İnstitutun əməkdaşı, b.ü.f.d. Ülkər İbrahimova Slovakiyada elmi ezamiyyətdə olub + Foto Okt 17, 2019 | 14:05 / Ezamiyyətlər
Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Ülkər Faiq qızı İbrahimova 03.08.2019-01.10.2019 tarixlərində  Slovakiya Respublikasının Nitra şəhərində yerləşən Slovakiya  Kənd Təsərrüfatı Universitetinin Bitki fiziologiyası və Genetika departamentlərində ezamiyyətdə olmuşdur. Ezamiyyət “Dəyişən xarici mühit və stres şəraitində məhsuldarlığın artırılması üçün qabaqcıl fenomik yanaşma üsulları vasitəsilə fotosintezin effektivliyinin tədqiq edilməsi” mövzusunda təsdiq olunmuş layihə çərçivəsində baş tutmuşdur. Ezamiyyət müddətində  Ü. İbrahimova Triricum aestivum L. genotiplərinin quraqlıq və duzadavamlılığının təyini istiqamətində təcrübələr aparmaqla yanaşı bir sıra molekulyar analiz metodlarını (DNT, RNT və mikro RNT-nin ayrılması, poliadenilləşmə və cDNT-nin sintezi reaksiyaları, agaroza və poliakrilamid gellərində elektrofarez, PCR və qRT-PCR reaksiyaları) mənimsəmişdir.
Ü. İbrahimova ezamiyyətdə olduğu müddətdə Bitki fiziologiyası və Genetika departamentlərinin əməkdaşları ilə gələcəkdə də elmi məqsəd daşıyan görüşlərin keçirilməsini və layihələrdə iştirakını müzakirə etmişdir.

The researcher of the institute, PhD Ulkar Ibrahimova was on a scientific trip in Slovakia + Photo Oct 17, 2019 | 14:05 / Scientific mission
Leading research fellow of the Laboratory of Genome structure and expression, PhD in biology Ulkar Faig Ibrahimova was on a scientific trip at the Department of Plant Physiology and Genetics of the Slovak University of Agriculture in Nitra, Slovakia from 03.08.2019 to 01.10.2019. The visit took place in the framework of the project “Use of advanced phenomic approaches to exploit variation in photosynthetic efficiency to increase yield under fluctuating and stress environment”. During her visit U. Ibrahimova in addition to conducted experiments on the determination of drought and salt resistance of genotypes of Triticum aestivum L., she mastered a number of molecular analysis methods (DNA, RNA and micro-RNA extraction, polyadenylation and synthesis reactions of cDNA, electrophoresis in agarose and polyacrylamide gels,PCR and  qRT-PCR reactions). U. Ibrahimova discussed future scientific meetings and participation in projects with employees of the Department of Plant Physiology and Genetics.