“Vikipedia” azad ensiklopediyasında yeni məqalələr yaradılıb Sen 30, 2020 | 14:36 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin nəzdində ictimai əsaslarla fəaliyyət göstərən “Virtual Elektron Fəaliyyət Cəmiyyəti”nin əməyi nəticəsində Azərbaycan dilində “Vikipedia” azad ensiklopediyasında bir sıra zəruri məqalələr yaradılıb.
Bu barədə AMEA prezidentinin köməkçisi, “Virtual Elektron Fəaliyyət Cəmiyyəti”nin sədri, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Ələddin Məlikov məlumat verib. Alim və tədqiqatçılar üçün zəruri sayılan ORCID səhifəsi Azərbaycan dilində yaradılıb (https://az.wikipedia.org/wiki/ORCID). Burada alim və tədqiqatçıları bənzərsiz olaraq tanıdan 16 rəqəmli koddan ibarət beynəlxalq sistemin mahiyyəti, faydası və onun necə əldə edilməsi barədə məlumatlar öz əksini tapıb. Həmçinin onun rəsmi saytı göstərilərək azərbaycanlı tədqiqatçı alimlərin ondan necə yararlanacaqları haqqında məlumatlar qeyd olunub.
AMEA-nın Biofizika İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Oqtay Qasımov haqqında yaradılıb. (https://az.wikipedia.org/wiki/Oqtay_Qas%C4%B1mov_(professor)).
Yaponiyanın hazırkı baş naziri Yoşihide Suga haqqında məqalə yaradılıb (https://az.wikipedia.org/wiki/Yo%C5%9Fihide_Suga).
Həmçinin iqtisadiyyat sahəsində bir sıra şəxsiyyətlər, eləcə də terminlər haqqında: Bazar (iqtisadiyyat), Bazar quruluşu, Oliqopsoniya, Rəqabət (iqtisadiyyat), Qeyri-mükəmməl rəqabət, Edvard Çemberlin, Mark Blauq, Asyento, Dövlət inhisarı, Cənub dənizlər şirkəti, Ferdinando Qaliani, Rudolf Hilferdinq, Xarici təsir, Ətraf mühitin iqtisadiyyatı, Milli iqtisadi tədqiqatlar bürosu, Faiz dərəcəsi, Adaptiv gözləntilər, Rasional gözləntilər və Hiperinflyasiya mövzularında əməkdaşımız Nuray Tanrıverdiyeva tərəfindən məqalələr hazırlanıb və yaradılıb:
https://az.wikipedia.org/wiki/Bazar_%28iqtisadiyyat%29
https://az.wikipedia.org/wiki/Bazar_qurulu%C5%9Fu
https://az.wikipedia.org/wiki/Oliqopsoniya
https://az.wikipedia.org/wiki/R%C9%99qab%C9%99t_%28iqtisadiyyat%29
https://az.wikipedia.org/wiki/Edvard_%C3%87emberlin
https://az.wikipedia.org/wiki/Mark_Blauq
https://az.wikipedia.org/wiki/Asyento
https://az.wikipedia.org/wiki/D%C3%B6vl%C9%99t_inhisar%C4%B1
https://az.wikipedia.org/wiki/Ferdinando_Qaliani
https://az.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Hilferdinq
https://az.wikipedia.org/wiki/Xarici_t%C9%99sir
https://az.wikipedia.org/wiki/%C6%8Ftraf_m%C3%BChitin_iqtisadiyyat%C4%B1
https://az.wikipedia.org/wiki/Milli_iqtisadi_t%C9%99dqiqatlar_b%C3%BCrosu
https://az.wikipedia.org/wiki/Faiz_d%C9%99r%C9%99c%C9%99si
https://az.wikipedia.org/wiki/Adaptiv_g%C3%B6zl%C9%99ntil%C9%99r
https://az.wikipedia.org/wiki/Rasional_g%C3%B6zl%C9%99ntil%C9%99r
https://az.wikipedia.org/wiki/Hiperinflyasiya
Qeyd edək ki, “Virtual Elektron Fəaliyyət Cəmiyyəti”nin əsas istiqamətləri Azərbaycanın zəngin mədəni və elmi irsininin təbliği və dünyaya çatdırılmasıdır. Bununla əlaqədar olaraq  bir sıra məqalələrin xarici dillərə tərcümə edilərək “Vikipedia”nın xarici dillər bölmələrinə yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur.

New papers have been created in the free encyclopedia Wikipedia Sep 30, 2020 | 14:36 / Important events
As a result of the work of the "Virtual Electronic Activity Society" operating on a voluntary basis under the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), a number of necessary papers have been created in the free encyclopedia "Wikipedia" in the Azerbaijani language.
The statement came from Aladdin Malikov, Assistant to the President of ANAS, Chairman of the Virtual Electronic Activity Society, Ph.D. The ORCID page, which is considered necessary for scientists and researchers, has been created in the Azerbaijani language (https://az.wikipedia.org/wiki/ORCID). It contains information about the essence, benefits and how to achieve the 16-digit international system, which uniquely identifies scientists and researchers. Its official website was also shown, as well as information on how Azerbaijani research scientists will benefit from it.
It was created about the acting director of the Institute of Biophysics of ANAS, Doctor of physical and mathematical sciences, Professor Ogtay Gasimov. (https://en.wikipedia.org/wiki/Oqtay_Qas%C4%B1mov_(professor))
A paper has been created about the current Prime Minister of Japan Yoshihide Suga (https://en.wikipedia.org/wiki/Yo%C5%9Fihide_Suga).
Also about a number of personalities in the field of economics, as well as terms: Market (economy), Market structure, Oligopsony, Competition (economy), Imperfect competition, Edward Chamberlain, Mark Blaug, Asyento, State Monopoly, South Seas Company, Ferdinando Galiani, papers on Rudolf Hilferding, External Impact, Environmental Economics, National Bureau of Economic Research, Interest Rates, Adaptive Expectations, Rational Expectations and Hyperinflation were prepared and created by our colleague Nuray Tanriverdiyeva:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bazar_%28iqtisadiyyat%29
https://en.wikipedia.org/wiki/Bazar_qurulu%C5%9Fu
https://en.wikipedia.org/wiki/Oliqopsoniya
https://en.wikipedia.org/wiki/R%C9%99qab%C9%99t_%28iqtisadiyyat%29
https://en.wikipedia.org/wiki/Edvard_%C3%87emberlin
https://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Blauq
https://en.wikipedia.org/wiki/Asyento
https://en.wikipedia.org/wiki/D%C3%B6vl%C9%99t_inhisar%C4%B1
https://en.wikipedia.org/wiki/Ferdinando_Qaliani
https://en.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Hilferdinq
https://en.wikipedia.org/wiki/Xarici_t%C9%99sir
https://en.wikipedia.org/wiki/%C6%8Ftraf_m%C3%BChitin_iqtisadiyyat%C4%B1
https://en.wikipedia.org/wiki/Milli_iqtisadi_t%C9%99dqiqatlar_b%C3%BCrosu
https://en.wikipedia.org/wiki/Faiz_d%C9%99r%C9%99c%C9%99si
https://en.wikipedia.org/wiki/Adaptiv_g%C3%B6zl%C9%99ntil%C9%99r
https://en.wikipedia.org/wiki/Rasional_g%C3%B6zl%C9%99ntil%C9%99r
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperinflation
Note that the main directions of the "Virtual Electronic Activity Society" is the promotion and delivery of Azerbaijan's rich cultural and scientific heritage to the world. In this regard, a number of papers will be translated into foreign languages and placed in the foreign language sections of Wikipedia.