İnstitutun əməkdaşı, b.ü.f.d. Ülkər İbrahimova Slovakiyada elmi ezamiyyətdə olub + Foto Okt 17, 2019 | 14:05 / Ezamiyyətlər
Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Ülkər Faiq qızı İbrahimova 03.08.2019-01.10.2019 tarixlərində  Slovakiya Respublikasının Nitra şəhərində yerləşən Slovakiya  Kənd Təsərrüfatı Universitetinin Bitki fiziologiyası və Genetika departamentlərində ezamiyyətdə olmuşdur. Ezamiyyət “Dəyişən xarici mühit və stres şəraitində məhsuldarlığın artırılması üçün qabaqcıl fenomik yanaşma üsulları vasitəsilə fotosintezin effektivliyinin tədqiq edilməsi” mövzusunda təsdiq olunmuş layihə çərçivəsində baş tutmuşdur. Ezamiyyət müddətində  Ü. İbrahimova Triricum aestivum L. genotiplərinin quraqlıq və duzadavamlılığının təyini istiqamətində təcrübələr aparmaqla yanaşı bir sıra molekulyar analiz metodlarını (DNT, RNT və mikro RNT-nin ayrılması, poliadenilləşmə və cDNT-nin sintezi reaksiyaları, agaroza və poliakrilamid gellərində elektrofarez, PCR və qRT-PCR reaksiyaları) mənimsəmişdir.
Ü. İbrahimova ezamiyyətdə olduğu müddətdə Bitki fiziologiyası və Genetika departamentlərinin əməkdaşları ilə gələcəkdə də elmi məqsəd daşıyan görüşlərin keçirilməsini və layihələrdə iştirakını müzakirə etmişdir.

Сотрудник института Улькер Ибрагимова побывала в научной командировке в Словакии + Фото Окт 17, 2019 | 14:05 / Командировки
Старший научный сотрудник лаборатории «Строение и экспрессия генома», доктор философии по биологии Ибрагимова Улькер c 03.08.2019  по 01.10.2019 находилась в научной командировке в Словацкой Республике в расположенном в городе Нитра Департаменте Физиологии Растений и Генетики Университета Сельского Хозяйства Словакии. Командировка осуществлялась в рамках проекта, темой которого значилось «Исследование эффективности фотосинтеза путем применения передовых методов феномических подходов для увеличения урожайности в условиях изменяющейся внешней среды и стресса». В ходе командировки У.Ибрагимова, наряду с проведением экспериментов по определению устойчивости к засухе и засолению генотипов Triricum aestivum L. освоила ряд методов молекулярного анализа (выделение ДНК, РНК и микро-РНК, полеаденилирование и реакции синтеза сДНК, электрофорез в агарозном и полиакриламидном гелях, реакции ПЦР и qRT-ПЦР).
Во время пребывания в командировке У.Ибрагимова обсудила с сотрудниками Департамента Физиологии Растений и Генетики проведение в будущем встреч с научной целью и дальнейшее участие в совместных проектах.