Akademik İradə Hüseynova KTN Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında olub + Foto İyn 20, 2023 | 14:56 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova institut ilə KTN Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyası (BTS) arasında birgə aparılan sahə tədqiqatlarına nəzarət məqsədilə BTS-da olmuşdur. Qobustan BTS-nin direktoru b.ü.f.d. Atabəy Cagangirov akademik İradə Hüseynovaya müsabiqəli sort sınağı kolleksiyasını, bütöv genom üzrə assosiasiyaların tədqiqi (GWAS) üçün əkilmiş buğda genotiplərini təqdim etmiş, tarla şəraitində aparılan tədqiqatlar haqqında ətraflı məlumat vermişdir. Akademik eyni zamanda Xilmilli ərazisində buğda əkilmiş sahələrlə də tanış olmuş, növbəti illər üçün birgə həyata keçiriləcək proyektlər müzakirə edilmişdir. İnstitut əməkdaşları - Bioadaptasiya laboratoriyasının baş elmi işçisi b.e.d.Tofiq Allahverdiyev, aparıcı elmi işçi b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, elmi işçi Turanə İsgəndərova, böyük laborant Xəyalə Əliyeva, institutun Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, Proteomiks beynəlxalq  laboratoriyasıının müdiri b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov və həmin laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Gülşad Muradova, Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi b.ü.f.d. Durna Əliyeva, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının baş elmi işçisi b.e.d. Şahniyar Bayramov və həmin laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova buğda nümunələrində morfo-fizioloji, biokimyəvi və molekulyar-genetik tədqiqatların aparılması üçün nümunələr götürüblər. Genlərin ekspressiyası və biokimyəvi analizlər üçün nəzərdə tutulan nümunlər dərhal maye azotda dondurularaq instituta gətirilmiş və -800C temperaturda soyuducuda yerləşdirilmişdir.  Eyni zamanda, bütün genotiplərdə rəqəmsal fenotipləmə cihazının köməyilə qeyri-invaziv olaraq, bitkilərin tamlığı pozulmadan, 33 vegetasiya indeksi ölçülmüşdür. Tədqiqatlar institutun laboratoriyalarında davam etdirilir.

Academician Irada Huseynova visited the Gobustan Regional Experimental Station of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture + Photo Jun 20, 2023 | 14:56 / Scientific mission
Academician Irada Huseynova, general director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE RA, visited the Gobustan RES in order to supervise field research conducted jointly between the institute and the Gobustan RES of the Research İnstitute of Crop Husbandry. Director of the Gobustan RES PhD Atabey Jagangirov presented the competitive variety test collection, and wheat genotypes planted for genome-wide association studies (GWAS) to academician Irada Huseynova and gave detailed information about field research. At the same time, the academician got acquainted with the wheat fields in the Khilmilli area, and the projects to be implemented jointly for the next years were discussed. Employees of the institute - senior researcher of the Bioadaptation Laboratory Tofig Allahverdiyev,  leading researcher, PhD. Samira Rustamova, researcher Turane Iskenderova, senior laboratory assistant Khayala Aliyeva, head of the Genome structure and expression laboratory of the institute PhD Alamdar Mammadov, Head of the International Proteomics Laboratory, PhD Ismayil Zulfugarov and junior researcher of that laboratory Gulshad Muradova, leading researcher of the Laboratory of Cell Membrane Systems, PhD. Durna Aliyeva, senior researcher of the laboratory of Enzymology of Photosynthetic Carbon Assimilation doctor of biological sciences Shahniyar Bayramov and the leading researcher of that laboratory PhD Ulduza Gurbanova took samples for conducting morpho-physiological, biochemical and molecular-genetic studies on wheat samples. Samples intended for gene expression and biochemical analyses were immediately frozen in liquid nitrogen, brought to the institute, and placed in a refrigerator at -800C.  At the same time, 33 vegetation indices were measured in all genotypes with the help of a digital phenotyping device non-invasively, without disturbing the integrity of the plants. Research is continued in the laboratories of the institute.