Akademik İradə Hüseynova: Azərbaycan elmi bu gün ölkəmizin hərtərəfli inkişafının hərəkətverici qüvvəsinə çevrilib Mart 27, 2024 | 12:00 / Nəşrlər
Qədim tarixi və böyük ənənələri olan Azərbaycan elmi bu gün ölkəmizin hərtərəfli inkişafının hərəkətverici qüvvəsinə çevrilib. Milli dövlətçilik maraqları əsasında inkişaf etdirilən elmimiz Azərbaycan xalqının firavan gələcəyinin, təhlükəsizliyinin təmin edilməsində güc və qüvvət mənbəyidir. Öz bayramını mühüm nailiyyətlərlə qeyd edən, dünya elminin bir parçasına çevrilməyi bacarmış Azərbaycan elminin milli təşkilatlanmış formada rüşeym şəklində təşəkkülü Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətinə bağlı olmuşdur desək, yanılmarıq. 1919-cu ildə Bakı Dövlət Universitetinin yaradılması, yüz tələbənin Avropanın ali məktəblərinə göndərilməsi Azərbaycan elminin gələcək inkişafına qoyulmuş dəyərli sərmayə hesab edilə bilər.
Bu fikirləri açıqlamasında AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova söyləyib. Akademik bildirib ki, 1920-1922-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetində humanitar, tibb və təbiət bölmələrindən ibarət elmi assosiasiya təşkil edilib və fəaliyyət göstərib. 1921-ci ilin axırlarında universitet nəzdində Təbiətşünaslar və Həkimlər Cəmiyyəti, bir qədər sonra isə Şərqşünaslar və Həkimlər Cəmiyyəti yaradılıb. 1920-ci ildə fəaliyyətə başlamış Bakı Politexnik İnstitutunda texnika, iqtisadiyyat elmləri və aqrokimya sahəsində elmi tədqiqatlar aparılıb.1923-cü ildə yaradılmış Azərbaycan Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin tərkibinə Tarix, Etnoqrafiya, İqtisadiyyat və Təbiətşünaslıq bölmələri daxil edilmişdi. 1929-сu ildə Cəmiyyət yenidən təşkil edilərək Azərbaycan Dövlət Elmi-Tədqiqat İnstitutu (DETİ) adlandırılmışdı. İnstitutun təbiət, biologiya, tarix və etnoqrafiya, dilçilik, ədəbiyyat və incəsənət, fəlsəfə, sovet Şərqi və xarici Şərq, dövlət və hüquq bölmələri olub.
Azərbaycanda elmi tədqiqatların yüksək səviyyədə aparılmasını və inkişaf etdirilməsini, elmi və elmi-xidmət müəssisələrinin işinin səmərəliliyinin yaxşılaşdırılmasını təmin etmək məqsədilə 1932-ci ildə DETİ əsasında SSRİ Elmlər Akademiyası Zaqafqaziya filialının Azərbaycan şöbəsi təşkil edilib. 1935-ci ilin oktyabrında şöbə SSRİ Elmlər Akademiyası Azərbaycan filialına çevrilib, onun nəzdində mövcud olan bölmələr əsasında elmi-tədqiqat institutları, sektorlar, elmi stansiyalar və dayaq məntəqələri təşkil edilib. Artıq 1940-cı ildə respublikada 60 elmi müəssisə fəaliyyət göstərirdi. SSRİ Xalq Komissarları Sovetinin 1945-ci il 23 yanvar tarixli qərarı ilə filial Azərbaycan Elmlər Akademiyasına çevrilib. Bu vaxt akademiyanın 4 bölməsi, 16 elmi-tədqiqat institutu, elmi-tədqiqat şöbəsi, 3 muzeyi, mərkəzi elmi kitabxanası, Naxçıvan, Gəncə, Xankəndi və Qubada elmi bazaları var idi. Həmin il Azərbaycan Elmlər Akademiyasına 15 həqiqi üzv seçilib. Beləliklə, 1945-ci il yanvarın 23-dən başlanan axtarışlar, yoxlamalar və müzakirələr iki aydan çox davam edib və nəhayət, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının 15 nəfərlik ilk təsisçiləri – birinci akademikləri müəyyən olunub. Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Sovetinin “Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının yaradılması haqqında” 1945-ci il 27 mart tarixli, 316 saylı qərarı ilə ölkəmizdə Elmlər Akademiyasının təsis edilməsi rəsmiləşdirilib, onun Nizamnaməsi təsdiq olunub. Beləliklə, Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanda təsis edilən Elm Günü – martın 27-si, eyni zamanda, akademiyanın yaradıldığı tarixə təsadüf edir.

Академик Ирада Гусейнова: сегодня азербайджанская наука стала движущей силой всестороннего развития нашей страны Мар 27, 2024 | 12:00 / Публикации
Азербайджанская наука, имеющая древнюю историю и великие традиции, сегодня стала движущей силой всестороннего развития нашей страны. Наша наука, развивающаяся на основе интересов национальной государственности, является источником мощи и силы в обеспечении благополучного будущего и безопасности азербайджанского народа. Мы не ошибемся, если скажем, что отметившая свой праздник важными достижениями и сумевшая стать частью мировой науки, наука Азербайджана в национально организованной форме была связана с деятельностью Азербайджанской Народной Республики. Создание Бакинского государственного университета в 1919 году и направление ста студентов в европейские университеты можно рассматривать как ценную инвестицию в будущее развитие азербайджанской науки.
Такие мысли выразила в своем заявлении вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова. Академик рассказала, что в 1920-1922 годах в Бакинском государственном университете было организовано и действовало научное объединение, состоящее из 4-х факультетов: историко филологического, физико-математического, юридического и медицинского. В конце 1921 года в университете было создано Общество естествоиспытателей и врачей, а несколько позже — Общество востоковедов и врачей. Бакинский политехнический институт, основанный в 1920 году, проводил научные исследования в области инженерных, экономических наук и агрохимии. В структуру созданного в 1923 году Азербайджанского общества исследований и развития вошли секции истории, этнографии, экономики и естествознания. В 1929 году Общество было реорганизовано и переименовано в Азербайджанский государственный научно-исследовательский институт (АГНИИ). В институте были кафедры естествознания, биологии, истории и этнографии, языкознания, литературы и искусства, философии, советского Востока и зарубежного Востока, государства и права.
В 1932 году в целях обеспечения высокого уровня проведения и развития научных исследований в Азербайджане, повышения эффективности научной и научно-технической службы учреждения на базе АГНИИ было создано Азербайджанское отделение Закавказского отделения Академии наук СССР. В октябре 1935 года отдел стал Азербайджанским филиалом Академии наук СССР, на базе его подразделений были организованы научно-исследовательские институты, сектора, научные станции и опорные пункты. Уже в 1940 году в республике действовало 60 научных учреждений. Решением Совета Народных Комиссаров СССР от 23 января 1945 года филиал стал Академией наук Азербайджана. К этому времени академия имела 4 отделения, 16 научно-исследовательских институтов, научно-исследовательские отделы, 3 музея, центральную научную библиотеку, научные базы в Нахчыване, Гяндже, Ханкенди и Губе. Поиски, проверки и обсуждения, начавшиеся 23 января 1945 года, продолжались более двух месяцев, и наконец были определены 15 первых учредителей Академии наук Азербайджанской ССР - первых академиков, а решением Совета Народных Комиссаров Азербайджанской ССР «О создании Академии наук Азербайджанской ССР» от 27 марта 1945 года № 316 было оформлено создание Академии наук в нашей стране. и был утвержден его Устав. Таким образом, 27 марта – День науки, учрежденный в Азербайджане Указом Президента Ильхама Алиева от 9 апреля 2018 года, также совпадает с датой создания академии наук Азербайджана.