b.ü.f.d. Atabəy Cahangirovun “Dağlıq Şirvanın dəmyə şəraitində payızlıq yumşaq buğdanın (Triticum aestivum L.) seleksiyasının morfofizioloji əsasları” mövzusunda biologiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. + Foto İyn 25, 2023 | 16:58 / Mühüm hadisələr
İyunun 25-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında” b.ü.f.d. Atabəy Cahangirovun “Dağlıq Şirvanın dəmyə şəraitində payızlıq yumşaq buğdanın (Triticum aestivum L.) seleksiyasının morfofizioloji əsasları” mövzusunda biologiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Dissertasiya işi Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunun Bitki fiziologiyası şöbəsində və Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında yerinə yetirilib. İşin elmi rəhbərləri akademik İradə Hüseynovadır. Dissertasiya Şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Səmra Mirzəyeva iddiaçının şəxsi işində olan məlumatlarla şura üzvlərini tanış etdikdən sonra söz iddiaçıya verilib. İddiaçı mövzunun aktuallığı, dissertasiya işində qarşıya qolulan məqsəd, işin elmi yeniliyi, əldə edilən nəticələr haqqında ətraflı məlumat verib. b.ü.f.d Atabəy Cahangirov qeyd edib ki, İlk dəfə olaraq dəmyə şəraitində payızlıq yumşaq buğdanın su ilə təminat şəraitindən asılı olaraq fenoloji və morfofizioloji xüsusiyyətləri, məhsuldarlığı, quraqlığa tolerantlığı və həssaslığı, məhsuldarlığın stabilliyi, plastikliyi və adaptasiya qabiliyyəti kompleks şəkildə tədqiq edilmiş və seleksiya işində tətbiq oluna bilən əlamətlər müəyyən edilmişdir. Tədqiq edilən morfofizioloji əlamətlər nəmliklə stabil təmin olunmamış dəmyə bölgələrdə yüksək məhsuldarlıq istiqamətində payızlıq yumşaq buğdanın seleksiyası işində, eləcə də məlum sortların belə bölgələrdə becərilməsi üçün seçilməsində praktiki olaraq istifadə edilə bilər. Əldə olunan nəticələr seleksiyada tətbiq olunmaqla payızlıq yumşaq buğdanın “Ləyaqətli 80”, “Lider”, “Yubiley 90”, “Baba 75”, “Çempion” və “Gülüstan 100” sortları yaradılmış və nəmliklə stabil təmin olunmamış dağlıq və dağətəyi bölgələr üçün rayonlaşdırılmışdır.
Rəsmi opponentlər biologiya elmləri doktoru, professor,  AMEA-nın müxbir üzvü  İbrahim Əzizov , biologiya elmləri doktoru, professor  Vilayət Abdıyev , biologiya elmləri doktoru, dosent  Tatyana Savçenko və biologiya elmləri doktoru, dosent  Hamlet Sadıqov dissertasiya işinə verdikləri rəyi oxuyub, tədqiqat işinin tamamlanmış və elmi yeniliyə malik olduğunu qeyd edərək dissertasiya işinin AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının elmlər doktoru dissertasiyalarına qoyulan tələblərə tam cavab verdiyini, iddiaçının “Bitki fiziologiyası” ixtisasında biologiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini almağa layiq olduğunu bildiriblər.
Müzakirələrdə iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev, biologiya üzrə elmlər doktorları Əhəd Nəbiyev,  Süleyman Allahverdiyev, Yaşar Feyziyev, Şahniyar Bayramov,  Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlai və başqaları  dissertasiya işini yüksək qiymətləndirərək onun müasir dövrün tələblərinə uyğun, aktual, elmi yeniliyə və elmi-praktiki əhəmiyyətə malik tədqiqat işi olduğunu bildiriblər.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Atabəy Cahangirova biologiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

Defense of the dissertation "Morphophysiological bases of winter bread wheat (Triticum aestivum L.) selection under rainfed conditions of Mountainous Shirvan" submitted by Ph.D. Atabey Jahangirov for the degree of Doctor of Sciences in Biology was held + Photo Jun 25, 2023 | 16:58 / Important events
On June 25, at the ED 1.25 Dissertation Council operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Ph.D. Atabey Jahangirov defended his dissertation on "Morphophysiological bases of winter soft wheat (Triticum aestivum L.) selection under rainfed conditions of Mountainous Shirvan" to receive the degree of Doctor of Sciences in Biology. The dissertation work was carried out at the Department of Plant Physiology of the Research Institute of Crop Husbandry and the Gobustan Regional Experimental Station. Academician Irada Huseynova was the Scientific Supervisor of the work. The applicant gave detailed information about the relevance of the topic, the goal of the dissertation work, the scientific novelty of the work, and the results obtained. Ph.D. Atabey Jahangirov noted that for the first time, the phenological and morphophysiological characteristics, yield, drought tolerance and sensitivity, yield stability, plasticity, and adaptability of winter bread wheat depending on the water supply conditions have been comprehensively studied and traits identified can be applied in the selection work. By applying the obtained results in the selection, the winter bread wheat varieties "Lyagatli 80", "Leader", "Jubilee 90", "Baba 75", "Champion", and "Gülüstan 100" were created and regionalized for mountainous and foothill regions that are not supplied with stable moisture.
The official opponents-Ibrahim Azizov, Doctor of Biological Sciences, Professor, Correspondent Member of ANAS, Vilayat Abdiyev, Doctor of Biological Sciences, Professor, Tatiana Savchenko, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor, and Hamlet Sadigov, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor read their opinion on the dissertation. They said that the research work was completed, fully meets the requirements for doctoral dissertations of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, and that the applicant deserves to receive the degree of Doctor of Biological Sciences in the specialty "Plant Physiology".
Novruz Guliyev, correspondent member of ANAS, doctors of biological sciences  Ahad Nabiyev, Suleyman Allahverdiyev, Yashar Feyziyev, Shahniyar Bayramov, director of the Research Institute of Crop Husbandry Javanshir Talai and others participated in the discussions. They noted the relevance and scientific-practical importance of the dissertation work.
Later, there was a wide exchange of ideas about the dissertation, suggestions and recommendations were voiced. The applicant answered the questions of the council members and expressed his attitude toward the recommendations and comments of the opponents.
After hearing the applicant’s final words, a vote was held. According to the results of the voting, it was decided to apply to the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan to award the degree of Doctor of Biological Sciences to Atabey Jahangirov.