Allahverdiyev Süleyman 1950-ci il avqustun 1-də Ermənistan Respublikasının Krasnoselsk rayonunun Çaykənd kəndində anadan olub. 1973-cü ildə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) fizika fakültəsini bitirib. 1973-1977-ci illərdə Çaykənd orta məktəbində fizika müəllimi vəzifəsində işləyib. 1977-ci ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının Fotosintez İnstitutunun (indiki REA-nın Biologiyanın Fundamental Problemləri İnstitutu) aspiranturasına daxil olub. 1984-cü ildə SSRİ EA-nın Biofizika İnstitutunda (Puşşino) biofizika üzrə namizədlik dissertasiyası müdafiə edib və fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsi alıb. Namizədlik dissertasiyasının müdafiəsindən sonra S.Allahverdiyev SSRİ EA-nın Fotosintez İnstitutunda işləməyə başlayıb. 2002-ci ildə o, REA-nın Bitkilərin Fiziologiyası İnstitutunda “Bitkilərin fiziologiyası və biokimyası” ixtisası üzrə elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işini uğurla müdafiə edib.
S.Allahverdiyev fotosintez, fiziologiya, biofizika, biokimya və molekulyar biologiya sahələrində tanınmış mütəxəssisdir. Onun tədqiq etdiyi 2-ci fotosistemin (FS-2) elektron-nəqliyyat zəncirində fəaliyyətin əsasını təşkil edən ilkin mexanizmlərin, fotosintez zamanı elektronların təklif olunan energetik və kinetik yerdəyişmə sxemi bütün dünyada fotosintez üzrə dərsliklərə daxil edilib.
S.Allahverdiyevin elmi araşdırmalarının nəticələri, müntəzəm olaraq, “Chemical Reviwers”, “Proceedings of National Academy of Science USA”, “The EMBO Journal”, “Journal of Photochemical and Photobiolgy”, “Photosynthesis Research”, “FEBS Letters” və s. nüfuzlu jurnallarda dərc edilir.
S.Allahverdiyev bitkilərin fiziologiyası və biokimyası, fotosintez və nanotexnologiyalara dair elmi əsərlər nəşr edən aparıcı beynəlxalq jurnalların, o cümlədən “Biochimica et Biophysica Acta (BBA-Bioenergetics)”, “International Journal of Hydrogen Energy”, “Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology”, ““Frontiers in Plant Physiology” və s. redaksiya heyətinin üzvüdür. O, həm də doktorluq dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə iki ixtisaslaşmış şuranın üzvüdür. S.Allahverdiyevin rəhbərliyi altında 2 elmlər doktoru və 6 elmlər namizədi hazırlanıb.
S.Allahverdiyev 350-dən çox məqalənin, 6 ixtiranın və 8 kitabin müəllifidir. O, 25-dən çox ölkədə (Avstraliya, Fransa, Hollandiya, Almaniya, Sinqapur, İsveç, Çexiya, Macarıstan, Türkiyə, Hindistan və s.) dəvətli professor kimi çalışıb,  dünyanın 40-dan çox ölkəsində, o cümlədən Avstraliya, Macarıstan, Yaponiya, Almaniya, İspaniya, Kanada, Hollandiya, Sinqapur, Fransa, İsveç, Türkiyə və s. dövlətlərdə dəvətlə mühazirələr oxuyub.
2019-cu ilin sonunda “Clarivate Analytics” şirkəti tərəfindən çap olunmuş illik hesabatda “Highly Cited Researchers” siyahısında daha çox istinad olunan alimlərin sırasında S.Allahverdiyevin də adı qeyd edilib.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kollektivi adından Süleyman müəllimi 70 illik yubileyi münasibəti ilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı və yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq.

Заведующему международной лабораторией Бионанотехнологии Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий Сулейману Аллахвердиеву исполняется 70 лет Авг 01, 2020 | 13:20 / Юбилеи
1августа 2020-го года заведующему Лабораторией управляемого фотобиосинтеза Института физиологии растений Российской академии наук (РАН), главному научному сотруднику Института фундаментальных проблем биологии РАН, профессору Московского государственного университета и Московского физико-технического института, заведующему Международной лабораторией бионанотехнологий Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, доктору биологических наук Сулейману Аллахвердиеву исполняется 70 лет.
С.И.Аллахвердиев является известным в мире ученым в области физиологии, биофизики и биохимии фотосинтеза. Им были изучены первичные механизмы, лежащие в основе функционирования электрон-транспортной цепи фотосистемы 2 (ФС-2), предложены энергетическая и кинетическая схемы переноса электронов при фотосинтезе с участием феофитина (промежуточного акцептора электрона ФС-2), которые вошли во все учебники по биофизике и биохимии во всем мире. Им также были исследованы молекулярные механизмы приспособления фотосинтетического аппарата растений к неблагоприятным условиям окружающей среды с использованием методов физико-химической биологии, включая ДНК-микрочипы.
Результаты научных исследований С.Аллахвердиева систематически публикуются в таких авторитетных изданиях, как “Chemical Reviwers”, “Proceedings of National Academy of Science USA”, “The EMBO Journal”, “Journal of Photochemical and Photobiolgy”, “Photosynthesis Research”, “FEBS Letters” и другие..
В настоящее время ученый активно развивает новое направление исследований в области нанобиотехнологий – систему искусственного фотосинтеза с использованием белковых структур с целью получения молекулярного водорода в качестве альтернативного источника энергии. Сулейман Аллахвердиев был избран членом Американского химического общества, Международного общества исследователей фотосинтеза, Российского общества фотобиологов, Российского общества физиологов растений, Российского общества биохимиков и молекулярных биологов и т.д. Он также является заместителем редакторов таких авторитетных журналов, как «International Journal of Hydrogen Energy» (Elsevier), «Photosynthesis Research» (Springer), «BBA Bioenergetics» (Elsevier), «Functional Plant Biology» (CSIRO Publishing), «Photosynthetica» (Springer), и членом редколлегии 15-ти международных журналов.
С.Аллахвердиев является автором более 350 статей, 6 открытий и 8 книг. Он работал в более чем 25-ти странах (Австралия, Франция, Голлвндия, Германия, Сингапур, Исвеч, Чехия, Венгрия, Турция, Индия и др.), и читал лекции в более чем 40 странах.
Выдающийся ученый, индекс Хирша которого составляет 52 и 60, является автором более 500-та научных трудов, 8-ми книг и 6-ти изобретений, на его труды ссылались более 17330-ти раз. Под научным руководством и при консультировании С.Аллахвердиева были подготовлены 2 доктора наук и 8 докторов философии. В соответствии с рейтингом агентства Thomson Reuters на 2016-й год (на основе данных Web of Science) С.И.Аллахвердиев был признан самым высоко цитируемым ученым в России в номинации
«Биология». В конце 2019 года имя ученого вошло в составленный «Highly Cited Researchers» список самых высоко цитируемых ученых мира, который был представлен в годовом отчете компании «Clarivate Analytics».
От имени коллектива Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий поздравляем Сулеймана Аллахвердиева с 70-летним юбилеем, желаем ему здоровья, счастья и дальнейших успехов в научно-педагогической деятельности.