Həmişə müstəqil ol, doğma Azərbaycan! May 28, 2020 | 15:17 / Nəşrlər
Həmyaşıdlarım və mən SSRİ-də anadan olmuşuq. Uşaqlıq, yeniyetməlik və gənclik illərimiz bu ölkədə keçib. O dövrün insanları kifayət qədər qənaətlə yaşasalar da, bəzən indiki zamanda da o xoşbəxt günlərin həsrətini çəkirlər.
O zamanlar Azərbaycan iqtisadiyyatı bütünlüklə Sovet İttifaqının tərkibinə daxil olan respublikalardan asılı idi. 80-ci illərdə “Аргументы и факты” qəzetində hər bir ittifaq və muxtar respublikanın ölkənin Ümumi Daxili Məhsulunda payı haqqında məlumat dərc olunmuşdu. Mən yalnız o zaman bildim ki, “ümumi daxıla” verilən paya görə Azərbaycan öndə getsə də, alınan paya görə demək olar ki, siyahının sonunda yer alıb. Onu da qeyd edim ki, Azərbaycan dəniz sahilində yerləşən və zəngin təbii ehtiyatları və müxtəlif iqlim şəraiti olan bir ölkədir. 70 il ərzində, iqtisadiyyatımız dünya iqtisadi prosesləri ilə və ya xarici ticarətlə birbaşa əlaqəsi olmayan mərkəzləşdirilmiş inzibati idarəetmə sistemi əsasında inkişaf etmişdir.
Bu gün Azərbaycan dünya bazarlarının mənimsənilməsi və xarici iqtisadi əlaqələrin qurulması yolunda inamla addımlayan müstəqil bir dövlətdir. Dövlət müstəqilliyi ölkənin dünya birliyinə daxil olmasına imkan yaradıb.
Azərbaycanın əməkdaşlıq üçün açıq olan suveren bir ölkəyə çevrilməsi, 102 il əvvəl Azərbaycan Milli Şurası tərəfindən "İstiqlal Bəyannaməsi"nin qəbul edildiyi tarixi hadisə ilə sıx bağlıdır. Bu tarixi sənəd əsasında 30 avqust 1991-ci ildə indiki Azərbaycanın Ali Şurası "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpası haqqında" qərar qəbul etdi. 1991-ci il oktyabrın 18-də isə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı qəbul edildi və müstəqil Azərbaycanın dövlət, siyasi və iqtisadi quruluşunun əsası qoyuldu.
Müasir Azərbaycan keçən əsrin görkəmli siyasi xadimlərinin çəkdiyi əziyyətin bəhrəsidir. Buna görə də indiki nəslin vəzifəsi Azərbaycan xalqının böyük oğul və qızlarının işlərini davam etdirəcək savadlı və mədəni gənclər yetişdirməkdir.

My peers and I were born in the USSR. Our childhood, adolescence, and youth were spent in this country. Although the people of that time have a humble life, sometimes they miss those happy days.
At that time, the economy of Azerbaijan completely depended on the republics of the Soviet Union. In the 1980s, the newspaper “Arguments and Facts” published information about the share of each union and an autonomous republic in General the country's Gross Domestic Product of the country. I only found out then that although Azerbaijan leads in the share of "gross domestic product", it is almost at the bottom of the list in terms of the share received. I should note that Azerbaijan is a country located on the coast of the sea and has rich natural resources and different climatic conditions. For 70 years, our economy has developed on the basis of a centralized administrative management system that has no direct connection with world economic processes or foreign trade.
Today, Azerbaijan is an independent state that confidently steps towards the development of world markets and the establishment of foreign economic relations. State independence allowed the country to join the world community.
The transformation of Azerbaijan into a sovereign country open to cooperation is closely connected with the historic event when the "Declaration of Independence" was adopted by the National Council of Azerbaijan 102 years ago. On the basis of this historical document, on August 30, 1991, the Supreme Soviet of present-day Azerbaijan adopted a resolution "On the restoration of the state independence of the Republic of Azerbaijan". On October 18, 1991, the Constitutional Act on the State Independence of the Republic of Azerbaijan was adopted and the foundation of the state, political and economic structure of independent Azerbaijan was laid.
Modern Azerbaijan is the fruit of the suffering of prominent political figures of the last century. That’s why the duty of today’s generation is to bring up educated and cultural youth who will continue the works of great Azerbaijani boys and girls.