AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları Əkinçilik ET İnstitutunun Qobustan BTS-də elmi ezamiyyətdə olublar + Foto Apr 07, 2023 | 15:18 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, elmi işçi Səidə Zülfüqarova, böyük laborant Xəyalə Əliyeva, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi bütöv genom üzrə assosiasiyaların tədqiqi (GWAS) üçün əkilmiş buğda genotiplərində ilkin fenoloji müşahidələrin aparılması olmuşdur. Qeyd olunmalıdır ki, ümumilikdə188 buğda genotipio cümlədən 67 yerli, 41 Rusiya mənşəli, 9 Türkiyə mənşəli, 18 Avropa mənşəli genotip və AR ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Genbankından əldə edilmiş 53 ədəd növmüxtəlifliyinə aid toxum əkilmişdir.  Eyni zamanda, laboratoriyada süni iqlim kameralarında yetişdirilərək molekulyar analizlərin aparılması üçün buğda toxumları seçilərərk instituta gətirilmişdir.

Employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA were on a scientific trip at the Gobustan RES of Azerbaijan Research Institute of Crop Husbandry + Photo Apr 07, 2023 | 15:18 / Scientific mission
The leading researcher of the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA, PhD Samira Rustamova, researcher Saida Zulfugarova, senior laboratory assistant Khayala Aliyeva, leading scientific worker of the laboratory of Enzymology of carbon photosynthetic assimilation, PhD Ulduza Gurbanova were on a scientific trip at the Gobustan Regional Experiment Station (BTS) of the Azerbaijan Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture. The main purpose of the trip was to conduct preliminary phenological observations in wheat genotypes planted for genome-wide association studies (GWAS). Notably, in total, 188 wheat genotypes, including 67 local, 41 Russian, 9 Turkish, and 18 European genotypes, and 53 species diversity seeds obtained from the Genbank of the Institute of Genetic Resources MSE RA were planted. At the same time, wheat seeds were grown in artificial climate chambers in the laboratory and brought to the institute for molecular analysis.