AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov “Global iqlim dəyişikliklərinə adaptiv yeni bitki sortlarının yaradılmasında genetik ehtiyatların rolu: gələcəyə baxış, perspektivlər” mövzusunda təşkil olunmuş Tarla Semiranıda iştirak edib + Foto ,Video May 23, 2024 | 11:00 / Konfranslar, iclaslar
Mayın 17-də  b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov AR ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun  Tərtər rayonu Şıxarx qəsəbəsində yerləşən Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasında   təşkil   olunmuş  Tarla Semiranıda iştirak edib.  Tədbirdə Tərtər rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Müstəqim Məmmədov,  Genetik Ehtiyatlar İnstitutun baş direktoru Zeynal Əkpərov və bir çox özəl şirkətlərin nümayəndələri çıxış edib.
Ələmdar Məmmədov akademik İradə Hüseynovanın salamlarını seminar iştirakçılarına çatdıraraq Molekulyar Biologiya  və Biotexnologiyalar İnstitutunda aparılan elmi işlər barədə məlumat verib. O qeyd edib ki, abiotik və biotik faktorların təsirinə davamlı bitki nümunələrinin yaradılması üçün əsası akademik Cəlal Əliyev tərəfindən qoyulmuş və daima zənginləşdirilən Azərbaycanın “qızıl fondu” olan Genbanklar misilsiz rola malikdirlər. Ə. Məmmədov MBBİ-də yeni sortların yaradılması üçün stress faktorlara davamlı valideyn formaların seçilməsi, onların yeni daha perspektivli buğda sortlarının yaradılmasında istifadəsi, bitki xəstəliklərinin (virus, fitoplazma  və göbələk) molekulyar diaqnostikası və identifikasiyasının yerinə yetirilməsi, yeni metodlardan skrininq prosesində istifadə olunması barədə danışıb.
Seminar iştirakçılarına yaradılmış yeni bitki sortları (meyvə, pambıq və tərəvəz bitkiləri) və qazanılmış naliyyətlər barədə məlumat verilib. Mövcud problemlərin aradan qaldırılması üçün, yeni sortlar yaradılması, bitkilərin zərərvericilərinə qarşı mübarizə vasitələrinin (bioloji, kimyəvi) işlənib hazırlanması, bitki xəstəliklərinin molekulyar diaqnostikası və identifikasiyası üzrə birgə fəaliyyət göstərilməsinin daha səmərəli  olacağı vurğulanıb. Daha sonra seminar iştirakçıları əkin sahələrinə baxış keçirib, buğda genotiplərinin becərilməsi texnologiyası ilə tanış olub və ağacəkilmə aksiyasında iştirak ediblər.

The executive director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE RA, PhD, associate professor Alamdar Mammadov participated in the Field Seminar "The role of genetic resources in the creation of new plant varieties adapted to global climate changes: vision of the future, perspectives" + Photo ,Video May 23, 2024 | 11:00 / Conferences, assemblies
The executive director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE RA, PhD, associate professor Alamdar Mammadov participated in the Field Seminar "The role of genetic resources in the creation of new plant varieties adapted to global climate changes: vision of the future, perspectives"
On May 17, PhD Alamdar Mammadov participated in the Field Seminar organized at the Karabakh Scientific-Research Base located in Shikharkh settlement, Tartar region, of the Institute of Genetic Resources of the MSE RA. At the event, the head of Tartar District Executive Power, Mustagim Mammadov, director general of the Institute of Genetic Resources, Zeynal Akparov, and representatives of many private companies gave speeches.
Alamdar Mammadov conveyed the greetings of academician Irada Huseynova to the seminar participants and informed them about the scientific work carried out at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. He noted that Genbanks, the "golden fund" of Azerbaijan, founded by Academician Jalal Aliyev and constantly enriched, have an unparalleled role for the creation of plant samples resistant to the effects of abiotic and biotic factors. A. Mammadov spoke about the selection of parent forms resistant to stress factors for the creation of new varieties at MBBI, their use in the creation of new more promising wheat varieties, the implementation of molecular diagnostics and identification of plant diseases (viruses, phytoplasmas and fungi), and the use of new methods in the screening process.
The participants were informed about the new plant varieties created (fruit, cotton and vegetable plants) and achievements. To eliminate existing problems, it was emphasized that it would be more effective to create new varieties, develop means of combating plant pests (biological, chemical), and perform joint activities on molecular diagnosis and identification of plant diseases. Later, the participants of the seminar visited the fields, got acquainted with the technology of cultivation of wheat genotypes and participated in the tree planting campaign.