MBBİ-də Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto İyn 25, 2024 | 16:34 / Mühüm hadisələr
İyunun 25-də ED 1.25 Dissertasiya Şurasında AR ETN Botanika İnstitutunun əməkdaşı Emil Şükürlü tərəfindən təqdim edilən “Azərbaycanda südləmə (lactuca L.) növlərinin bioloji fəal maddələrinin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib.
Dissertasiya işi 2017-2023-сü illər ərzində AR ETN Botanika İnstitutunun "Bitki ehtiyatları" şöbəsi, Mikrobiologiya İnstitutunun "Mikrobioloji biotexnologiya" laboratoriyası, Azərbaycan Tibb Universitetinin "Tibbi Mikrobiologiya və İmmunologiya" kafedrası, Anadolu Universiteti, Bitki, Dərman və Elmi Araşdırma və Tətbiq Mərkəzi və Anadolu Universiteti, Əczaçılıq fakultəsi "Farmakoqnoziya" kafedrasında yerinə yetirilib. İşin elmi rəhbərləri Əməkdar elm xadimi, kimya elmləri doktoru, professor mərhum Siracəddin Sərkərov və biologiya elmləri doktoru, dosent Ədilə Ələsgərovadır.
İddiaçı dissertasiyanın əsas müddəalarını geniş şərh edib. O qeyd edib ki, tədqiqat işində L. serriola və L. tatarica növlərinin tərkibində aşkar edilən kimyəvi birləşmələrdən tibbi praktikada əhəmiyyətli olanları müəyyən edilib və bu məlumatlar həmin birləşmələrin göstərilən növlərdən alınma metodologiyasının işlənib hazırlanması və əczaçılıq sənayesində tətbiqi ilə bağlı gələcək tədqiqatlar üçün yeni perspektivlər açır. Növlərin kimyəvi tərkibi və növ ehtiyatına aid əldə edilən məlumatlardan “Azərbaycan florası” kitabının yeni nəşrində, həmçinin “Azərbaycanın təbabət bitkiləri” əsərlərinin yazılmasında istifadə edilə bilər.
Rəsmi opponentlərin çıxışları dinlənildikdən sonra dissertasiya işi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. İddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb, opponentlərin tövsiyə və iradlarına öz münasibətini bildirib. İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Emil Şükürlüyə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

The defense of the dissertation was held at IMBB to receive a PhD degree in Biology + Photo Jun 25, 2024 | 16:34 / Important events
On June 25, at the ED 1.25 Dissertation Council, the defense of the thesis on "Research of biologically active substances of Lactuca L. species in Azerbaijan" presented by Emil Şukurlu, an employee of the Botany Institute of MSE RA, was held.
The dissertation work was carried out in the "Plant resources" department of the Institute of Botany, "Microbiological Biotechnology" laboratory of the Institute of Microbiology, department of "Medical Microbiology and Immunology" of Azerbaijan Medical University, Medicinal Plant, Drug and Scientific Research Application and Research Center of Anadolu University, and Faculty of Pharmacy in the "Pharmacognosy" department in 2017-2023. The scientific supervisors of the work are honored scientist, doctor of chemical sciences, deceased professor Sirajeddin Sarkarov and doctor of biological sciences, associate professor Adila Alasgarova.
The applicant broadly interpreted the main provisions of the dissertation. He noted that among the chemical compounds found in L. serriola and L. tatarica species, the ones that are important in medical practice were identified in the research work, and this information opens new perspectives for further research related to the development of the methodology for extracting these compounds from these species and their application in the pharmaceutical industry.
After listening to the speeches of the official opponents, extensive discussions were held around the dissertation. The applicant answered the council members' questions and expressed his attitude to the recommendations and reviews of the opponents. After listening to the applicant's final words, a vote was held. Based on the voting results, a decision was made to submit a petition to the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan concerning awarding the scientific degree of Doctor of Philosophy in Biology to Emil Shukurlu.