Həmişə müstəqil ol, doğma Azərbaycan! May 28, 2020 | 15:17 / Nəşrlər
Həmyaşıdlarım və mən SSRİ-də anadan olmuşuq. Uşaqlıq, yeniyetməlik və gənclik illərimiz bu ölkədə keçib. O dövrün insanları kifayət qədər qənaətlə yaşasalar da, bəzən indiki zamanda da o xoşbəxt günlərin həsrətini çəkirlər.
O zamanlar Azərbaycan iqtisadiyyatı bütünlüklə Sovet İttifaqının tərkibinə daxil olan respublikalardan asılı idi. 80-ci illərdə “Аргументы и факты” qəzetində hər bir ittifaq və muxtar respublikanın ölkənin Ümumi Daxili Məhsulunda payı haqqında məlumat dərc olunmuşdu. Mən yalnız o zaman bildim ki, “ümumi daxıla” verilən paya görə Azərbaycan öndə getsə də, alınan paya görə demək olar ki, siyahının sonunda yer alıb. Onu da qeyd edim ki, Azərbaycan dəniz sahilində yerləşən və zəngin təbii ehtiyatları və müxtəlif iqlim şəraiti olan bir ölkədir. 70 il ərzində, iqtisadiyyatımız dünya iqtisadi prosesləri ilə və ya xarici ticarətlə birbaşa əlaqəsi olmayan mərkəzləşdirilmiş inzibati idarəetmə sistemi əsasında inkişaf etmişdir.
Bu gün Azərbaycan dünya bazarlarının mənimsənilməsi və xarici iqtisadi əlaqələrin qurulması yolunda inamla addımlayan müstəqil bir dövlətdir. Dövlət müstəqilliyi ölkənin dünya birliyinə daxil olmasına imkan yaradıb.
Azərbaycanın əməkdaşlıq üçün açıq olan suveren bir ölkəyə çevrilməsi, 102 il əvvəl Azərbaycan Milli Şurası tərəfindən "İstiqlal Bəyannaməsi"nin qəbul edildiyi tarixi hadisə ilə sıx bağlıdır. Bu tarixi sənəd əsasında 30 avqust 1991-ci ildə indiki Azərbaycanın Ali Şurası "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpası haqqında" qərar qəbul etdi. 1991-ci il oktyabrın 18-də isə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı qəbul edildi və müstəqil Azərbaycanın dövlət, siyasi və iqtisadi quruluşunun əsası qoyuldu.
Müasir Azərbaycan keçən əsrin görkəmli siyasi xadimlərinin çəkdiyi əziyyətin bəhrəsidir. Buna görə də indiki nəslin vəzifəsi Azərbaycan xalqının böyük oğul və qızlarının işlərini davam etdirəcək savadlı və mədəni gənclər yetişdirməkdir.

Будь всегда независим, мой любимый Азербайджан! Мая 28, 2020 | 15:17 / Публикации
Я и мои сверстники были рождены в СССР. В этой стране прошли наше детство, юность и молодость. До сих пор мое поколение посещает щемящее чувство утраты этих счастливых лет, несмотря на то, что жили мы достаточно скромно.
В то время экономика Азербайджана всецело зависела от республик, входящих в состав Советского Союза. В 80-х годах в газете «Аргументы и факты» были опубликованы данные о том, какова доля каждой союзной и автономной республики во Внутреннем Валовом Продукте (ВВП) страны. Лишь тогда я узнала, что по вкладу продуктов в «общую копилку» Азербайджан занимал одно из первых мест, а по распределению - находился почти в конце списка.  И это при том, что республика располагалась на берегу моря, обладала богатыми природными ресурсами и многообразием климатических условий. Долгие 70 лет наша экономика развивалась на основе централизованной административно-командной системы, не имея прямых связей ни с мировыми хозяйственными процессами, ни с внешней торговлей.
Азербайджан сегодня – это независимое государство, которое уверенно встало на путь освоения мировых рынков и создания внешнеэкономических связей. Государственная независимость создала возможность для входа страны в мировое сообщество. Превращение Азербайджана в суверенную, открытую для сотрудничества страну тесно связано с историческим событием, произошедшим 102 года назад, когда Национальным Советом  Азербайджана  была принята «Декларации о независимости». Основываясь на этом историческом документе, Верховный Совет нынешнего Азербайджана 30 августа 1991 года принял решение «О восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики».  А 18 октября 1991 года был принят Конституционный акт о государственной независимости Азербайджанской Республики и учреждены основы государственного, политического и экономического устройства независимого Азербайджана.