Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi və Lənkəran Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlığa dair prioritet istiqamətlər müzakirə olunub + Foto Sen 20, 2019 | 16:00 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi və Lənkəran Dövlət Universiteti arasında birgə elmi tədqiqatların aparılmasını və kadr hazırlığını nəzərdə tutan müqavilə  2019-cu ildə  bağlanmışdır. AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktorunun  elmi işlər üzrə müavini b.ü.f.d., dosent Ələmdar Çərkəz oğlu Məmmədov, Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyası müdiri, b.e.d. Səftər Yusif oğlu Süleymanov və Fotobioenergetika laboratoriyasının müdiri, b.e.d. Yaşar Mirzə oğlu Feyziyev müqavilə çərçivəsində nəzərdə tutulmuş işlərin yerinə yetirilməsi məqsədilə 19-20 sentyabr 2019-cu il tarixində LDU-ə və Regional Mərkəzə ezam olunmuşlar.
19 sentyabr 2019-cu il tarixində Lənkəran Regional Elmi Mərkəzin direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru, Fərman Ağadədə oğlu Quliyev, elmi işlər üzrə direktorun müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru İltifat Cavad oğlu Kərimov və Lənkəran Dövlət Universitetinin rektoru, riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, professor Natiq İbrahimov,biologiya və tibb elmləri kafedrasının müdiri, b.ü.f.d. Ramiz Şəmmədov və s. iştirakı ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə aparılan əsas elmi tədqiqatlar və alınmış nəticələrin analizi  barədə geniş elmi müzakirələr aparılmış və MBB İnstitutu ilə birgə aparılması mümkün olan elmi istiqamətlər müəyyənləşdirilmişdir. AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində keçirilən görüşdən sonra sitrus bitkilərinin müxtəlif növlərinin və sortlarının əkildiyi Genofond sahəsinə baxış keçirilmişdir. Çay sortları, naringi və limon sortlarının genofondlarında cəmləşmiş bitkilərə yüksək səviyyədə aqrotexniki qulluq göstərildiyi və genofondların yaxşı vəziyyətdə olduğu aşkar edilmişdir.

Priority directions for cooperation between Institute of Molecular Biology and Biotechnologies and Lankaran Regional Scientific Center (LRSC)and Lankaran State University (LSU) were discussed + Photo Sep 20, 2019 | 16:00 / Scientific mission
The contract between the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS and Lankaran Regional Scientific Center of ANAS and Lankaran State University on joint research and staff training was concluded in 2019. Deputy director on scientific affairs of IMBB, PhD in Biology, Associate Professor Alamdar Charkaz Mammadov, Head of the laboratory of Cell membrane systems, doctor of biological sciences Saftar Yusif Suleymanov and Head of the Photobioenergetics laboratory, doctor of biological sciences Yashar Mirza Feyziyev were sent to Lankaran State University and Lankaran Regional Scientific Center to carry out the work under the contract on 19-20 September,2019.
On September 19, the meeting was held with the director of LRSC, doctor of agrarian sciences Farman Guliyev, deputy director on scientific affairs, PhD in technics Iltifat Karimov and rector of LSU, doctor of mathematical sciences, Professor Natig Ibrahimov, Head of the Department of Biology and Medical Sciences, PhD Ramiz Shammadov. At the meeting, extensive scientific discussions were held on the basic research and analysis of the results obtained, and possible scientific directions were identified together with IMBB. Following the meeting held at the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS, the field of Genofond cultivation of different types and varieties of citrus plants was examined. It had been found that the gene fund of tea varieties, pomegranates and lemons have high levels of agrotechnical maintenance and that the gene funds were in good condition.