AMEA-nın müxbir üzvü Kazım Ələkbərovun 110 illik yubileyi qeyd olunub + Foto Dek 17, 2019 | 13:58 / Konfranslar, iclaslar
Dekabrın 17-də Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli torpaqşünas-eroziyaşünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü Kazım Ələkbərovun anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Akademiyanın Əsas binasında təşkil olunan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İbrahim QuliyevDilqəm Tağıyev və İradə Hüseynova, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Yer Elmləri Bölməsinin büro üzvləri, həmin bölmələrin institut və təşkilatlarının direktorları, eləcə də respublikanın müvafiq təhsil və elmi qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq görkəmli alimin ölkəmizdə coğrafiya və torpaqşünaslıq elmlərinin müxtəlif sahələrinin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycanın torpaq örtüyünün tədqiq edilməsində Kazım Ələkbərovun əvəzsiz rolu olub. O, Böyük Qafqaz, Kiçik Qafqaz və Lənkəran-Astara zonasında gedən eroziya proseslərini dərindən öyrənmək məqsədilə ərazidəki bütün dağ torpaqlarında minlərlə torpaq kəsimi qoyub, eroziya proseslərinin ekologiya ünsürləri ilə sıx əlaqəsini elmi dəlillərlə sübut edib.
Ə.Əmiraslanov qeyd edib ki, Azərbaycanda ölkə torpaqlarının eroziya xəritəsi ilk dəfə Kazım Ələkbərovun gərgin əməyi nəticəsində ərsəyə gəlib. Bu dəyərli kartoqrafiya materialları sonrakı nəsil torpaqşünasların yetişməsində və eroziya elminin inkişafında böyük rol oynayıb. Diqqətə çatdırılıb ki, K.Ələkbərov uzun illər Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Coğrafiya İnstitutunun, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutlarının elmi şuralarının üzvü, Elmi Tədqiqat Eroziya bölməsinin elmi şurasının sədri olub.
Görkəmli alimin sadəliyini, insani xüsusiyyətlərini vurğulayan bölmənin akademik-katibi onun əziz xatirəsinin hər zaman qəlblərdə yaşayacağını bildirib.
Sonra Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri, akademik Məhərrəm Babayev K.Ələkbərovun həyatı və elmi fəaliyyəti haqqında geniş məruzə edib. Bildirib ki, alim 1932-ci ildə Yeni Bast (lifli) Bitkiləri İnstitutunu (Tbilisi, Gürcüstan) bitirdikdən sonra 1934-1939-cu illərdə SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan filialının Torpaqşünaslıq sektorunda elmi işçi və aspirant olub, 1945-1950-ci illərdə AEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda böyük elmi işçi vəzifəsində çalışıb, 1950-ci ildə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yeni yaradılmış Elmi-Tədqiqat Eroziya Stansiyasının ilk direktoru olub və 20 ilə yaxın müddətdə həmin quruma rəhbərlik edib. K.Ələkbərov 1970-1974-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışıb. O, 1974-cü ildən ömrünün sona kimi (1987-ci il) AEA-nın Coğrafiya İnstitutunda Təbiəti mühafizə şöbəsinə rəhbərlik edib.
Məruzəçi qeyd edib ki, K.Ələkbərovun elmi fəaliyyəti, əsasən Abşeronun torpaq örtüyünün və ərazidə külək eroziyasının tədqiqi, torpaq eroziyasını yaradan amillərin, şəraitin öyrənilməsi və torpaq eroziyasına qarşı kompleks tədbirlər sisteminin işlənib hazırlanması, Azərbaycan şəraitində yamac torpaqlarının eroziya prosesindən qorunması, onların məhsulvermə qabiliyyətinin artırılmasına və s. həsr olunub. O, 1943-cü ildə namizədlik, 1958-ci ildə Moskva şəhərində V.V.Dokuçayev adına Torpaq İnstitutunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib, 1960-cı ildə professor elmi adını alıb. K.Ələkbərov “Torpaqşünaslıq” ixtisası üzrə Azərbaycanda ilk elmlər doktoru və 30-a yaxın kadrın elmi rəhbəri və məsləhətçisi olub. Alim 1968-ci ildə AEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, K.Ələkbərov 100-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 5 kitabça və çoxsaylı məqalələrin, müxtəlif miqyaslarda torpaq-eroziya və 2 eroziya faktorları xəritələrinin müəllifi olub. O, “1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində rəşadətli əməyə görə”, “Əmək Veteranı” medalları, “Şərəf nişanı”, “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordenləri, Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunub.
Tədbirdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, həmin müəssisənin Torpaq örtüyünün strukturası laboratoriyasının rəhbəri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vilayət Həsənov və Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Quliyev K.Ələkbərovun zəngin elmi fəaliyyətindən danışıb, görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda çıxış edən mərhum alimin oğlu akademik Urxan Ələkbərov atası ilə bağlı xatirələrini bölüşüb. O, elmi konfransın təşkilinə görə ailəsi adından AMEA rəhbərliyinə, həmçinin tədbirdə iştirak edənlərə təşəkkürünü bildirib.

Отмечен 110-летний юбилей члена-корреспондента НАНА Казима Алекперова + Фото Дек 17, 2019 | 13:58 / Конференции, встречи
17 декабря в Институте почвоведения и агрохимии состоялось мероприятие, посвященное 110-летию со дня рождения выдающегося ученого-почвоведа и члена-корреспондента НАНА Казима Алекперова.
В организованном в Главном здании академии мероприятии приняли участие вице-президенты НАНА академики Ибрагим Гулиев, Дильгам Тагиев и Ирада Гусейнова, члены бюро Отделения биологических и медицинских наук и Отделения наук о Земле НАНА, директора институтов и организаций отделений, а также представители учебных и  научных заведений республики.
Открывая мероприятие, ученый секретарь Отделения биологических и медицинских наук академик Ахлиман Амирасланов рассказал о заслугах выдающегося ученого в развитии различных областей географии и почвоведения в нашей стране. По его словам, Казим Алекперов сыграл неоценимую роль в изучении почвенного покрова Азербайджана. В целях изучения процессов эрозии на Большом Кавказе, Малом Кавказе и в зоне Ленкорань-Астара им были праведны тысячи почвенных разрезов по всей гористой местности в регионе. В результате научно доказано, что процессы эрозии тесно связаны с элементами окружающей среды.
А.Амирасланов отметил, что карта эрозии страны впервые была разработана в результате неустанного труда Казима Алекперова. Эти ценные картографические материалы сыграли важную роль в подготовке грядущего поколения ученых-почвоведов и в развитии науки об эрозии. К.Алекперов долгие годы был членом Ученого совета Института географии Академии наук Азербайджанской ССР, Института почвоведения и агрохимии, руководителем Научно-исследовательского отделения по эрозии.
Далее заведующий лабораторией Института почвоведения и агрохимии академик Магеррам Бабаев выступил с подробным отчетом о жизни и научной деятельности К.Алекперова. докладчик довел до внимания, что научная деятельность К.Алекперова, в основном, посвящена изучению Абшеронского почвенного покрова и ветровой эрозии в этом регионе, изучение факторов и условий эрозии почвы, разработка комплексной системы против эрозии почв в Азербайджане. Ученый в 1943 году защитил кандидатскую диссертацию, а в 1958 году - докторскую диссертацию в Московском институте почвоведения им. В.В.Докучаева, в 1960 году получил ученое звание профессора. Алекперов был первым доктором наук в области почвоведения в Азербайджане. В 1968 году ученый был избран членом-корреспондентом ААН.
Было отмечено, что К.Алекперов был автором более 100 научных работ, в том числе 3 монографий, 5 брошюр и многочисленных статей, различных карт почвенных эрозий и 2 карт эрозионных факторов. Награжден орденами «За труд ветеранов в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.», Орденами «Ветеран труда», орденами «Шараф нишаны», «Красного трудового знамени», Почетной грамотой Верховного Совета Азербайджанской Советской Социалистической Республики.
На мероприятии директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев, заведующий лабораторией структуры почвенного покрова того же учреждения доктор философии по аграрным наукам Вилаят Гасанов и заведующий отделом Института географии доктор философии по аграрным наукам Исмаил Гулиев поделились воспоминаниями о выдающемся ученом.
В заключение сын покойного ученого академик Урхан Алекперов поделился воспоминаниями о своем отце. От имени своей семьи он выразил благодарность руководству НАНА, а также участникам мероприятия.