Azərbaycançılığın prioritet mövqeyindən Apr 20, 2020 | 13:48 / Nəşrlər
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Habibbəyli görkəmli ədəbiyyatşünasdır. İ.Həbibbəyli uzun müddət Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru olub, 2013-cü ildən isə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutuna rəhbərlik edir. O, Milli Məclisin deputatı olmaqla respublikanın ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak edir.
Parlamentin Elm və təhsil komitəsinə rəhbərlik etmiş (2015-2019) İ.Həbibbəyli normativ hüquqi aktların və qanunların hazırlanmasında və qəbul edilməsində yaxından iştirak edib.
Alimin uzun illər davam edən səmərəli və gərgin elmi fəaliyyətinin nəticəsi olaraq 2019-cu ildə Moskvada monoqrafiyası nəşr olunub. Monoqrafiyada Azərbaycan ədəbiyyatının çoxəsrlik tarixinin problemləri, onun görkəmli simalarının yaradıcılığı, habelə ədəbiyyat nəzəriyyəsi və ədəbi münasibətlər barədə araşdırmalar yer alıb.
Bu kitab Azərbaycan ədəbiyyatı ilə tanış olmaq, onun qədim dövrlərdən günümüzə qədər inkişafını izləmək istəyən hər kəs üçün maraqlı mənbə ola bilər.
İ.Həbibbəyli ədəbiyyat tarixinin mütəxəssisi və nəzəriyyəçisi olduğundan Azərbaycan ədəbiyyatının dövrləşdirilməsində ilk təcrübələrdən olan təsnifat yaratmağı bacarıb.
Həyat fəlsəfəsinə əsaslanaraq
Bu təsnifatın orijinallığı, onun ədəbi və bədii meyarlara istinad etməsi ilə bağlıdır. Akademik İ.Həbibbəylinin sözlərinə görə, Azərbaycan ədəbiyyatı tarixini dövrləşdirərkən, ədəbi cərəyanları da nəzərə almaq lazımdır. Onlara diqqət dünyada baş verən proseslərin, elmi və texnoloji yeniliklərin, qlobal dəyişikliklərin ədəbi prosesə təsirini izləmək baxımından əhəmiyyətlidir.
Tədqiqatda erkən realizmdən maarifçi, kritik realizmə keçid izlənilir. Bundan əlavə, Azərbaycan ədəbiyyatında romantizm və sentimentalizm, modernizm, müasir ədəbiyyata xas yeni ədəbi cərəyanlar (XX əsrin 90-cı illərindən) ətraflı araşdırılır.
Əhəmiyyətli məqamlardan biri odur ki, müəllif bu mövzuları nəzərdən keçirərkən Azərbaycan ədəbiyyatının milli xüsusiyyətlərinə diqqət yetirib.
Sivilizasiya amili
Bu yanaşma nəticəsində əsrlərdir davam edən Azərbaycan poeziyası vahid bir bütün olaraq oxucuların qarşısında qurulur. “Böyük Nizami dastan məktəbinin, Məhəmməd Füzuli lirik məktəbin banisidir. Molla Pənah Vaqif şifahi xalq poeziyasına əsaslanan yazılı poeziyanın yaradıcısıdır. Mirzə Ələkbər Sabir Azərbaycan ədəbiyyatında satirik poeziyanı, Məhəmmədhüseyn Şəhriyar Cənubi Azərbaycanda ana dilində şeir məktəbi yaradıb. Rəsul Rza Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinə sərbəst düşüncə məktəbinin banisi kimi daxil olub. Səməd Vurğun isə XX əsrdə Azərbaycan ədəbiyyatında hecalı vətənpərvərlik poeziyasını poetik bir məktəb səviyyəsinə qaldırıb”.
Akademik İ.Həbibbəylinin bir çox əsərləri uzun illəri əhatə edən gərgin əməyinin nəticəsidir.
Epoxa bir bütün kimi
Müəllif “altmışıncı illərin” əsərinin Sovet ideologiyası prinsiplərindən əhəmiyyətli dərəcədə uzaqlaşa bildiyini, gerçəkliyin dərinliklərinə və insanın mənəvi dünyasına nüfuz edən ədəbiyyat səviyyəsinə yüksəldiyini nəzərə alaraq onlara xüsusi diqqət yetirir.
Sovet dövrünün ədəbiyyatını təsvir edən alim Heydər Əliyevin milli ədəbiyyatın yaranmasında böyük rolunu qeyd edir: “Bu dövr Azərbaycan ədəbiyyatında və ictimai düşüncədə milli özünüdərk qayıdışının müstəqil tarixi mərhələsində formalaşması üçün əsas olan Heydər Əliyev dövrü idi. Ulu öndər H.Əliyevin dövründə formalaşan milli siyasi və ideoloji mühit Azərbaycan ədəbiyyatını ictimai həyatda prioritet mövqelərə qaldırıb”.
Kitabda keçmiş dövrlə yanaşı, müasir ədəbiyyat da ətraflı araşdırılır. İ.Həbibbəyli ideoloji redaktor və iki cildlik “Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı” nəşrinin müəlliflərindən biridir. Bu əsər sayəsində müasir ədəbi dövrümüz ilk dəfə tədqiqatçıların, bütövlükdə oxucuların qarşısına çıxıb.

С позиции приоритетности азербайджанства Апр 20, 2020 | 13:48 / Публикации
Первый вице-президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли - разносторонняя личность. Он выдающийся ученый-литературовед, долгое время руководил Нахчыванским государственным университетом, в 2013 году возглавил Институт литературы им.Низами Гянджеви НАНА. Будучи депутатом Милли Меджлиса, активно участвует в общественно-политической жизни республики.
Возглавляя парламентский комитет по науке и образованию (2015-2019 г.г.), академик Габиббейли участвовал в подготовке и принятии нормативно-правовых актов и законов. Результатом многолетней и плодотворной научной деятельности является его книга, изданная в 2019 году в Москве.
В аннотации к монографии отмечается, что в книге представлены исследования, посвященные проблемам многовековой истории азербайджанской литературы, творчеству ее видных авторов-создателей, а также вопросам теории литературы и литературных связей. Кроме того, в издание, наряду с исследованиями об азербайджанской литературе, о знаменитых современниках нашей эпохи, включены также статьи о перспективах развития науки в республике – словом, обо всем, чем живет и во имя чего неустанно трудится ученый.
Научно обоснованная периодизация
«Определенные для современной концепции периодизации истории азербайджанской литературы критерии позволяют объективно отразить реалии общественно-культурного и литературно-исторического процессов, произошедших в многовековой истории нашей литературы, специфические особенности пройденного пути развития. Под реалиями литературно-исторических процессов подразумевается диалектическая связь, синтез и единство идеалов искусства, обусловленных естественной логикой, внутренней эволюцией азербайджанской литературы, с общенациональными идеалами народа в различные времена.
Выступление при этом с позиции какой-либо сторонней, узкой политической идеологии препятствовало бы реальной оценке, анализу и обобщению литературно-исторического процесса. Поэтому определение объективной периодизации пути развития истории национальной литературы без учета реалий и органической связи литературно-исторического процесса представляло бы большую сложность», - говорит Иса Габиббейли.
Книга эта может быть интересна всем желающим ознакомиться с азербайджанской литературой, проследить ее развитие с древнейших времен до сегодняшних дней. Так как ранее предложенные классификации периодизации литературы по объективным причинам не отражают реальной картины мира, Иса Габиббейли поставил перед собой цель взяться за это довольно сложное и кропотливое дело. Годами он изучал материалы по теме, выносил свой проект на обсуждение Ученого совета института, литературной общественности республики, других тюркских стран, чтобы как можно разностороннее раскрыть эту проблему. Для историков литературы труднопроходимым участком оказываются теоретические вопросы истории литературы, и вопросы периодизации - из этого ряда.
Пpoблемa пеpиoдизaции - oднa из теx, pешение кoтopых пoзвoляет исследoвaть характерные oсoбeннoсти и зaкoнoмеpнoсти литеpaтypнoгo paзвития, еrо движущиe силы и тopмoзящиe явления, кopенные или пpивxoдящиe чеpты и тeнденции в их нepaзpывных связях с сoциaльнoй и интеллектуальнoй истopией в миpoвoм истopикo-кyльтypнoм кoнтексте. От степени сoвepшeнства внедряемой в нaучный oбиxoд пеpиoдизации и aдeкватности ее дeйствительнoй истopии литеpaтypы зaвисят oцeнки xapaктеpa и кaчествa кaк целых литepaтypных пеpиoдов, тaк и oтдельныx литepaтypнo-художественных твopений и их истopическoй poли. Baжнo, чтобы периодизация былa научно oбoснoвaннoй и не пoдвepженнoй никaкoй дpyгoй целесooбpaзнoсти, кpoмe oднoй - истopикo-литepaтypнoй истины.
Так как Иса Габиббейли - специалист по истории литературы и теоретик, он сумел, преодолев барьер, создать классификацию, которая является одной из первых опытов периодизации азербайджанской литературы.
Временами исследователей занимала проблема периодизации литературных этапов, но ценность данной работы в том, что ученый еще более развил тему, охватив новейшую литературу, обобщил и подытожил все исследования, которые проводились в разные годы.