b.ü.f.d., dosent Atabəy Cahangirovun 65 yaşı tamam olub Sen 12, 2023 | 11:34 / Yubileylər
Sentyabrın 10-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, AR KTN Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasının direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Atabəy Cahangirovun 65 yaşı tamam olub. Atabəy Cahangirov 10 sentyabr 1958-ci ildə Azərbaycan SSR-in Qazıməmməd rayonunda anadan olub. 1975-1980-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin kimya fakültəsində təhsilini başa vurduqdan sonra təyinatla Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda bitki fiziologiyası şöbəsində laborant kimi əmək fəaliyyətinə başlayıb və 1981-ci ildə aspiranturaya qəbul olub. 1988-ci ildə akademik Cəlal Əliyevin rəhbərliyi altında “Müxtəlif məhsuldarlıqlı buğda genotiplərində fotosintezin məhsulları və onların utilizasiyasının xüsusiyyətləri” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək “Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə elmlər namizədi elmi dərəcəsi alıb. 2023-cü ildə AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Disssertasiya şurasında biologiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün 2411.02 – “Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə “Dağlıq Şirvanın dəmyə şəraitində payızlıq yumşaq buğdanın (Triticum aesttivum L.) seleksiyasının morfofizioloji əsasları” mövzusunda dissertasiya işini uğurla müdafiə edib. Uzunmüddətli elmi araşdırmaların nəticəsi olaraq onun tərəfindən Ləyaqətli 80, Lider, Yubiley 90, Baba 75, Çempion və Gülüstan 100 sortları yaradılmış və nəmliklə stabil təmin olunmamış dəmyə şəraitində becərilməsi tövsiyə edilmişdir.
A.Cahangirov 2001-ci ildən Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında direktor vəzifəsində çalışır. Alim 60-dan çox elmi əsərin müəllifidir və bir çox beynəlxalq və Respublika səviyyəli konfranslarda iştirak edib. 2011-ci ildə Kənd Təsərrüfatı sahəsində səmərəli fəaliyyətinə görə Respublika Prezidenti Cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib, 2019-cu ildə isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə ona dosent elmi adı verilib.
Uzunmüddətli səmərəli elmi fəaliyyəti və 65 illik yubileyi münasibətilə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kollektivi adından Atabəy müəllimi ürəkdən təbrik edir, ona can sağlığı və gələcək elmi fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq.

On September 10, the leading researcher of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE RA, the director of the Gobustan Regional Experiment Station of the  Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture, PhD in biology, associate professor Atabey Jahangirov turned 65 years old. Atabey Jahangirov was born on September 10, 1958 in the Gazimammad district of the Azerbaijan SSR. In 1975-1980, after completing his studies at the chemistry faculty of the Azerbaijan State University, he started working as a laboratory assistant in the plant physiology department of the Agricultural Research Institute, and in 1981 he was admitted to postgraduate studies. In 1988, under the guidance of Academician Jalal Aliyev, he defended his thesis on "Products of photosynthesis in wheat genotypes with different productivity and the characteristics of their utilization" and received the PhD degree in "Plant Physiology". He successfully defended his dissertation on "Morphophysiological basis of selection of winter soft wheat (Triticum aestivum L.) under rainfed conditions of Mountainous Shirvan" in the speciality "Plant Physiology" in order to receive a Doctor of Science degree in biology at the Dissertation Council operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA in 2023. As a result of long-term scientific research, he created Layagatli 80, Lider, Jubilee 90, Baba 75, Champion and Gulustan 100 varieties, and it was recommended to cultivate them in the rainfed conditions that are not provided stable with moisture.
A. Jahangirov has been working as the director of the Gobustan Regional Experiment Station of the Research Institute of Crop Husbandry since 2001. The scientist is the author of more than 60 scientific works and participated in many international and local conferences. In 2011, he was awarded the "Progress" medal by order of the President of the Republic, Mr. Ilham Aliyev, for his effective work in the field of Agriculture, and in 2019, he was awarded the title of associate professor by the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
On behalf of the staff of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, we heartily congratulate Mr. Atabey on his long-term effective scientific activity and his 65th anniversary, and we wish him good health and great success in his future scientific activities.