Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Azərbaycan ordusunun böyük qələbəsinə həsr edilmiş Ümumi yığıncağı keçirilib + Foto Noy 11, 2020 | 18:45 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib.
Zoom platforması üzərindən virtual formatda təşkil olunan iclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Bölmə üzvlərini Qarabağ müharibəsinin böyük qələbə ilə başa çatdırılması və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün bərpa olunması münasibətilə təbrik edib, eyni zamanda onlara AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin salamlarını və təbriklərini çatdırıb. Natiq qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının 27 il ərzində səbirsizliklə gözlədiyi gün gəlib, cəmi 44 gün ərzində işğal altında olan torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, müzəffər Silahlı Qüvvələrimızın Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan ordusu müasir tariximizə yeni şanlı səhifələr yazıb.
Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, bu tarixi qələbə Prezident İlham Əliyevin son 17 ildə həyata keçirdiyi güclü dövlət - güclü ordu strategiyasının məntiqi yekunudur. Böyük qələbənin əsas hərəkətverici qüvvəsi sarsılmaz xalq – lider, xalq – ordu birliyi, etnik və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün Azərbaycan vətəndaşlarının yumruq kimi birləşməsi olmuşdur. Türkiyə Respublikasının və xalqının ciddi mənəvi və siyasi dəstəyini də xüsusi qeyd etmək lazımdır. Akademik İradə Hüseynova bu mücadilədə müqəddəs yurdumuzun xilası naminə canından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi qarşısında baş əydiyini bildirib.
Azərbaycan alimləri də müharibənin gedişində cəbhəyə və döyüşən ordumuza maddi və mənəvi dəstəklə, həyata keçirilən aksiyalarla, cəbhə bölgələrinə mütəmadi səfərlərlə öz töhfələrini veriblər.
Noyabr ayının 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin tərəfindən imzalanmış birgə bəyanat Ermənistanın tam məğlubiyyətini bir daha təsdiq edib. Bu böyük qələbənin ardından azad olunmuş ərazilərə böyük qayıdışın başlayacağına, qısa bir müddətdə buranın çiçəklənən bir diyara çevriləcəyinə diqqət çəkən akademik İradə Hüseynova AMEA Rəyasət Heyətinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında 30 oktyabr 2020-ci il tarixli qərarına uyğun olaraq BTEB-in alimləri tərəfindən aparılacaq çoxşaxəli elmi tədqiqatların prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi üzərində iş aparıldığını bildirib.
Bölmə tərəfindən bioloji müxtəliflik, genetik ehtiyatlar, torpaq və su resursları ilə bağlı görüləcək işlərlə yanaşı, regionda işğal nəticəsində Azərbaycan və dünya bitki və heyvan genefonduna, landşaft örtüyünə, tarixi-mədəni və təbii abidələrinə, yeraltı və yerüstü sərvətlərinə vurulmuş ziyanlar haqqında silsilə beynəlxalq konfrans və dəyirmi masaların təşkil edilməsi, müvafiq elmi məqalələrin beynəlxalq jurnallarda dərc etdirilməsi, dağıdılmış landşaft elementlərinin, talan edilmiş tarixi və mədəni abidələrin, tikililərin konservləşdirilərək açıq səma altında muzeylərin yaradılması, bu məqsədlə obyektlərin seçilməsinə elmi dəstəyin göstərilməsi aidiyyəti təkliflər arasında yer alıb.
Tədbirdə BTEB-in üzvlərindən akademik Urxan Ələkbərov, AMEA-nın müxbir üzvləri Novruz QuliyevMaqsud QurbanovAmin İsmayılovTərlan MəmmədovZeynal Əkpərovİbrahim ƏzizovƏlövsət Quliyev, biologiya elmləri doktorları Ulduz HəşimovaVahid Fərzəliyev və başqaları çıxış edərək xalqımızı təbrik etmiş, Dövlət Başçısının Azərbaycanın çiçəklənməsi və torpaqlarımızın azad edilməsi, əldə edilmiş nailiyyətlərin möhkəmləndirilməsi uğrunda apardığı məqsədyönlü siyasəti yekdilliklə dəstəklədiklərini bildiriblər.
Yığıncağın sonunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevə BTEB-in üzvləri tərəfindən müraciət qəbul edilib.
Müraciətin mətni:
Müzəffər Ali Baş Komandan!
AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı adından Sizə 2-ci Qarabağ müharibəsində qazanılmış tarixi qələbə münasibətilə dərin minnətdarlığımızı bildirirəm. Sizin komandanlığınız altında ordumuz bu qələbə ilə Azərbaycan xalqına uzun illər həsrətində olduğu sevinci yaşatdı, şəhid analarının qəlbini ovundurdu. Siz xalqımızın milli qürur, özünüdərk və özünəinam hisslərini misilsiz səviyyədə yüksəltdiniz. 30 il ərzində bütün dünyanın həll edə bilmədiyi problemi ay yarım ərzində həll etməklə müasir Azərbaycanın zəfər tarixini yenidən qızıl hərflərlə yazdınız.
Siz böyük dövlət başçısı və müzəffər sərkərdə kimi siyasət, informasiya və diplomatiya cəbhələrində cahanşümul qələbələrinizlə regionda yeni hərbi-siyasi ab-hava yaratdınız və xalqımıza böyük nüfuz qazandırdınız.
Bu gün Bölməmizin üzvləri və institutların kollektivləri böyük qayıdış və dinc quruculuq dövrünə köklənmişdir. Biz cəmiyyətdə geniş müzakirə edilən dirçəliş və inkişaf planlarının gerçəkləşdirilməsi istiqamətində üzərimizə düşən vəzifələrin öhdəsindən gəlməyə, Qarabağın təbiətinin, landşaft örtüyünün, flora və fauna aləminin, yeraltı və yerüstü sərvətlərinin tədqiqi, mühafizəsi və səmərəli istifadəsi, viran edilmiş torpaqlarımızın bərpası və yaxşılaşdırılması üçün əlimizdən gələn hər şeyi etməyə hazırıq!

It was held the general meeting of the Department of Biological and Medical Sciences dedicated to the great victory of the Azerbaijani army + Photo Nov 11, 2020 | 18:45 / Important events
The General Meeting of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS was held.
Opening the meeting organized in a virtual format on the Zoom platform, Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova congratulated the members of the Department on the great victory of the Karabakh war and the restoration of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
At the same time, she conveyed the greetings and congratulations of the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev.
The speaker noted that the day that the people of Azerbaijan have been waiting for 27 years has come, and in just 44 days our occupied lands have been liberated from the trample of the enemy.
The Azerbaijani Army under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of our Armed Forces Mr. Ilham Aliyev has written new glorious pages in our modern history.
Academician Irada Huseynova said that this historic victory is the logical conclusion of the strong state-strong army strategy implemented by President Ilham Aliyev over the past 17 years. The main driving force of the great victory was the unshakable unity of people - the leader, the people - the army, the unity of all Azerbaijani citizens regardless of the ethnic and religious belongings. The serious moral and political support of the Republic of Turkey and its people should also be noted. Academician Irada Huseynova said she bowed to the memory of our martyrs who died for the salvation of our holy land in this struggle.
Azerbaijani scientists also contributed to the front and the fighting army with material and moral support during the war, as well as regular visits to the frontline.
A joint statement signed by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and President of the Russian Federation Vladimir Putin on November 10 reaffirmed the complete defeat of Armenia.
After this great victory, a great return to the liberated territories will begin, and in a short time it will become a prosperous land.
Academician Irada Huseynova said that in accordance with the decision of the Presidium of ANAS on the tasks of ANAS on scientific research in the liberated territories of Azerbaijan dated October 30, 2020, work was carried out to determine the priorities of multidisciplinary scientific research to be conducted by BTEB scientists.
By department side will took place in addition to work on biodiversity, genetic resources, land and water resources, a series of international conferences and roundtables on the damage caused to the flora and fauna of Azerbaijan and the world, landscape, historical, cultural and natural monuments, underground and surface resources as a result of the occupation, organization, publication of relevant scientific articles in international journals, among the relevant proposals are the creation of open-air museums by conservation of destroyed landscape elements, robbed historical and cultural monuments, buildings, and providing scientific support for the selection of objects for this purpose.
Academician Urkhan Alakbarov, corresponding members of ANAS Novruz Guliyev, Magsud Gurbanov, Amin Ismayilov, Tarlan Mammadov, Zeynal Akparov, Ibrahim Azizov, Alovsat Guliyev, doctors of biological sciences Ulduz Hashimova, Vahid Farzaliyev and others addressed the event and congratulated our people. They supported with opne voice the purposeful policy pursued by the President for the prosperity of Azerbaijan and the liberation of our lands, for strengthening the obtained achievements.
At the end of the meeting, DBMS members addressed an appeal to the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
The text of the appeal:
Glorious Supreme Commander-in-Chief!
On behalf of the General Meeting of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, I express my deep gratitude to you on the occasion of the historic victory in the Second Karabakh War. Under your command, with this victory, our army gave the people of Azerbaijan the joy they have longed for many years and touched the hearts of the mothers of martyrs. You have raised the national pride, self-awareness and self-confidence of our people to an unprecedented level. By solving the problem that the whole world could not solve for 30 years in a month and a half, you have rewritten the history of victory of modern Azerbaijan in golden letters.
As a great head of state and a victorious commander, you have created a new military-political atmosphere in the region with your great victories in the fields of politics, information and diplomacy, and have gained great prestige for our people.
Today, the members of our Department and the staff of the institutes are tuned to the period of great return and peaceful construction. We will do our best to meet the challenges of reviving and developing the plans widely discussed in society, ready to explore, protect and effectively use the nature, landscape, flora and fauna of Karabakh, its underground and surface resources and to restore and improve our degraded lands!