Drezden Texniki İnstitutunun tədqiqatçıları viral patogenlərin aşkarlanması üçün yüksək innovativ metod təqdim ediblər Okt 12, 2023 | 14:43 / Maraqlı məlumatlar
2020-ci ildə COVID pandemiyasının baş verməsi, pandemiya ilə effektiv mübarizə tədbirlərinin tətbiqi üçün etibarlı və sürətli deteksiya üsullarının nə qədər vacib olduğunu bir daha sübut etdi. Drezden Texniki İnstitutunun (TUD) Material Elmləri və Nanotexnologiyalar kafedrasının alimləri bu yaxınlarda təqdim etdikləri iki tədqiqatda viral patogenlərin aşkarlanması üçün yüksək innovativ həllərin işlənib hazırlanmasında əhəmiyyətli irəliləyiş əldə ediblər. Tədqiqat işlərinin nəticələri "ACS Applied Materials & Interfaces" "Advanced Materials Interfaces" kimi nüfuzlu jurnallarında dərc olunmuşdur.
Spesifik, güclü və labil nanoelektron sensorlar həm cari, həm də gələcək pandemiyalarla mübarizəyə hazır olmaq üçün perspektivli bir yanaşmadır. Bu sensorlar nəinki şübhəli epidemiya hallarında dərhal diaqnostikaya imkan verir, həm də avtobuslarda, qatarlarda, məktəblərdə və ya səhiyyə müəssisələrində havanın davamlı monitorinqinə imkan verir. Bu o deməkdir ki, virus infeksiyaları zamanı müvafiq və təcili tədbirlər görülməsi mümkündür.
2020-ci ildən etibarən Drezden alimləri SARS-CoV-2 antigenlərinin dəqiq və effektiv aşkarlanması üçün miniatürləşdirilmiş sensorların inkişafı üzərində intensiv işləyirlər. Prof. Gianaurelio Cuniberti və Dr. Berqoi İbarluceanın rəhbərlik etdiyi TUD komandası ilə yanaşı, Hamburqdakı Avropa Molekulyar Biologiya Laboratoriyasının (EMBL), Leybniz Polimer Tədqiqat İnstitutunun (IPF) Drezden və Pohang Elm və Texnologiya Universitetinin alimləri (Koreyadakı POSTECH) də bu tədqiqatda iştirak etmişlər.
ACS Applied Materials & Interfaces jurnalında dərc olunan ilk tədqiqat SARS-CoV-2 antigeninin aşkarlanmasının dəqiqliyini, və sürətini əhəmiyyətli dərəcədə artıran yenilikçi yanaşmanı təqdim edir. Bu tədqiqat işi, reseptor kimi biosensorlara sybodi kimi tanınan sintetik nanocisimlərin daxil edilməsini nəzərdə tutur.
Tədqiqat işinə rəhbərlik edən professor Gianaurelio Cuniberti və Dr. Berqoi İbarlucea qeyd edir ki, "Sybodilər, adi anticismlərdən fərqli olaraq, qeyri-heyvan metodları ilə işlənib hazırlanmış və sürətli, davamlı və etik cəhətdən də uyğun alternativ metoddur". Həmçinin qeyd edilir ki, Sybodilərdən istifadənin digər əsas üstünlüyü də onların anticismlərlə müqayisədə daha kiçik ölçüyə malik olmasıdır. Beləliklə, bioloji tanınma prosesləri sensorun səthinə daha yaxın məsafədə baş verə bilər, siqnal gücünün artması sensorları daha sürətli və daha da həssas edir. İlkin sınaqlar, bu yanaşmanın böyük tətbiq potensialının olduğunu nümayiş etdirmək üçün, sybodilərlə dəyişdirilmiş silisium nanotel əsaslı sahə effektli tranzistorlarladan istifadə edilmiş və tədqiqat uğurla nəticələnmişdir.
Bioloji mayelərdə həssaslığın itirilməsinin aradan qaldırılması ilə bağlı Advanced Materials Interfaces jurnalında dərc olunan başqa bir məqalədə müəlliflər bioloji mayelərlə işləyərkən sensorların həssaslığını artırmağa çalışmışlar. Belə nümunələr mürəkkəb molekulyar tərkibə malik olub, sensorun deteksiya diapazonunu ciddi şəkildə məhdudlaşdırır. Bu problemi həll etmək üçün alimlər dielektrik polimer polietilen qlikol əsaslı hidrogeldən xüsusi səth modifikasiyası hazırlayıblar. Bu, ölçmələrin birbaşa tüpürcəkdə və xəstələrin digər bioloji mayelərində aparılmasına imkan verir və həmçinin, çox vaxt tələb edən və bahalı nümunə hazırlama mərhələlərinə ehtiyacı aradan qaldırır.

TU Dresden researchers have developed highly innovative solutions for the detection of viral pathogens Oct 12, 2023 | 14:43 / Interesting information
The outbreak of the COVID pandemic in 2020 has once again shown how important reliable and rapid detection methods are to initiate effective measures to combat a pandemic. Scientists from the Chair of Materials Science and Nanotechnology at TU Dresden (TUD) have made considerable progress in the development of highly innovative solutions for the detection of viral pathogens in two studies they presented recently. The results of their work have now been published in the journals "ACS Applied Materials & Interfaces" and "Advanced Materials Interfaces".
Customized, powerful and adaptable nanoelectronic sensors represent a promising approach to be ready to fight both current and future pandemics. These sensors enable conventional diagnosis in cases of suspected outbreaks and continuous monitoring of ambient air in buses, trains, schools or healthcare facilities. This means that appropriate and immediate measures can be taken as soon as viruses appear.
Since 2020, the Dresden scientists have been working intensively on the development of miniaturized sensors for the accurate and efficient detection of SARS-CoV-2 antigens. In addition to the TUD team led by Prof. Gianaurelio Cuniberti and Dr. Bergoi Ibarlucea, scientists from the European Molecular Biology Laboratory (EMBL) in Hamburg, the Leibniz Institute of Polymer Research (IPF) Dresden and the Pohang University of Science and Technology (POSTECH) in Korea were also involved in the two studies.
The first study, published in the journal ACS Applied Materials & Interfaces, describes a groundbreaking innovative approach that significantly increases the accuracy and speed of SARS-CoV-2 antigen detection. It involves inserting synthetic nanobodies, known as sybodies, into biosensors as receptors.
"Sybodies represent a rapid, sustainable and ethically sound alternative that, unlike conventional antibodies, is developed and manufactured using non-animal methods," said Prof. Gianaurelio Cuniberti, who coordinated both studies with Dr. Bergoi Ibarlucea. "Another key advantage of using sybodies is their smaller size compared to antibodies, so biological recognition processes can take place much closer to the sensor surface, increasing signal strength and making the sensors much faster and more sensitive," he adds. Initial tests have been successfully conducted with silicon nanowire-based field-effect transistors modified with sybodies, demonstrating the great application potential of this approach.
In another paper published in the journal Advanced Materials Interfaces, the team is looking at increasing the sensitivity of the sensors when they operate in biological fluids. Such samples have a complex molecular composition, which severely limits the sensor's detection range. To solve this problem, the scientists developed a special surface modification with a hydrogel based on the dielectric polymer polyethylene glycol. This allows measurements to be taken directly in saliva and other samples from patients and eliminates the need for time-consuming and costly sample preparation steps.