Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi və Lənkəran Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlığa dair prioritet istiqamətlər müzakirə olunub + Foto Sen 20, 2019 | 16:00 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi və Lənkəran Dövlət Universiteti arasında birgə elmi tədqiqatların aparılmasını və kadr hazırlığını nəzərdə tutan müqavilə  2019-cu ildə  bağlanmışdır. AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktorunun  elmi işlər üzrə müavini b.ü.f.d., dosent Ələmdar Çərkəz oğlu Məmmədov, Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyası müdiri, b.e.d. Səftər Yusif oğlu Süleymanov və Fotobioenergetika laboratoriyasının müdiri, b.e.d. Yaşar Mirzə oğlu Feyziyev müqavilə çərçivəsində nəzərdə tutulmuş işlərin yerinə yetirilməsi məqsədilə 19-20 sentyabr 2019-cu il tarixində LDU-ə və Regional Mərkəzə ezam olunmuşlar.
19 sentyabr 2019-cu il tarixində Lənkəran Regional Elmi Mərkəzin direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru, Fərman Ağadədə oğlu Quliyev, elmi işlər üzrə direktorun müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru İltifat Cavad oğlu Kərimov və Lənkəran Dövlət Universitetinin rektoru, riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, professor Natiq İbrahimov,biologiya və tibb elmləri kafedrasının müdiri, b.ü.f.d. Ramiz Şəmmədov və s. iştirakı ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə aparılan əsas elmi tədqiqatlar və alınmış nəticələrin analizi  barədə geniş elmi müzakirələr aparılmış və MBB İnstitutu ilə birgə aparılması mümkün olan elmi istiqamətlər müəyyənləşdirilmişdir. AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində keçirilən görüşdən sonra sitrus bitkilərinin müxtəlif növlərinin və sortlarının əkildiyi Genofond sahəsinə baxış keçirilmişdir. Çay sortları, naringi və limon sortlarının genofondlarında cəmləşmiş bitkilərə yüksək səviyyədə aqrotexniki qulluq göstərildiyi və genofondların yaxşı vəziyyətdə olduğu aşkar edilmişdir.

Обсуждены приоритетные направления сотрудничества Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий и Ленкоранского Государственного Университета + Фото Сен 20, 2019 | 16:00 / Командировки
Соглашение, предусматривающее совместные научные исследования и подготовку кадров между Институтом Молекулярной Биологии и Биотехнологий и Ленкоранским Региональным Научным Центром совместно с Ленкоранским Государственным Университетом было заключено в 2019-м году. С целью выполнения работ, предусмотренных в рамках соглашения, 19-20 сентября 2019-го года заместитель директора института по науке, доктор философии по биологии, доцент Аламдар Черкез оглу Мамедов и ведущий научный сотрудник лаборатории Биоинформатики, заведующий лабораторией «Мембранные системы клетки» д.б.н Сафтар Юсиф оглу Сулейманов и заведующий лабораторией «Фотобиоэнергетики» д.б.н. Яшар Мирза оглу Фейзиев были командированы в ЛГУ и Региональный Научный Центр. 19 сентября 2019-го года состоялась их встреча с работниками ЛГУ и ЛРНЦ, в которой приняли участие директор Ленкоранского Регионального Научного Центра, доктор аграрных наук Фарман Агадада оглу Гулиев, заместитель директора по науке, доктор философии по техническим наукам Ильтифат Джавад оглу Керимов, ректор Ленкоранского Государственного Университета, доктор математических наук, профессор Натик Ибрагимов, заведующий кафедрой биологических и медицинских наук, доктор философии по биологии Рамиз Шаммедов и другие. На встрече прошло широкое обсуждение основных научных исследований и анализа полученных результатов и определены возможные совместно с ИМББ научные направления исследований. После проведенной в Ленкоранском Региональном Научном Центре НАНА встречи был проведен осмотр Генофондного участка, на котором высажены различные виды и сорта цитрусовых растений. Было выявлено, что собранным в генофонде растениям различных сортов чая, апельсина и лимона был оказан агротехнический уход на высоком уровне и генофонды находятся в хорошем состоянии.