AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin institutlarının magistraturasında distant təhsil uğurla davam etdirilir + Foto Apr 10, 2020 | 14:43 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, AMEA-nın bütün elmi müəssislərində, o cümlədən AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin tərkibinə daxil olan institutların magistraturasında martın 29-dan etibarən başlanılmış distant dərslər uğurla davam etdirilir.
Magistrantlar mühazirə və təqdimatların elektron variantlarını elektron poçt vasitəsilə və ya birbaşa dərs zamanı əldə edirlər. Eyni zamanda, onlar elmi-pedaqoji təcrübə rəhbərləri ilə birgə distant dərslərə qoşulurlar. II kurs magistrantların elmi rəhbərləri onlara onlayn formada dissertasiya işlərinin yerinə yetirilməsi üzrə elmi-metodiki məsləhətlər verir.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 15 magistrant, o cümlədən I kursda “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə 3, “Biokimya” ixtisası üzrə  2, “Biotexnologiya” ixtisası üzrə 3, “Nanobiotexnologiya” ixtisası üzrə 1 magistrant, II kursda “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə Azərbaycan bölməsində 3, rus bölməsində 1, “Biokimya” ixtisası üzrə 2 magistrant təhsil alır. İstitutda “Biologiyanın müasir problemləri”, “Bioloji makromolekulların daşınmasının molekulyar mexanizmləri”, “Proteomiks”, “Bioenergetika”, “Fotosintezin biokimyası”, “Metabolitlərin biokimyası”, “Enzimologiya”, “Tibbi biotexnologiya”, “Sənaye biotexnologiyası” və “Nanofarmakologiya” ixtisas fənləri üzrə “Skype”, “Zoom” və “Microsift Team” proqramlarının köməyilə mühazirə və seminar dərsləri davam etdirilir.
Botanika İnstitutunda “Botanika”, “Bitki fiziologiyası”, “Mikologiya” və “Ətraf mühitin mühafizəsi və bioloji monitorinq” ixtisasları üzrə 6-sı I kurs, 3-ü II kursda olmaqla 9 magistrant  təhsil  alır. “Kənd təsərrüfatı və meşə mikologiyası”, “Göbələklərin genetikası”, “Göbələklərdə adaptasiya imkanları”, “Biomüxtəliflik və onun mühafizəsi”, “Göbələklərin fiziologiyası və biokimyası”, “Bitki molekulyar biologiyası”, “Akvakultura”, “Ali bitkilərin morfologiyası”, “GİS-in biomüxtəlifliyin idarə olunmasına tətbiqi”, “Akademik yazı”, “Ekologiyada riyazi modelləşdirmə” ixtisas fənləri üzrə dərslərin tədrisi elektron vasitələrlə həyata keçirilir.
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda 4 ixtisas – “Genetika”, “İnsan genetikası”, “Bitkilərin seleksiyası”, “Bitkilərin mühafizəsi” üzrə magistrant hazırlığı həyata keçirilir. Hazırda institutun I kurs magistraturasında 5, II kursda isə 4 nəfər magistrant təhsilini davam etdirir. Dərs cədvəlinə uyğun olaraq elektron vasitələrdən istifadə etməklə “Populyasiya genetikası”, “Biotexnologiya və gen mühəndisliyi”, “Xərçəng biologiyası”, “İrsi xəstəliklərin molekulyar-genetik əsasları”, “Molekulyar biometodlar”, “Statistik genetika”, “Molekulyar genetika”, “Bitkiçilik”, “Sitogenetika”, “Bitkilərin mühafizəsi”, “Bioinformatika”, “Bitkilərin immuniteti və davamlılıq seleksiyası”, “Bitki virusologiyası” ixtisas fənnləri üzrə dərslər keçirilir.
Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda “İnsan və heyvan fiziologiyası” ixtisası üzrə 1 nəfər magistrant təhsil alır. Tədris ilinin əvvəlində tərtib edilmiş cədvələ uyğun olaraq “Sərbəst radikal biologiyasının əsasları”, “Qan sisteminin fiziologiyası”, “Biologiyada informasiya texnologiyaları” və  “Hemostazın fiziologiyası” fənləri  üzrə dərslər distant formada həyata keçirilir.
Zoologiya İnstitutunda “Onurğalılar zoologiyası” ixtisası üzrə 2 magistrant təhsil alır. Onlardan biri I kurs, digəri isə II kursdadır. “Zooloji taksonomiya və zoocoğrafiya”,  “Azərbaycanda onurğalılar faunasının müasir vəziyyəti”, “Heyvanların müqayisəli anatomiyası”, “Azərbaycan faunası” fənləri tədris olunur.
Mikrobiologiya İnstitutunda “Mikrobiologiya” ixtisası üzrə 2 magistranta “Mikroorqanizmlərin sistematikası”, “Mikrob mənşəli bioloji aktiv maddələrin alınması”, “Torpaq mikrobiologiyası”, “Su mikorbiologiyası” fənnləri tədris edilir.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “Torpaqşünaslıq” və “Aqrokimya” ixtisasları üzrə təhsil alan 2 magistranta dörd fənn üzrə – “Torpaqların bonitirovkası,  kadastrı və aqroekologiyası”, “Torpaq eroziyası, deqradasiyası və yaxşılaşdırılması yolları”, “Torpaqların meliorasiyası, rekultivasiyası və mühafizəsi”, “Torpağın morfologiyası, genezisi və təsnifatı”, “Aqrokimyanın əsasları”, “Aqrokimyanın ekoloji problemləri”, “Aqrokimyəvi tədqiqat üsulları”, “Üzvü gübrələr və onların tətbiqinin əsasları” dərsləri keçirilir.
Qeyd edək ki, distant təhsilin gedişatı barədə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin Magistratura şöbəsinə mütəmadi olaraq hesabatlar təqdim olunur.

Distance education successfully continues in the master studies of institutes of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS + Photo Apr 10, 2020 | 14:43 / Important events
As you know, distance education, begun on March 29, continues successfully in all scientific institutions of ANAS, including the master studies of institutes involved in ANAS Division of Biological and Medical Sciences.
The graduates receive electronic versions of lectures and presentations by e-mail or directly during distance learning. At the same time, they are connected to distance learning together with the leaders of scientific and pedagogical practice. The supervisors of second-year graduates give them scientific and methodological recommendations for completing dissertations online.
15 graduates at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, including 3 first-year graduates majoring in “Molecular Biology”, 2 graduates majoring in “Biochemistry”, 3 graduates majoring in “Biotechnology”, a graduate majoring in “Nanobiotechnology”, in the second year 3 graduates in the specialty “Molecular Biology” are studying in the Azerbaijani sector, and one graduate in the Russian sector, as well as 2 graduates in the specialty “Biochemistry”. Lectures and seminars on the subject specialties "Modern Problems of Biology", "Molecular Mechanisms of Transport of Biological Macromolecules", "Proteomics", "Bioenergy", "Biochemistry of Photosynthesis", "Biochemistry of Metabolites", "Enzymology", "Medical Biotechnology", "Industrial Biotechnology” and “Nano Pharmacology” are carried out using Skype, Zoom and Microsift Team.
At the Institute of Botany, in the specialties of Botany, Plant Physiology, Mycology and Environmental Protection and Biological Monitoring, 9 master graduates are studying, including 6 out of them are first-year students and 3 are second-year students. Classes in the subject specialties “Agriculture and Forest Mycology”, “Genetics of mushrooms”, “Adaptation Possibilities in Mushrooms”, “Biodiversity and its protection”, “Physiology and biochemistry of mushrooms”, “Molecular plant biology”, “Aquaculture”, “Morphology higher plants”, “Application of GIS in Biodiversity Management”, “Academic writing”, “Mathematical Modeling in Ecology” are carried out in electronic form.
Institute of Genetic Resources conducts master's training in 4 specialties - “Genetics”, “Human Genetics”, “Plant Breeding”, “Plant Protection”. Currently, 5 graduates are studying in the first year and 4 undergraduates in the second year. According to the program, classes in subject specialties “Genetics of the population”, “Biotechnology and genetic engineering”, “Biology of Cancer”, “Molecular Genetic Basis of Hereditary Diseases”, “Molecular Biomethods”, “Statistical Genetics”, “Molecular Genetics”, “Plant Growing ","Cytogenetics", “Plant protection”, “Bioinformatics”, “Plant Immunity and Breeding of Resistance", “Plant Virology" are carried out using electronic communication.
At the Institute of Physiology named after academician Abdulla Garayev, one graduate specializing in Human and Animal Physiology is educated. According to the schedule drawn up at the beginning of the school year, classes in the subjects “Fundamentals of Free Radical Biology”, “Physiology of the Blood System”, “Information Technologies in Biology” and “Physiology of Hemostasis” are conducted remotely.
Two graduates majoring in “Vertebrate Zoology” study at the Institute of Zoology. One of them in the first year, and the other in the second. The subjects “Zoological taxonomy and zoogeography”, “Current status of vertebrate fauna in Azerbaijan”, “Comparative animal anatomy”, “Azerbaijan fauna” are taught remotely.
At the Institute of Microbiology, two graduates specializing in “Microbiology” are taught the subjects "Systematics of Microorganisms", "Obtaining Biologically Active Substances of Microbial Origin", "Microbiology of the Soil", "Water Microbiology".
Two graduates studying at the Institute of Soil Science and Agrochemistry majoring in “Soil Science and Agrochemistry” are taught in specialties “Boniting, Cadastre and Agroecology of Lands”, “Erosion, Degradation and Ways of Improving Soils”, “Land Reclamation and Conservation”, “Morphology, Soil Genesis and Classification”, “Fundamentals of Agrochemistry”, “Ecological Problems of Agrochemistry”, “Methods of Agrochemical Research”, “Organic Fertilizers and Basics of their Application”.
Note that reports on the progress of distance education are regularly submitted to the Master’s Department of the Office of Science and Education of the ANAS Presidium apparatus.