MBBİ-də fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Apr 01, 2024 | 12:55 / Mühüm hadisələr
29 Mart 2024-cü ildə AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında Hilal İmanlının 2406.02-Biokimya ixtisasında “Azərbaycan florasında yayılmış Heracleum sosnowskyi Manden., Angelica sachokiana (Karjag.) M.Pimen. et. V.Tichomirov və Ammi visnaga (L.) Lam. (Apiaceae) növlərinin bioloji fəal maddələrinin tədqiqi” mövzusunda biologiya elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Tədqiqatlar AR ETN Botanika İnstitutunun Bitki ehtiyatları şöbəsində aparılıb. İşin elmi rəhbəri bilologiya elmləri doktoru, professor, əməkdar elm xadimi mərhum Siracəddin Sərkərov olub. Dissertasiya Şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Səmra Mirzəyeva iddiaçının şəxsi işində olan məlumatlarla şura üzvlərini tanış etdikdən sonra söz iddiaçıya verilib. İddiaçı mövzunun aktuallığı, dissertasiya işində qarşıya qolulan məqsəd, işin elmi yeniliyi, əldə edilən nəticələr haqqında ətraflı məlumat verib.
Hilal İmanlı qeyd edib ki, Azərbaycan florasında yayılmış 4500 növ ali bitkilərin çox az miqdarı kimyəvi cəhətdən tədqiq olunub. Bu baxımdan bitki mənşəli bioloji fəal maddələrin fərdi şəkildə alınması və tədqiqi  həm elmi, həm də tətbiqi nöqteyi nəzərdən aktual məsələlərdəndir. Bitki mənşəli bioloji fəal maddələrdən olan kumarin törəmələri farmakoloji fəallıqlarının geniş spektrliliyinə görə  daim tədqiqatçıların diqqət mərkəzindədir. Belə ki, bir sıra tədqiqatçılar tərəfindən kumarin törəmələrinin ağrıkəsici, antibiotik, koronar damarların effektiv genişləndiricisi, bəd xassəli şişlərə qarşı, fotosensiblizəedici və s. xüsusiyyətləri qeyd edilib.  Aparılmış tədqiqatlar nəticəsində fərdi şəkildə alınan kumarin törəmələrindən tibbdə yeni təsirli dərman preparatlarının hazırlanmasında istifadə oluna bilər. Bitkilərdən alınan furokumarin birləşmələrinin praktiki təbabət üçün vacib hesab olunan fəallıqları ənənəvi olaraq iltihaba qarşı, sidikqovucu, qızışdırma və tərlədici vasitə, soyuqdəyməyə qarşı, qrip, hepatit, artrit, həzm, öskürək, xroniki bronxit, plevrit, qarın tifi, baş ağrısı, yel, qızılca, sancılar, revmatizm, bakteriya və göbələk infeksiyaları, sidik yolları və s. xəstəliklərinə qarşı müalicədə müvəffəqiyyətlə istifadə olunur.
Rəsmi opponentlər - biologiya elmləri doktoru, professor Əhəd Nəbiyev,  əczaçılıq elmləri doktoru, professor Cavanşir İsayev və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nərminə Abdullayeva tədqiqat işinin tamamlanmış və elmi yeniliyə malik olduğu qeyd edərək AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının fəlsəfə doktoru dissertasiyalarına qoyulan tələblərə tam cavab verdiyini, iddiaçının 2406.02-Biokimya ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almağa layiq olduğunu bildiriblər.
Müzakirələrdə iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvləri Novruz Quliyev, İlham Şahmuradov, biologiya üzrə elmlər doktorları Səftər Süleymanov, Şahniyar Bayramov, Ziyəddin Məmmədov, Rövşən Xəlilov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva dissertasiya işini yüksək qiymətləndirərək onun müasir dövrün tələblərinə uyğun, aktual, elmi yeniliyə və elmi-praktiki əhəmiyyətə malik tədqiqat işi olduğunu bildiriblər.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Hilal İmanlıya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

В ИМББ состоялась защита диссертации для получения ученой степени доктора философии по биологии + Фото Апр 01, 2024 | 12:55 / Важные события
29 марта 2024 года на заседании Диссертационного совета ЕД 1.25, действующем при Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР к защите была представлена диссертация Хилала Иманлы «Исследование биологически активных веществ у видов Heracleum sosnowskyi Manden., Angelica sachokiana (Karjag.) M. Pimen. et. V.Tichomirov и Ammi visnaga (L.) Lam. (Apiaceae), распространенных во флоре Азербайджана» по специальности 2406.02 – «Биохимия». Исследования проводились в отделе растительных ресурсов Института ботаники МНО АР. Научным руководителем работы был доктор биологических наук, профессор, заслуженный деятель наук покойный Сираджеддин Саркаров. Ученый секретарь диссертационного совета, доктор философии по биологии Самра Мирзаева ознакомила членов совета с личным делом соискателя, и затем предоставила слово соискателю. Соискатель дал подробную информацию об актуальности темы, цели диссертационной работы, ее научной новизне и полученных результатах.Хилал Иманлы отметил, что из 4500 видов высших растений, распространенных во флоре Азербайджана, химически изучено лишь небольшое число. С этой точки зрения получение и изучение биологически активных веществ для каждого отдельного растения является одним из актуальных вопросов как с научной, так и с прикладной точки зрения. Производные кумарина – биологически активные вещества растительного происхождения – постоянно находятся в центре внимания исследователей благодаря широкому спектру фармакологического действия. Так, рядом исследователей отмечены особенности производных кумарина, позволяющих   использовать их в качестве обезболивающих средств, антибиотиков, эффективных дилататоров коронарных сосудов, против злокачественных опухолей, фотосенсибилизаторов и др. В результате проведенных экспериментов были получены производные кумарина, которые могут быть использованы в медицине при приготовлении новых эффективных лекарственных средств. Действие полученных из растений производных фурокумарина считается важным для практической медицины и традиционно используется в качестве противовоспалительных, мочегонных, жаропонижающих потогонных, противопростудных, противогриппозных средств, а также для лечения гепатита, артрита, нарушения пищеварения, кашля, хронических бронхитов, плеврита, брюшного тифа, головной боли, сенной лихорадки, кори, судорог, ревматизма, бактериальных и грибковых инфекций, болезни мочевыводящих путей и т. д. Официальные оппоненты - доктор биологических наук, профессор Ахад Набиев, доктор фармацевтических наук, профессор Джаваншир Исаев и доктор философии по биологии, доцент Нармина Абдуллаева отметили, что исследовательская работа завершена и имеет научные инновации, полностью отвечает требованиям, предъявляемым Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики к диссертациям на соискание степени доктора философии  соискатель достоин получения научной степени доктора философии по биологии по специальности 2406.02 - Биохимия.Принявшие участие в обсуждениях члены-корреспонденты НАНА Новруз Гулиев, Ильхам Шахмурадов, доктора наук по биологии Сафтар Сулейманов, Шахнияр Байрамов, Зиеддин Мамедов, Ровшан Халилов и доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева высоко оценили диссертационную работу и отметили, что она соответствует требованиям современности, актуальна, содержит научные инновации и имеет научное и практическое значение.Далее состоялся широкий обмен идеями по поводу диссертации, были озвучены предложения и рекомендации. Соискатель ответил на вопросы членов совета и выразил свое отношение к рекомендациям и замечаниям оппонентов.После заключительного слова соискателя было проведено голосование. По итогам голосования было принято решение о ходатайстве в Высшую аттестационную комиссию при Президенте Азербайджанской Республики о присвоении Хилал Иманлы степени доктора философии по биологии.