AMEA-nın müxbir üzvü Kazım Ələkbərovun 110 illik yubileyi qeyd olunub + Foto Dek 17, 2019 | 13:58 / Konfranslar, iclaslar
Dekabrın 17-də Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli torpaqşünas-eroziyaşünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü Kazım Ələkbərovun anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Akademiyanın Əsas binasında təşkil olunan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İbrahim QuliyevDilqəm Tağıyev və İradə Hüseynova, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Yer Elmləri Bölməsinin büro üzvləri, həmin bölmələrin institut və təşkilatlarının direktorları, eləcə də respublikanın müvafiq təhsil və elmi qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq görkəmli alimin ölkəmizdə coğrafiya və torpaqşünaslıq elmlərinin müxtəlif sahələrinin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycanın torpaq örtüyünün tədqiq edilməsində Kazım Ələkbərovun əvəzsiz rolu olub. O, Böyük Qafqaz, Kiçik Qafqaz və Lənkəran-Astara zonasında gedən eroziya proseslərini dərindən öyrənmək məqsədilə ərazidəki bütün dağ torpaqlarında minlərlə torpaq kəsimi qoyub, eroziya proseslərinin ekologiya ünsürləri ilə sıx əlaqəsini elmi dəlillərlə sübut edib.
Ə.Əmiraslanov qeyd edib ki, Azərbaycanda ölkə torpaqlarının eroziya xəritəsi ilk dəfə Kazım Ələkbərovun gərgin əməyi nəticəsində ərsəyə gəlib. Bu dəyərli kartoqrafiya materialları sonrakı nəsil torpaqşünasların yetişməsində və eroziya elminin inkişafında böyük rol oynayıb. Diqqətə çatdırılıb ki, K.Ələkbərov uzun illər Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Coğrafiya İnstitutunun, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutlarının elmi şuralarının üzvü, Elmi Tədqiqat Eroziya bölməsinin elmi şurasının sədri olub.
Görkəmli alimin sadəliyini, insani xüsusiyyətlərini vurğulayan bölmənin akademik-katibi onun əziz xatirəsinin hər zaman qəlblərdə yaşayacağını bildirib.
Sonra Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri, akademik Məhərrəm Babayev K.Ələkbərovun həyatı və elmi fəaliyyəti haqqında geniş məruzə edib. Bildirib ki, alim 1932-ci ildə Yeni Bast (lifli) Bitkiləri İnstitutunu (Tbilisi, Gürcüstan) bitirdikdən sonra 1934-1939-cu illərdə SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan filialının Torpaqşünaslıq sektorunda elmi işçi və aspirant olub, 1945-1950-ci illərdə AEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda böyük elmi işçi vəzifəsində çalışıb, 1950-ci ildə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yeni yaradılmış Elmi-Tədqiqat Eroziya Stansiyasının ilk direktoru olub və 20 ilə yaxın müddətdə həmin quruma rəhbərlik edib. K.Ələkbərov 1970-1974-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışıb. O, 1974-cü ildən ömrünün sona kimi (1987-ci il) AEA-nın Coğrafiya İnstitutunda Təbiəti mühafizə şöbəsinə rəhbərlik edib.
Məruzəçi qeyd edib ki, K.Ələkbərovun elmi fəaliyyəti, əsasən Abşeronun torpaq örtüyünün və ərazidə külək eroziyasının tədqiqi, torpaq eroziyasını yaradan amillərin, şəraitin öyrənilməsi və torpaq eroziyasına qarşı kompleks tədbirlər sisteminin işlənib hazırlanması, Azərbaycan şəraitində yamac torpaqlarının eroziya prosesindən qorunması, onların məhsulvermə qabiliyyətinin artırılmasına və s. həsr olunub. O, 1943-cü ildə namizədlik, 1958-ci ildə Moskva şəhərində V.V.Dokuçayev adına Torpaq İnstitutunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib, 1960-cı ildə professor elmi adını alıb. K.Ələkbərov “Torpaqşünaslıq” ixtisası üzrə Azərbaycanda ilk elmlər doktoru və 30-a yaxın kadrın elmi rəhbəri və məsləhətçisi olub. Alim 1968-ci ildə AEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, K.Ələkbərov 100-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 5 kitabça və çoxsaylı məqalələrin, müxtəlif miqyaslarda torpaq-eroziya və 2 eroziya faktorları xəritələrinin müəllifi olub. O, “1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində rəşadətli əməyə görə”, “Əmək Veteranı” medalları, “Şərəf nişanı”, “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordenləri, Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunub.
Tədbirdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, həmin müəssisənin Torpaq örtüyünün strukturası laboratoriyasının rəhbəri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vilayət Həsənov və Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Quliyev K.Ələkbərovun zəngin elmi fəaliyyətindən danışıb, görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda çıxış edən mərhum alimin oğlu akademik Urxan Ələkbərov atası ilə bağlı xatirələrini bölüşüb. O, elmi konfransın təşkilinə görə ailəsi adından AMEA rəhbərliyinə, həmçinin tədbirdə iştirak edənlərə təşəkkürünü bildirib.

On December 17, an event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry dedicated to the 110th anniversary of the birth of an outstanding soil scientist and corresponding member of ANAS Kazim Alakbarov.
The event was organized in the main building of the Academy by the vice-presidents of ANAS, academicians Ibrahim GuliyevDilgam Taghiyev and Irada Huseynova, members of the bureau of the Division of Biological and Medical Sciences and Division of Earth Sciences of ANAS, directors of institutes and organizations, as well as representatives of republican educational and scientific institutions.
Opening the event, academic secretary of the Division of Biological and Medical Sciences, academician Ahliman Amiraslanov spoke about the merits of an outstanding scientist in the development of various fields of geography and soil science in our country. According to him, Kazim Alakbarov played an invaluable role in studying the soil cover of Azerbaijan. In order to study the erosion processes in the Greater Caucasus, Lesser Caucasus and in the Lenkaran-Astara zone, they were righteous for thousands of soil sections throughout the mountainous terrain in the region. As a result, it has been scientifically proven that erosion processes are closely related to environmental elements.
A. Amiraslanov noted that the erosion map of the country was first developed as a result of the tireless work of Kazim Alakbarov. These valuable cartographic materials have played an important role in preparing the next generation of soil scientists and in developing the science of erosion. For many years, K. Alakbarov was a member of the Scientific Council of the Institute of Geography of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR, the Institute of Soil Science and Agrochemistry, and the head of the Erosion Research Department.
Further, head laboratory of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, academician Maharram Babayev made a detailed report on the life and scientific activity of K. Alakbarov. The speaker brought to the attention that the scientific activity of K. Alakbarov is mainly devoted to the study of Absheron soil cover and wind erosion in this region, the study of factors and conditions of soil erosion, the development of a comprehensive system against soil erosion in Azerbaijan. The scientist defended his thesis in 1943, and in 1958 his doctoral thesis at the Moscow Institute of Soil Science named after V.V. Dokuchayev, in 1960 received the academic title of professor. Alakbarov was the first doctor of sciences in soil science in Azerbaijan. In 1968, the scientist was elected a corresponding member of the AAS.
It was noted that K. Alakbarov was the author of more than 100 scientific works, including 3 monographs, 5 brochures and numerous articles, various maps of soil erosion and 2 maps of erosion factors. He was awarded the Order “For Labor of Veterans in the Great Patriotic War of 1941-1945.”, Orders of “Veteran of Labor”, orders of “Sharaf Nishan”, “Red Labor Banner”, Certificate of Honor of the Supreme Council of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic.
At the event, director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev, head laboratory of soil structure of the same institution, PhD in agrarian sciences Vilayat Hasanov and head department of the Institute of Geography, Doctor of Agrarian sciences Ismayil Guliyev shared their memories of the outstanding scientist.
In conclusion, son of the late scientist, academician Urkhan Alakbarov shared his memories of his father. On behalf of his family, he expressed gratitude to the leadership of ANAS, as well as to the participants of the event.