Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçiləri KT Nazirliyi Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyədə olublar. + Foto Dek 07, 2020 | 12:49 / Ezamiyyətlər
02-04.12.2020-ci il tarixlərində Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi T.İ.Allahverdiyev, elmi işçliər Lalə Aydınlı və Turanə İsgəndərova KT Nazirliyi Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyədə olmuşlar. 2020-ci ildə Beynəlxalq Seleksiya Mərkəzləri-CIMMYT və ICARDA-dan introduksiya olunmuş yazlıq yumşaq buğda pitomnikləri üzərində və uzun illər əlverişli morfofizioloji, aqronomik əlamətlərə görə aparılan seleksiya nəticəsində yaradılmış sortlardan ibarət Müsabiqəli Sort Sınağı və perspektiv nümunələrdən ibarət Nəzarət Pitomnikində bərk və yumşaq buğdalar üzərində fenoloji müşahidələr aparılmışdır. Payız kollanması fazasında olan buğda genotiplərinin inkişaf xüsusiyyətləri tədqiq edilmişdir.

Employees of  IMBB were on a scientific trip in Gobustan RES of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture + Photo Dec 07, 2020 | 12:49 / Scientific mission
On November 2-4, leading researcher of the Bioadaptation laboratory T.I.Allahverdiyev, researchers Lala Aydinli and Turana Isgandarova were on a scientific trip in Gobustan Regional Experimental Station (RES) of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. Observations on the spring soft wheat nurseries introduced by the International Breeding Centers - CIMMYT and ICARDA in 2020, and on the Control Nursery consisting of Competitive Variety Testing and perspective samples of varieties created as a result of long-term selection for favorable morphophysiological and agronomic characteristics were made. The developmental characteristics of wheat genotypes in the autumn bush phase were studied.