Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər + Foto Apr 02, 2024 | 09:00 / Tədbirlər
Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş və uzun illər boyu öz siyasi-hüquqi qiymətini almamış 31 Mart soyqırımı tariximizin faciəli səhifələrindən biridir. 1918-ci ilin mart ayından etibarən Bakı şəhərində, habelə Bakı quberniyasına daxil olan Şamaxı, Quba və digər şəhər və qəzalarda on minlərlə dinc sakin məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilmiş, yaşayış məntəqələri dağıdılmış, mədəniyyət abidələri, məscid və qəbiristanlıqlar yerlə-yeksan edilmişdir. Sonrakı dövrlərdə daha da azğınlaşan erməni millətçiləri qeyri-insani əməllərini davam etdirmiş, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan, Şirvan, İrəvan və digər bölgələrdə kütləvi qətllər, talanlar və etnik təmizləmələr həyata keçirmişdir.
1998-ci il martın 26-da Ulu Öndər Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanla həmin dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verilmiş və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edilmişdir.
Son illər bu sahədə aparılmış araşdırmalar sayəsində çox sayda yeni faktlar və sənədlər toplanmışdır. Quba şəhərində tapılan kütləvi məzarlıq bu faciənin qanlı epizodlarından biridir. 1918-ci ilin aprel-may aylarında yalnız Quba qəzasında 167 kənd tamamilə məhv edilmişdir. Quba soyqırımı məzarlığı 2007-ci il aprelin 1-də ərazidə torpaq işləri görülərkən aşkar edilmişdir. 2009-cu ildə Nazirlər Kabinetinin sərəncamı ilə “Quba rayonunda kütləvi qətl qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsinə dair tədbirlər planı” təsdiq edilmiş, aşkar olunmuş kütləvi məzarlığın yerləşdiyi ərazidə monumental xatirə kompleksinin ucaldılması və abadlıq işlərinin aparılması qərara alınmışdır.
Azərbaycan xalqı və dövləti soyqırım qurbanlarının xatirəsini daim əziz tutur, bütün dünyanı erməni faşizminin iç üzünü görmək üçün bu tarixi hadisələrdən ibrət götürməyə çağırır. 31 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin dəstəyi və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə Soyqırım hadisələrinin 106-cı ildönümü ilə əlaqədar olaraq Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi ziyarət edilib.
Hər il 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş respublika səviyyəli tədbirlərdə aktiv iştirak edən gənc alim və mütəxəssislər abidənin üzərinə gül dəstələri qoyub, kompleks daxilində muzey və sərgini ziyarət ediblər.

Члены Совета молодых ученых и экспертов посетили Губинский мемориальный комплекс Геноцида + Фото Апр 02, 2024 | 09:00 / Мероприятия
31 марта - день геноцида, совершенныого против азербайджанского народа и долгие годы не получившего своей политической и правовой оценки, является одной из трагических страниц нашей истории. С марта 1918 года в городе Баку, а также в Шемахе, Губе и других городах и районах, входящих в Бакинскую губернию, были убиты десятки тысяч мирных жителей, именно по причине их этнической и религиозной принадлежности, уничтожались населенные пункты, памятники культуры. мечети и кладбища были сровнены с землей. В дальнейшем армянские националисты, ставшие еще более девиантными, продолжили свои бесчеловечные действия, осуществляя массовые убийства, грабежи и этнические чистки в Карабахе, Зангезуре, Нахчыване, Ширване, Иреване и других регионах.
26 марта 1998 года Указом «О Геноциде азербайджанцев», подписанным великим лидером Гейдаром Алиевым, этим ужасным событиям была дана адекватная политическая оценка, и 31 марта был объявлен «Днем Геноцида азербайджанцев».
Благодаря исследованиям, проведенным в этой области в последние годы, собрано большое количество новых фактов и документов. Обнаруженная в городе Губа братская могила – один из кровавых эпизодов этой трагедии. В апреле-мае 1918 года только в Губинском уезде было полностью разрушено 167 сел. Массовое захоронение было обнаружено 1 апреля 2007 года во время раскопок, проводимых на территории Губинского района. В 2009 году постановлением Кабинета Министров был утвержден «План мероприятий по увековечиванию памяти жертв массовых убийств в Губинском районе», решено построить монументально-мемориальный комплекс и провести работы по благоустройству территории, где находится находится обнаруженная братская могила.
Народ и государство Азербайджана всегда бережно хранят память о жертвах геноцида и призывают весь мир извлечь уроки из этих исторических событий, чтобы увидеть внутреннее лицо армянского фашизма. 31 марта 2024 года, в связи со 106-й годовщиной событий Геноцида, при поддержке Президиума Национальной академии наук Азербайджана и организации Совета молодых учёных и экспертов участники посетили Губинский Мемориальный комплекс геноцида.
Молодые ученые и специалисты, активно участвующие в мероприятиях республиканского уровня, посвященных Дню Геноцида азербайджанцев, каждый год 31 марта возлагают цветы к памятнику, посещают музей и выставку на территории комплекса.