MBBİ-də fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Apr 01, 2024 | 12:55 / Mühüm hadisələr
29 Mart 2024-cü ildə AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında Hilal İmanlının 2406.02-Biokimya ixtisasında “Azərbaycan florasında yayılmış Heracleum sosnowskyi Manden., Angelica sachokiana (Karjag.) M.Pimen. et. V.Tichomirov və Ammi visnaga (L.) Lam. (Apiaceae) növlərinin bioloji fəal maddələrinin tədqiqi” mövzusunda biologiya elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Tədqiqatlar AR ETN Botanika İnstitutunun Bitki ehtiyatları şöbəsində aparılıb. İşin elmi rəhbəri bilologiya elmləri doktoru, professor, əməkdar elm xadimi mərhum Siracəddin Sərkərov olub. Dissertasiya Şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Səmra Mirzəyeva iddiaçının şəxsi işində olan məlumatlarla şura üzvlərini tanış etdikdən sonra söz iddiaçıya verilib. İddiaçı mövzunun aktuallığı, dissertasiya işində qarşıya qolulan məqsəd, işin elmi yeniliyi, əldə edilən nəticələr haqqında ətraflı məlumat verib.
Hilal İmanlı qeyd edib ki, Azərbaycan florasında yayılmış 4500 növ ali bitkilərin çox az miqdarı kimyəvi cəhətdən tədqiq olunub. Bu baxımdan bitki mənşəli bioloji fəal maddələrin fərdi şəkildə alınması və tədqiqi  həm elmi, həm də tətbiqi nöqteyi nəzərdən aktual məsələlərdəndir. Bitki mənşəli bioloji fəal maddələrdən olan kumarin törəmələri farmakoloji fəallıqlarının geniş spektrliliyinə görə  daim tədqiqatçıların diqqət mərkəzindədir. Belə ki, bir sıra tədqiqatçılar tərəfindən kumarin törəmələrinin ağrıkəsici, antibiotik, koronar damarların effektiv genişləndiricisi, bəd xassəli şişlərə qarşı, fotosensiblizəedici və s. xüsusiyyətləri qeyd edilib.  Aparılmış tədqiqatlar nəticəsində fərdi şəkildə alınan kumarin törəmələrindən tibbdə yeni təsirli dərman preparatlarının hazırlanmasında istifadə oluna bilər. Bitkilərdən alınan furokumarin birləşmələrinin praktiki təbabət üçün vacib hesab olunan fəallıqları ənənəvi olaraq iltihaba qarşı, sidikqovucu, qızışdırma və tərlədici vasitə, soyuqdəyməyə qarşı, qrip, hepatit, artrit, həzm, öskürək, xroniki bronxit, plevrit, qarın tifi, baş ağrısı, yel, qızılca, sancılar, revmatizm, bakteriya və göbələk infeksiyaları, sidik yolları və s. xəstəliklərinə qarşı müalicədə müvəffəqiyyətlə istifadə olunur.
Rəsmi opponentlər - biologiya elmləri doktoru, professor Əhəd Nəbiyev,  əczaçılıq elmləri doktoru, professor Cavanşir İsayev və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nərminə Abdullayeva tədqiqat işinin tamamlanmış və elmi yeniliyə malik olduğu qeyd edərək AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının fəlsəfə doktoru dissertasiyalarına qoyulan tələblərə tam cavab verdiyini, iddiaçının 2406.02-Biokimya ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almağa layiq olduğunu bildiriblər.
Müzakirələrdə iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvləri Novruz Quliyev, İlham Şahmuradov, biologiya üzrə elmlər doktorları Səftər Süleymanov, Şahniyar Bayramov, Ziyəddin Məmmədov, Rövşən Xəlilov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva dissertasiya işini yüksək qiymətləndirərək onun müasir dövrün tələblərinə uyğun, aktual, elmi yeniliyə və elmi-praktiki əhəmiyyətə malik tədqiqat işi olduğunu bildiriblər.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Hilal İmanlıya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

The defense of the dissertation for the scientific degree of Doctor of Philosophy was held at IMBB + Photo Apr 01, 2024 | 12:55 / Important events
On March 29, 2024, at the ED 1.25 Dissertation Council operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Hilal Imanli defended the dissertation in the specialty of Biochemistry (2406.02), on the topic “The study of biologically active substances  of the Heracleum sosnowskyi Manden., Angelica sachokiana (Karjag.) M.Pimen. et. V.Tichomirov and Ammi visnaga (L.) Lam. (Apiaceae) species distributed in the Azerbaijani flora“. The research was carried out in the Department of Plant Resources of the Institute of Botany, MSE AR. The scientific supervisor of the work was the late Sirajeddin Sarkarov, doctor of biological sciences, professor, and honored scientist. The scientific secretary of the Dissertation Council, Doctor of Philosophy in Biology, Samra Mirzayeva introduced the members of the council to the information contained in the personal file of the applicant, and the floor was given to the applicant. Hilal Imanli gave detailed information about the relevance of the topic, the goal of the dissertation work, the scientific novelty of the work, and the results obtained.
The applicant noted that very few of the 4,500 species of higher plants distributed in the flora of Azerbaijan have been chemically studied. From this point of view, the obtaining and study of biologically active substances of plant origin is one of the actual issues from both the scientific and applied point of view. Coumarin derivatives, which are biologically active substances of plant origin, are constantly in the focus of researchers' attention due to their wide spectrum of pharmacological activities. According to the conducted research, coumarin derivatives can be used in the preparation of new effective medicines.
The official opponents - Doctor of Biological Sciences, Professor Ahad Nabiyev, Doctor of Pharmaceutical Sciences, Professor Javanshir Isayev and Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Narmina Abdullayeva noted that the research work is complete and had scientific innovation, fully responding to the requirements set for doctoral dissertations by the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
Corresponding members of ANAS, Novruz Guliyev, Ilham Shahmuradov, doctors of sciences in biology Safter Suleymanov, Shahniyar Bayramov, Ziyeddin Mammadov, Rovshan Khalilov, doctor of philosophy in biology Esmira Alirzayeva, who participated in the discussions, highly evaluated and emphasized the scientific and practical importance of the dissertation work.
There was a wide exchange of ideas about the dissertation, suggestions and recommendations were made. The applicant answered the questions of the council members and expressed his attitude to the recommendations and comments of the opponents.
After the final speech of the applicant, a vote was held. Based on the voting results, it was decided to submit a proposal to the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan to award Hilal Imanli the degree of Doctor of Philosophy in Biology.