AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları Əkinçilik ET İnstitutunun Qobustan BTS-də elmi ezamiyyətdə olublar + Foto İyn 14, 2023 | 16:00 / Ezamiyyətlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının əməkdaşları aparıcı elmi işçi, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, elmi işçi Səidə Zülfüqarova və böyük laborant Xəyalə Əliyeva, Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının aparıcı elmi  işçisi, b.ü.f.d. Zərifə Süleymanova, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının baş elmi işçisi, b.e.d. Şahniyar Bayramov, aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., Ulduzə Qurbanova və Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Natella Əliyeva Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi bütöv genom üzrə assosiasiyaların tədqiqi (GWAS) üçün əkilmiş 188 sayda buğda genotipində rəqəmsal fenotipləmənin aparılması və gen ekspressiyası analizləri üçün nümunələrin götürülməsi olmuşdur.

Employees of IMBB were on a scientific mission to Gobustan RES of the Research Institute of Crop Husbandry + Photo Jun 14, 2023 | 16:00 / Scientific mission
The employees of the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, leading researcher, PhD Samira Rustamova, researcher Saida Zulfugarova, and senior laboratory assistant Khayala Aliyeva, leading scientific worker of the Genome structure and expression laboratory, PhD Zarifa Süleymanova, principal researcher of the laboratory of Enzymology of carbon photosynthetic assimilation, doctor of biological sciences Shahniyar Bayramov, leading researcher, PhD Ulduza Gurbanova, and, junior researcher of the Bionanotechnology international laboratory of Natella Aliyeva were on a scientific mission at the Gobustan Regional Experimental Station of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture. The main purpose of the mission was to carry out digital phenotyping and sampling for gene expression analyses in 188 wheat genotypes planted for genome-wide association studies (GWAS).