Gəncədə “Akademik Cəlal Əliyevin elmi irsini öyrənirik ” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib + Foto ,Video Okt 01, 2018 | 11:56 / Konfranslar, iclaslar
Görkəmli alim, tanınmış ictimai xadim,  Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, əməkdar elm xadimi, biologiya elmləri doktoru, professor Cəlal Əlirza oğlu Əliyevin anadan olmasının 90 illiyi ilə əlaqədar Azərbaycan Dövlət  Aqrar  Universitetində (ADAU) “ Akademik Cəlal Əliyevin elmi irsini öyrənirik ” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın müxbir üzvü, Gəncə Aqrar Universitetinin rektoru, professor İbrahim Cəfərov akademik Cəlal Əliyevin biologiya elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən, kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsində, fotosintez və fototənəffüs proseslərini kompleks şəkildə tədqiq edilməsində göstərdiyi xidmətlərdən danışıb. Rektor qeyd edib ki, akademik Cəlal Əliyev yüksək dən keyfiy­yətinə və məhsuldarlığa malik, Azərbaycanın buğda əkini sahəsinin böyük hissəsini təşkil edən, Türkmənistan, Özbəkistan və Gürcüstanda yaxşı nəticə­lər verən buğda sortlarını yaradıb, Azərbaycanda bitki genetik ehti­yatları üzrə Milli Proqram və biomüxtəlifliyin qorunması və səmərəli istifadəsi strategiya­sını işləyib hazırlayıb, Bitki Genbankı yaratmış,  “Azərbaycanın Qırmızı kitabı” nəşrinin baş redakto­ru olub. Onun yaratdığı elmi məktəbin nümayəndələri nəinki Azərbaycanda, hətta dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən MDB, ABŞ, Kanada, Yaponiya, Cənubi Koreya, Avstraliya, İsrail və bəzi Avropa ölkələrində aqrar elmin inkişafına töhfələr verirlər.
Konfransda AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun geniş tərkibli heyəti iştirak edib. İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Ələmdar Məmmədov, ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev və institutun digər əməkdaşları - b.ü.f.d. İbrahimova Ülkər,  b.ü.f.d. Qurbanova Ulduzə, Abdullayeva Gülnar, Bayramova Nərgiz, Əlisoy Fidan, Sadıqova Elnarə, Qənbərova Pərvin, İsmayılova Günay məruzələrlə çıxış etmişlər. Ələmdar Məmmədov nitqində akademik C.Ə.Əliyevin elmi irsinin qorunub saxlanması, davamlı inkişafı və öyrənilməsinin gənclərə əhəmiyyətini xüsusilə vurğuladı və bu istiqamətdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İ.M.Hüseynovanın müstəsna rolunu qeyd etmişdir.
Konfransda AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə yanaşı,ADAU , Botanika İnstitutu, Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu, Zoologiya İnstitutu, Genetik Ehtiyatlar İnstitutu, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu, Neft-Qaz İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutu, Bakı Dövlət Universitetini təmsil edən 50-dən çox gənc tədqiqatçının məruzəsi dinlənilib.

Scientific-practical conference on “Studying the scientific legacy of academic Jalal Aliyev” was held in Ganja + Photo ,Video Oct 01, 2018 | 11:56 / Conferences, assemblies
Scientific-practical conference on “Studying the scientific legacy of academic Jalal Aliyev”, dedicated to the 90th anniversary of the prominent scientist, well-known public figure, full member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Honored Scientist, doctor of biological sciences, professor Jalal Alirza Aliyev took place in the Azerbaijan State Agrarian University.
In his opening speech the rector of the Azerbaijan State Agrarian University, correspondent member of ANAS, Professor Ibrahim Jafarov spoke about contributions of Jalal Aliyev to the development of biology and his merits in the investigation of theoretical bases of photosynthetic productivity of agricultural plants, especially wheat, and in the complex research of the processes of photosynthesis and photorespiration. The rector noted that high productive wheat varieties with high grain quality, created by academic Jalal Aliyev are grown in the majority of wheat cultivating areas of Azerbaijan, as well as in Turkmenistan, Uzbekistan and Georgia. Jalal Aliyev developed the strategy of the National Program on the Azerbaijan plant genetic resources, conservation and rational use of biodiversity. He also created Plant GenBank, and was the Chief Editor of “Azerbaijan Red Book”. Representatives of its scientific school contribute to the development of agrarian science not only in Azerbaijan, but also in many countries of the world, including CIS, USA, Canada, Japan, South Korea, Australia, Israel and some European countries.
The conference was attended by a large delegation of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS. Deputy director on scientific affairs of the Institute, associate professor Alamdar Mammadov, Deputy director on general affairs Natig Allahverdiyev, doctors of philosophy in biology Ibrahimova Ulker, Gurbanova |Ulduza, young researchers Abdullayeva Gulnar, Bayramova Nargiz, Alisoy Fidan, Sadigova Elnara, Ganbarova Parvin and Ismayilova Gunay gave their presentations. Alamdar Mammadov emphasized the importance of preserving, sustainable development and study of Jalal Aliyev’s legacy, and special role of the vice-president of ANAS, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, academic Irada Huseynova in the achieving this aim. Speeches of more than 50 young researchers, representatives of the Azerbaijan State Agrarian University, Institute of Botany, A. I. Garayev Institute of Physiology, Institute of Zoology, Institute of Genetic |Recourses, Institute of Soil Science and Agrochemistry, Institute of Oil and Gas, Azerbaijan State Pedagogical Institute, Research Institute of Crop Husbandry, Baku State University were also listened at the conference.