Akademik İradə Hüseynova KTN Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında olub + Foto İyn 20, 2023 | 14:56 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova institut ilə KTN Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyası (BTS) arasında birgə aparılan sahə tədqiqatlarına nəzarət məqsədilə BTS-da olmuşdur. Qobustan BTS-nin direktoru b.ü.f.d. Atabəy Cagangirov akademik İradə Hüseynovaya müsabiqəli sort sınağı kolleksiyasını, bütöv genom üzrə assosiasiyaların tədqiqi (GWAS) üçün əkilmiş buğda genotiplərini təqdim etmiş, tarla şəraitində aparılan tədqiqatlar haqqında ətraflı məlumat vermişdir. Akademik eyni zamanda Xilmilli ərazisində buğda əkilmiş sahələrlə də tanış olmuş, növbəti illər üçün birgə həyata keçiriləcək proyektlər müzakirə edilmişdir. İnstitut əməkdaşları - Bioadaptasiya laboratoriyasının baş elmi işçisi b.e.d.Tofiq Allahverdiyev, aparıcı elmi işçi b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, elmi işçi Turanə İsgəndərova, böyük laborant Xəyalə Əliyeva, institutun Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, Proteomiks beynəlxalq  laboratoriyasıının müdiri b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov və həmin laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Gülşad Muradova, Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi b.ü.f.d. Durna Əliyeva, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının baş elmi işçisi b.e.d. Şahniyar Bayramov və həmin laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova buğda nümunələrində morfo-fizioloji, biokimyəvi və molekulyar-genetik tədqiqatların aparılması üçün nümunələr götürüblər. Genlərin ekspressiyası və biokimyəvi analizlər üçün nəzərdə tutulan nümunlər dərhal maye azotda dondurularaq instituta gətirilmiş və -800C temperaturda soyuducuda yerləşdirilmişdir.  Eyni zamanda, bütün genotiplərdə rəqəmsal fenotipləmə cihazının köməyilə qeyri-invaziv olaraq, bitkilərin tamlığı pozulmadan, 33 vegetasiya indeksi ölçülmüşdür. Tədqiqatlar institutun laboratoriyalarında davam etdirilir.

Академик Ирада Гусейнова посетила Гобустанскую региональную опытную станцию ​​Научно-исследовательского Института Земледелия МСХ АР + Фото Июн 20, 2023 | 14:56 / Командировки
Генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, академик Ирада Гусейнова посетила Гобустанскую региональную опытную станцию с целью контроля полевых исследований, проводимых совместно институтом и Гобустанской региональной опытной станцией. Директор Атабек Джагангиров представил академику Ираде Гусейновой коллекцию конкурсных сортоиспытаний, генотипы пшеницы, высаженные для полногеномного ассоциативного изучения (GWAS), и дал подробную информацию о полевых исследованиях. В то же время академик ознакомилась с засеянными пшеницей полями на территории села Хилмилли. Директор Опытной станции и академик обсудили совместные проекты на ближайшие годы. Сотрудники института – главный научный сотрудник лаборатории Биоадаптации, д.б.н. Тофик Аллахвердиев, ведущий научный сотрудник, д. ф. по б. Самира Рустамова, научный сотрудник Туране Искендерова, старший лаборант Хаяла Алиева, заведующий лабораторией структуры и экспрессии генома института, д. ф. по б. Аламдар Мамедов, руководитель Международной лаборатории протеомики, д. ф. по б. Исмаил Зульфугаров и младший научный сотрудник этой лаборатории Гульшад Мурадова, ведущий научный сотрудник лаборатории систем клеточных мембранных, д. ф. по б. Дурна Алиева, главный научный сотрудник лаборатории энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода, д. б. н. Шахнияр Байрамов и ведущий научный сотрудник этой лаборатории д. ф. по б. Улдузе Гурбанова взяли пробы для проведения морфофизиологических, биохимических и молекулярно-генетических исследований на образцах пшеницы. Образцы, предназначенные для генной экспрессии и биохимических анализов, сразу же замораживали в жидком азоте, доставляли в институт, и помещали в морозильную камеру при температуре -800С. При этом у всех генотипов с помощью прибора цифрового фенотипирования было измерено 33 вегетативных индекса неинвазивно, т.е. без нарушения целостности растений. Исследования продолжатся в лабораториях института.