Drezden Texniki İnstitutunun tədqiqatçıları viral patogenlərin aşkarlanması üçün yüksək innovativ metod təqdim ediblər Okt 12, 2023 | 14:43 / Maraqlı məlumatlar
2020-ci ildə COVID pandemiyasının baş verməsi, pandemiya ilə effektiv mübarizə tədbirlərinin tətbiqi üçün etibarlı və sürətli deteksiya üsullarının nə qədər vacib olduğunu bir daha sübut etdi. Drezden Texniki İnstitutunun (TUD) Material Elmləri və Nanotexnologiyalar kafedrasının alimləri bu yaxınlarda təqdim etdikləri iki tədqiqatda viral patogenlərin aşkarlanması üçün yüksək innovativ həllərin işlənib hazırlanmasında əhəmiyyətli irəliləyiş əldə ediblər. Tədqiqat işlərinin nəticələri "ACS Applied Materials & Interfaces" "Advanced Materials Interfaces" kimi nüfuzlu jurnallarında dərc olunmuşdur.
Spesifik, güclü və labil nanoelektron sensorlar həm cari, həm də gələcək pandemiyalarla mübarizəyə hazır olmaq üçün perspektivli bir yanaşmadır. Bu sensorlar nəinki şübhəli epidemiya hallarında dərhal diaqnostikaya imkan verir, həm də avtobuslarda, qatarlarda, məktəblərdə və ya səhiyyə müəssisələrində havanın davamlı monitorinqinə imkan verir. Bu o deməkdir ki, virus infeksiyaları zamanı müvafiq və təcili tədbirlər görülməsi mümkündür.
2020-ci ildən etibarən Drezden alimləri SARS-CoV-2 antigenlərinin dəqiq və effektiv aşkarlanması üçün miniatürləşdirilmiş sensorların inkişafı üzərində intensiv işləyirlər. Prof. Gianaurelio Cuniberti və Dr. Berqoi İbarluceanın rəhbərlik etdiyi TUD komandası ilə yanaşı, Hamburqdakı Avropa Molekulyar Biologiya Laboratoriyasının (EMBL), Leybniz Polimer Tədqiqat İnstitutunun (IPF) Drezden və Pohang Elm və Texnologiya Universitetinin alimləri (Koreyadakı POSTECH) də bu tədqiqatda iştirak etmişlər.
ACS Applied Materials & Interfaces jurnalında dərc olunan ilk tədqiqat SARS-CoV-2 antigeninin aşkarlanmasının dəqiqliyini, və sürətini əhəmiyyətli dərəcədə artıran yenilikçi yanaşmanı təqdim edir. Bu tədqiqat işi, reseptor kimi biosensorlara sybodi kimi tanınan sintetik nanocisimlərin daxil edilməsini nəzərdə tutur.
Tədqiqat işinə rəhbərlik edən professor Gianaurelio Cuniberti və Dr. Berqoi İbarlucea qeyd edir ki, "Sybodilər, adi anticismlərdən fərqli olaraq, qeyri-heyvan metodları ilə işlənib hazırlanmış və sürətli, davamlı və etik cəhətdən də uyğun alternativ metoddur". Həmçinin qeyd edilir ki, Sybodilərdən istifadənin digər əsas üstünlüyü də onların anticismlərlə müqayisədə daha kiçik ölçüyə malik olmasıdır. Beləliklə, bioloji tanınma prosesləri sensorun səthinə daha yaxın məsafədə baş verə bilər, siqnal gücünün artması sensorları daha sürətli və daha da həssas edir. İlkin sınaqlar, bu yanaşmanın böyük tətbiq potensialının olduğunu nümayiş etdirmək üçün, sybodilərlə dəyişdirilmiş silisium nanotel əsaslı sahə effektli tranzistorlarladan istifadə edilmiş və tədqiqat uğurla nəticələnmişdir.
Bioloji mayelərdə həssaslığın itirilməsinin aradan qaldırılması ilə bağlı Advanced Materials Interfaces jurnalında dərc olunan başqa bir məqalədə müəlliflər bioloji mayelərlə işləyərkən sensorların həssaslığını artırmağa çalışmışlar. Belə nümunələr mürəkkəb molekulyar tərkibə malik olub, sensorun deteksiya diapazonunu ciddi şəkildə məhdudlaşdırır. Bu problemi həll etmək üçün alimlər dielektrik polimer polietilen qlikol əsaslı hidrogeldən xüsusi səth modifikasiyası hazırlayıblar. Bu, ölçmələrin birbaşa tüpürcəkdə və xəstələrin digər bioloji mayelərində aparılmasına imkan verir və həmçinin, çox vaxt tələb edən və bahalı nümunə hazırlama mərhələlərinə ehtiyacı aradan qaldırır.

Исследователи из Технического института Дрездена представили высокоинновационный метод обнаружения вирусных заболеваниях Окт 12, 2023 | 14:43 / Интересная информация
Вспышка пандемии COVID в 2020 году еще раз показала, насколько важны надежные и быстрые методы выявления для инициирования эффективных мер борьбы с пандемией. Ученые с кафедры материаловедения и нанотехнологий Дрезденского технического университета (TUD) добились значительного прогресса в разработке инновационных решений для обнаружения вирусных патогенов в двух исследованиях, которые они недавно представили. Результаты их работы опубликованы в журналах «ACS Applied Materials & Interfaces» и «Advanced Materials Interfaces».
Индивидуальные, мощные и адаптируемые наноэлектронные датчики представляют собой многообещающий подход к борьбе как с текущими, так и с будущими пандемиями. Эти датчики позволяют проводить традиционную диагностику в случае подозрения на вспышку заболевания и осуществлять непрерывный мониторинг окружающего воздуха в автобусах, поездах, школах и медицинских учреждениях. Это означает, что соответствующие и немедленные меры можно принять, как только появятся вирусы.
С 2020 года дрезденские ученые интенсивно работают над разработкой миниатюрных сенсоров для точного и эффективного обнаружения антигенов SARS-CoV-2. Помимо команды TUD под руководством профессора Джанаурелио Куниберти и доктора Бергоя Ибарлучеа, ученые из Европейской лаборатории молекулярной биологии (EMBL) в Гамбурге, Института исследования полимеров Лейбница (IPF) в Дрездене и Университета науки и технологий Пхохан (POSTECH) в Корее также принимали участие в этих двух исследованиях.
Первое исследование, опубликованное в журнале ACS Applied Materials & Interfaces, описывает революционный инновационный подход, который значительно повышает точность и скорость обнаружения антигена SARS-CoV-2. Он предполагает вставку синтетических нанотел, известных как ситела, в биосенсоры в качестве рецепторов.
«Синтела представляют собой быструю, устойчивую и этически обоснованную альтернативу, которая, в отличие от обычных антител, разрабатывается и производится с использованием неживотных методов», — сказал профессор Джанаурелио Куниберти, который координировал оба исследования с доктором Бергои Ибарлучеа. «Еще одним ключевым преимуществом использования синтел является их меньший размер по сравнению с антителами, поэтому процессы биологического распознавания могут происходить гораздо ближе к поверхности сенсора, что увеличивает мощность сигнала и делает сенсоры намного быстрее и чувствительнее», — добавляет он. Первоначальные испытания были успешно проведены с полевыми транзисторами на основе кремниевых нанопроволок, модифицированными сителами, что продемонстрировало большой потенциал применения этого подхода.
В другой статье, опубликованной в журнале Advanced Materials Interfaces, команда рассматривает возможность повышения чувствительности датчиков, когда они работают в биологических жидкостях. Такие образцы имеют сложный молекулярный состав, что сильно ограничивает дальность обнаружения датчика. Чтобы решить эту проблему, ученые разработали специальную модификацию поверхности гидрогелем на основе диэлектрического полимера полиэтиленгликоля. Это позволяет проводить измерения непосредственно в слюне и других образцах пациентов и устраняет необходимость в трудоемких и дорогостоящих этапах подготовки проб.