AHL15 geni  birillik bitkiləri çoxilliklərə çevirir Apr 28, 2020 | 12:05 / Maraqlı məlumatlar
Leyden və Vageningen Universitetlərinin (Hollandiya), Löven Katolik Universitetinin (Belçika), Peşəvər Kənd Təsərrüfatı Universitetinin (Pakistan) alimləri, bitki genomundakı AHL15 geninin birillik bitkini çoxillik bitkiyə çevirdiyini müəyyən ediblər.
Leyden Universitetinin professoru Remko Offringa qeyd edir ki, bitkilərin budaqlarında böyümə nöqtələri var. Bunlar yarpaq və ya çiçəklər ilə yeni gövdələr yarada bilən kök hüceyrə qruplarıdır. Çoxillik bitkilərdə bu böyümə nöqtələrinin bəziləri vegetativ olaraq qalır, buna görə də çiçəkləmədən sonra bitki növbəti mövsümdə böyüməyə davam edə bilər. Birillik  bitkilərdə bu baş vermir və bitki məhv olur. Aşkar edilən gen çiçəkləmədən sonra bitkinin böyümə nöqtələrinin vegetativ olaraq qalıb qalmayacağını təyin edir. Tədqiqatlar Arabidopsis (Arabidopsis thaliana) bitkisi üzərində aparılıb. Bu bitkinin genomu çox qısadır, cəmi 157 milyon cüt nukleotid əsasından ibarətdir.  Buna görə də Arabidopsis genetik tədqiqat üçün əlverişli bir obyekt hesab olunur. 2000-ci ildə Arabidopsisin genom ardıcıllığı tam oxunmuş ilk bitki olub. Hal-hazırda Arabidopsisin iyirmi mindən çox geni məlumdur. Arabidopsis çox qısa vegetasiya periodu olan birillik bitkidir. Onun inkişaf dövrü yalnız altı həftə çəkir. Toxumlar qoyulduqdan sonra bitki məhv olur. Lakin AHL15 geninin ekspresiyasını eksperimental bitkilərdə əhəmiyyətli dərəcədə artırdıqda Arabidopsis bitkisi çiçəkləndikdən sonra böyüməyə davam etmiş və hətta çiçəkləmə bir neçə dəfə təkrar olmuşdur. Bu geni susdurduqda bitkinin ömrünün azaldığı müşahidə edilıb. Professor Offringanın sözlərinə görə "Bu genin kəşfi bitkilərin həyat dövrü və onların qocalması haqqında fundamental bilikləri genişləndirir. Bu gen təkamül zamanı hansı səbəbdən bəzi növlərin birillik, digərlərinin çoxillik olduğu sualına da cavab verə bilər”.

The scientists of the universities of Leiden and Wageningen (The Netherlands), Catholic University of Leuven (Belgium), University of Peshawar (Pakistan) have found that the AHL15 gene converts monocotyledonous plants into perennials.
Remco Offringa, a professor at Leiden University, notes that plants have growth points on their branches. These are groups of stem cells that can form new stems with leaves or flowers. In perennials, some of these growth points remain vegetative, so after flowering, the plant can continue to grow in the next season. This does not happen in monocotyledonous plants and the plant is destroyed. The gene found determines whether the plant's growth points will remain vegetative after flowering. Studies have been conducted on the plant Arabidopsis (Arabidopsis thaliana). The genome of this plant is very short, consisting of a total of 157 million pairs of nucleotide bases. Therefore, Arabidopsis is considered a suitable object for genetic research. In 2000, the genid sequence of Arabidopsis became the first plant to be fully read. More than twenty thousand genes of Arabidopsis are currently known. Its development period lasts only six weeks. After sowing the seeds, the plant is destroyed. However, when the expression of the AHL15 gene was significantly increased in experimental plants, the Arabidopsis plant continued to grow after flowering, and even flowering was repeated several times.
When this gene is silenced, the life of the plant is reduced. According to Professor Offringa, "The discovery of this gene expands fundamental knowledge about the life cycle of plants and their aging. This gene may also answer the question of why some species are monocotyledonous and others are perennials during evolution