MBBİ-də “Azərbaycan populyasiyasinda polimorfizmin Str markerlərlə tədqiqi” mövzusunda biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim edilən dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. + Foto İyn 03, 2024 | 11:44 / Mühüm hadisələr
Mayın 31-də  AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında Elşən Məmmədovun “Azərbaycan populyasiyasinda polimorfizmin Str markerlərlə tədqiqi” mövzusunda biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Dissertasiya işi Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Populyasiya genomiksi laboratoriyasında və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin “Məhkəmə-Tibbi Ekspertiza və Patoloji Anatomiya Birliyi” public hüquqi şəxsin Məhkəmə biologiya şöbəsinin Molekulyar genetika laboratoriyasında yerinə yetirilib. İşin elmi rəhbərləri tibb elmıləri doktoru Ədalət Həsənov və b.ü.f.d., dosent Nurməmmməd Mustafayevdir. Dissertasiya Şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Səmra Mirzəyeva iddiaçının şəxsi işində olan məlumatlarla şura üzvlərini tanış etdikdən sonra söz iddiaçıya verilib. İddiaçı mövzunun aktuallığı, dissertasiya işində qarşıya qolulan məqsəd, işin elmi yeniliyi, əldə edilən nəticələr haqqında ətraflı məlumat verib.  Aparılan tədqiqatlar nəticəsində müəyyən edilib kimi populyasiya-genetik və məhkəmə-tibbi parametrlər, xüsusən də STR lokusların allel tezlikləri məhkəmə-tibbi ekspertiza təcrübəsində kifayət qədər etibarlılığa malik real referens parametrlər kimi tətbiq oluna bilər. Tədqiqatın nəticələrinə istinadlar və onlardan istifadə bu nəticələrin fundamental və praktiki əhəmiyyətə malik olduğunu göstərir. Tədqiqat işinin nəticələri, dünyada aparılan analoji populyasiyalararası müqayisəli tədqiqatlarda, həmçinin genetik xəritələrin tərtibində və genocoğrafi atlasların yaradılmasında istifadə edilə bilər. Rəsmi opponentlər fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Rövşən Xəlilov, biologiya elmləri doktoru Elxan Rəsulov və tibb üzrə fəlsəfə doktoru, professor Mehmet Tökdemir tədqiqat işinin tamamlanmış və elmi yeniliyə malik olduğunu qeyd edərək dissertasiya işinin AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının fəlsəfə doktoru dissertasiyalarına qoyulan tələblərə tam cavab verdiyini, iddiaçının “Molekulyar biologiya” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almağa layiq olduğunu bildiriblər. Müzakirələrdə iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov, biologiya elmləri doktorları Səftər Süleymanov, Vilayət Abdiyev, Ziyəddin Məmmədov və b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov dissertasiya işini yüksək qiymətləndirərək onun müasir dövrün tələblərinə uyğun, aktual, elmi yeniliyə və elmi-praktiki əhəmiyyətə malik tədqiqat işi olduğunu bildiriblər. Daha sonra dissertasiya ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. İddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb, opponentlərin tövsiyə və iradlarına öz münasibətini bildirib. İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Elşən Məmmədova  biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi üçün AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

The defense of the dissertation on the topic "Study of polymorphism in the population of Azerbaijan with Str markers" to receive the degree of Doctor of Philosophy in Biology was held at IMBB + Photo Jun 03, 2024 | 11:44 / Important events
On May 31, at the ED 1.25 Dissertation Council operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, the defense of the dissertation submitted by Elshan Mammadov to receive the PhD degree in biology on the topic " Study of polymorphism in the population of Azerbaijan with Str markers " was held. The dissertation work was performed in the Population Genomics Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and in the Molecular Genetics Laboratory of the Department of Forensic Biology of the Public Legal Entity "Union of Forensic-Medical Expertise and Pathological Anatomy" of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan.
The supervisors of the work are doctor of medical sciences Adalat Hasanov, and PhD, associate professor Nurmammad Mustafayev. The scientific secretary of the Dissertation Council, doctor of philosophy in biology, Samra Mirzayeva, introduced the council members to the information contained in the applicant's personal file, and then the floor was given to the applicant. The applicant gave detailed information about the relevance of the work, the goal of the dissertation, the scientific novelty of the work, and the results obtained.  As a result of the conducted research, it was determined that population-genetic and forensic parameters, especially the allele frequencies of STR loci, can be used as real reference parameters with sufficient reliability in the practice of forensic medicine. Citations and use of research results indicate that these results are of fundamental and practical importance. The official opponents- PhD in physics-mathematics, professor Rovshan Khalilov, doctor of biological sciences Elkhan Rasulov and PhD in medicine, Professor Mehmet Tokdemir pointed out that the research work is complete and has scientific innovation, and they said that the dissertation fully meets the requirements set for doctoral dissertations of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, and the applicant deserves to receive the doctoral degree in biology in the speciality "Molecular Biology".
Ilham Shahmuradov, corresponding member of ANAS, doctors of biological sciences Saftar Suleymanov, Vilayat Abdiyev, Ziyaddin Mammadov and associate professor Alamdar Mammadov, who participated in the discussions, highly appreciated the dissertation work and highly appreciated dissertation work and said that it was a research work that met the requirements of the modern era, was relevant, had scientific innovation and was of scientific and practical importance. Later, extensive discussions were held around the dissertation. The applicant addressed the council members' queries and explained his viewpoint about the recommendations and remarks of the opponents. After listening to the applicant's final words, a vote was held. According to the results of the voting, a decision was made to submit a petition to the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for awarding Elshan Mammadov with the degree of Doctor of Philosophy in Biology.