Akademik Cəlal Əliyevin 96 yaşı tamam olur İyn 30, 2024 | 14:35 / Nəşrlər
Nax­çı­van Mü­əl­lim­lər İns­ti­tu­tu­nun Tə­bi­ət­şü­nas­lıq-coğ­ra­fi­ya fa­kül­tə­si­ni (1944), Azər­bay­can Döv­lət Uni­ver­si­te­ti­nin Bio­lo­gi­ya fa­kül­tə­si­ni (1951) fərq­lən­mə dip­lo­mu ilə bi­tir­miş­dir. 1955-ci ildə “Bit­ki fi­zio­lo­gi­ya­sı” ix­ti­sa­sında “Buğdanın inkişafına və məhsuldarlığına mikroelementlərin təsiri” mövzusunda biologiya elmləri üzrə na­mi­zəd­lik, 1971-ci ildə “Bitkilərin fotosintez fəaliyyəti, mineral elementlərlə qidalanması və məhsuldarlığı” mövzusunda biologiya elmləri üzrə doktorluq dis­ser­ta­si­ya­la­rını mü­da­fiə et­miş, pro­fes­sor (1997) el­mi adını al­mış­dır. Azər­bay­can SSR EA-nın müx­bir üz­vü (1976), hə­qi­qi üz­vü (1980), Ru­si­ya Kənd Tə­sər­rü­fa­tı EA-nın (1995), Uk­ray­na və Be­la­rus Aq­rar EA-la­rı­nın (1996) xa­rici üz­vü se­çil­miş­dir.
El­mi fəa­liy­yə­ti­nə 1951-ci il­də AR KTN ET Əkin­çi­lik İns­ti­tu­tun­da baş­la­yan C.Əli­yev, bu­ra­da Bit­ki fi­zio­lo­gi­ya­sı və bio­tex­no­lo­gi­ya şö­bə­si­nin mü­di­ri və­zi­fə­si­nə qə­dər yük­səl­miş­dir. O, ey­ni za­man­da 1971-ci il­də Azər­bay­can SSR EA Bo­ta­ni­ka İns­ti­tu­tun­da el­mi təd­qi­qat qru­pu ya­rat­mış, onu bö­yük kadr po­ten­sia­lı və mad­di-tex­ni­ki ba­za­sı olan şö­bə­yə qə­dər in­ki­şaf et­dir­miş və 1990-cı il­dən öm­rü­nün so­nu­na­dək Bio­lo­ji məh­sul­dar­lı­ğın fun­da­men­tal prob­lem­lə­ri şö­bə­si­nə rəh­bər­lik et­miş­dir. 2016-cı il­də bu şö­bə­­nin ba­za­sın­da Mo­le­kul­yar Bio­lo­gi­ya və Bio­tex­no­lo­gi­ya­lar İns­ti­tu­tu­ ya­ra­dıl­mışdır. C.Əli­yev 1981-1990-cı il­lər­də Azər­bay­can EA Bio­lo­gi­ya Elm­lə­ri Böl­mə­si­nin aka­de­mik-ka­ti­bi, müx­tə­lif il­lər­də AEA-nın Rə­ya­sət He­yə­ti­nin üz­vü ol­muş­dur.
C.Əli­yev ke­çən əs­rin 70-ci il­lə­rin­də Azər­bay­can­da bio­lo­gi­ya el­mi­nin ye­ni is­ti­qa­mət­­lə­ri­nin, o cüm­lə­dən mo­le­kul­yar bio­lo­gi­ya, mo­le­kul­yar ge­ne­ti­ka, gen və hü­cey­rə bio­tex­­no­lo­gi­ya­sı, ri­ya­zi bio­lo­gi­ya, kom­pü­ter bio­lo­gi­ya­sı və bi­o­in­for­ma­ti­ka­nın bü­növ­rə­si­ni qoy­muş, fun­da­men­tal təd­qi­­qat­lar­la zən­gin elmi mək­təb for­ma­laş­dır­mış­dır.
C.Əli­ye­vin el­mi fəa­liy­yə­ti kənd tə­sər­rü­fa­tı bit­ki­lə­ri­nin, əsa­sən buğ­da­nın fo­to­sin­te­tik məh­sul­dar­lı­ğı­nın fi­zio­lo­ji, bio­kim­yə­vi, bio­fi­zi­ki və mo­le­kul­yar-ge­ne­tik əsas­la­rı­nın öy­rə­nil­mə­si­nə həsr olun­muş, onun tərəfindən çox­say­lı yük­sək məh­sul­dar buğ­da sort­la­rı ya­ra­dıl­mış­dır. Ali­min rəh­bər­li­yi al­tın­da Azər­bay­can­da bit­ki ge­ne­tik eh­ti­­yat­la­rı üz­rə Mil­li Proq­ram ha­zır­lan­mış, Mil­li bit­ki Gen­ban­kı ya­ra­dıl­mış­dır. C.Əli­yev Azər­bay­­ca­nın “Qır­mı­zı ki­ta­bı”nın II nəş­ri­nin baş re­dak­to­ru ol­muş­dur (2013). O, 700-dən ar­tıq el­mi əsə­rin, 25 mo­noq­ra­fi­ya və ki­ta­bın, 25 pa­ten­tin mü­əl­li­fi ol­muş­dur. Ali­min el­mi rəh­bər­li­yi və məs­lə­hət­çi­li­yi ilə 85 elm­lər na­mi­zə­di və 14 elm­lər dok­to­ru ha­zır­lan­mış­dır. Bey­nəl­xalq Fo­to­sin­tez Cə­miy­yə­ti­nin tə­şəb­bü­sü və təş­ki­lat­çı­lı­ğı ilə Ba­kı şə­hə­rin­də akademik Cə­lal Əli­ye­və həsr olun­muş “Da­vam­lı in­ki­şaf na­mi­nə fo­to­sin­tez təd­qi­qat­la­rı” möv­zu­sun­da bey­nəl­xalq konf­rans­lar ke­çi­ril­miş­dir (2011, 2013).
C.Əliyev Respublika Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya elmləri üzrə problem şurasının sədri və bir sıra elmi və müdafiə şuralarının üzvü, “AMEA-nın Xəbərləri” (biologiya və tibb elmləri) jurnalının baş redaktoru, “AMEA-nın Məruzələri” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü və bir sıra beynəlxalq jurnalların redaksiya heyətinin üzvü və fəxri üzvü, UNESCO-nun nəzdində 1999-cu ildə yaradılan “Bioetika, elmi biliklərin və texnologiyaların etikası” Milli Komitəsinin sədri olmuşdur.
Aka­de­mik C.Əli­yev Əmək­dar elm xa­di­mi fəx­ri adı­na (1983) la­yiq gö­rül­müş, “Qır­mı­zı Əmək Bay­ra­ğı” or­de­ni (1972, 1986), Azər­bay­can Res­pub­li­ka­sı­nın “İs­tiq­lal” (2003) və “Şə­rəf” (2013) or­den­lə­ri, Gür­cüs­tan Res­pub­li­ka­sı­nın “Şə­rəf” or­de­ni (2003), Azər­bay­can Res­pub­li­ka­sı Pre­zi­den­ti­nin Fəx­ri Dip­lo­mu (2008) ilə təl­tif olun­muş­dur. Akademik İ.Hüseynova ilə birlikdə AMEA-nın “Həsən Bəy Zərdabi” mükafatına layiq görülmüşdür (2014).
Dörd ça­ğı­rış (1995, 2000, 2005, 2010) Azər­bay­can Res­pub­li­ka­sı Mil­li Məc­li­si­nin üz­vü ol­muş­dur.
Aka­de­mik C.Əli­yev 1 fev­ral 2016-cı ildə Ba­kı şə­hə­rin­də və­fat et­miş, I Fəx­ri Xi­ya­ban­da dəfn olun­muş­dur.

Академику Джалалу Алиеву исполнилось 96 лет Июн 30, 2024 | 14:35 / Публикации
Он с отличием окончил факультет естественных наук и географии Нахчыванского педагогического института (1944 г.), а затем биологический факультет Азербайджанского государственного университета (1951 г.).  В 1955 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Влияние микроэлементов на развитие и продуктивность пшеницы» по специальности «Физиология растений», в 1971 году стал доктором биологических наук, защитив докторскую диссертацию на тему «Фотосинтетическая активность, минеральное питание и продуктивность растений» (1997 г.)   и получил высокое ученое звание профессора. Джалал Алиев избирался членом-корреспондентом АН Азербайджанской ССР (1976 г.), действительным членом АН Азербайджанской ССР (1980 г.), иностранным членом Российской Академии сельскохозяйственных наук (1995 г.), Национальной аграрной Академии наук Украины и Академии Аграрных наук Республики Беларусь (1996 г.).
Д. Алиев, начавший свою научную деятельность в 1951 году в Институте Земледелия Министерства Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики, дослужился до должности заведующего кафедрой физиологии растений и биотехнологии.  Одновременно с этим, он в 1971 году в Институте ботаники АН Азербайджанской ССР он создал научно-исследовательскую группу, развил ее в отдел под названием «Фундаментальные проблемы биологической продуктивности», который отличался большим кадровым потенциалом и материально-технической базой. С 1990 года и до конца своей жизни В. Алиев возглавлял этот отдел.  В 2016 году на базе этого отдела был создан Институт молекулярной биологии и биотехнологий.  В 1981-1990 годах Д.Алиев был академиком-секретарем Отделения биологических наук Национальной Академии наук Азербайджана, в разные годы членом Президиума АН.
В 70-х годах прошлого века Д.Алиев заложил в Азербайджане основы новых направлений биологической науки, в том числе молекулярной биологии, молекулярной генетики, генной и клеточной биотехнологий, математической биологии, компьютерной биологии и биоинформатики, сформировал научную школу, которая под его руководством осуществила глубокие фундаментальные исследования.
Научная деятельность Д. Алиева была посвящена изучению физиологических, биохимических, биофизических и молекулярно-генетических основ фотосинтетической продуктивности сельскохозяйственных растений, главным образом пшеницы, и им были созданы многочисленные высокоурожайные сорта этой культуры.  Под руководством ученого в Азербайджане была разработана Национальная программа по генетическим ресурсам растений и создан Национальный генбанк растений.  Д. Алиев был главным редактором второго издания «Красной книги» Азербайджана (2013 г.).  Он был автором более 700 научных работ, 25 монографий и книг, 25 патентов.  Под научным руководством и консультациями ученого подготовлено 85 кандидатов и 14 докторов наук.  По инициативе и организации Международного общества по исследованиям фотосинтеза в Баку были проведены международные конференции, посвящённые академику Джалалу Алиеву, на тему «Исследование фотосинтеза для устойчивого развития» (2011, 2013 гг.).
Д. Алиев являлся председателем проблемного совета по биологическим наукам Республиканского совета по организации и координации научных исследований и членом ряда научных и оборонных советов, главным редактором журнала «Новости НАНА». (биология и медицинские науки), членом редколлегии журнала «Доклады НАНА», членом и и почетным членом редакционной коллегии ряда международных журналов, был председателем Национального комитета «Биоэтика, этика научных знаний и технологий», созданного в 1999 году при ЮНЕСКО.
Академик Д.Алиев удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки» (1983 г.), награжден орденами Трудового Красного Знамени (1972, 1986 гг.),  Независимости (2003 г.) и Почета (2013 г.) Азербайджанской Республики, орденом Почета Республики Грузия (2003 г.), Почетной грамотой Президента Азербайджанской Республики (2008 г.).  Вместе с академиком И.Гусейновой удостоен премии НАНА «Хасан бек Зардаби» (2014).
Он был депутатом Милли Меджлиса Азербайджанской Республики четырех созывов (1995, 2000, 2005, 2010 годы).
Академик Д.Алиев скончался 1 февраля 2016 года в Баку и был похоронен на Первой Аллее почетного захоронения.