İnstitutun əməkdaşları Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto Okt 09, 2023 | 15:03 / Ezamiyyətlər
05-06 oktyabr tarixlərində AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçiləri Turanə İsgəndərova və Səidə Zülfüqarova, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi bütöv genom üzrə assosiasiyaların tədqiqi (GWAS) üçün buğda genotiplərinin dənlərin səpinə hazırlanması və əkin prosesinin planlaşdırılması olmuşdur.  Ümumilikdə188 buğda genotipi, o cümlədən 67 yerli, 41 Rusiya mənşəli, 9 Türkiyə mənşəli, 18 Avropa mənşəli genotip və AR ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Genbankından əldə edilmiş 53 ədəd növmüxtəlifliyinə aid toxumun əkilmişdir.

Employees of the institute were on a scientific trip at the Gobustan Regional Experimental Station + Photo Oct 09, 2023 | 15:03 / Scientific mission
On 05-06 October, researchers of the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA, Turane Isgenderova and Saida Zulfugarova, the leading researcher of the Laboratory of Enzymology of Photosynthetic Carbon Assimilation, PhD in Biology Ulduza Gurbanova was on a scientific trip at the Gobustan Regional Experimental Station (RES) of the Azerbaijan Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture. The main purpose of the visit was to prepare wheat genotypes for sowing and planning the planting process for genome-wide association studies (GWAS). In total, 188 wheat genotypes were planted, including 67 local, 41 Russian, 9 Turkish, and 18 European genotypes, and 53 seeds of various species obtained from the Genbank of the Institute of Genetic Resources.