İranlı alimlərə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin nailiyyətləri barədə məlumat verilib + Foto Okt 14, 2019 | 15:16 / Görüşlər
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov İranın Təbriz Azad İslam Universitetinin rektoru, professor Əziz Cavanpour və həmin müəssisənin Azərbaycanda tibb təhsili üzrə nümayəndəsi Dr. Əmini Təbrizini qəbul edib.
Görüşdə çıxış edən Ə.Əmiraslanov BTEB-in AMEA-nın strukturundakı rolu, əsas tədqiqat istiqamətləri, xüsusilə Azərbaycanda tibbi-genetika və onkologiya sahəsindəki nailiyyətləri barədə məlumat verib. O, İran İslam Respublikasının elm və təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin yüksələn xətlə inkişafından məmnunluğunu bildirib, bu münasibətlərin daha da genişlənməsində maraqlı olduğunu söyləyib.
Professor Ə.Cavanpour isə İranda və dünyada böyük nüfuza malik olan və hazırda 53 min tələbənin təhsil aldığı Təbriz Azad İslam Universiteti, onun fakültələri, elm və təhsil strategiyası, nailiyyətləri barədə məlumat verib. O, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov və müəssisənin alimləri ilə keçirdikləri görüşlərin faydalı olmasından məmnunluğunu dilə gətirib.
Daha sonra BTEB-in institutları və Azərbaycan Tibb Universitetinin Onkologiya Klinikası ilə Təbriz Azad İslam Universiteti arasında elmi əlaqələrin perspektivləri, birgə tədqiqatların mümkün istiqamətləri müzakirə olunub.
Sonda professor Ə.Cavanpour akademik Əhliman Əmiraslanovu Təbriz Azad İslam Universitetinə dəvət edib.

Иранские ученые были проинформированы о достижениях Отделения биологических и медицинских наук + Фото Окт 14, 2019 | 15:16 / Встречи
Академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА академик Ахлиман Амирасланов принял ректора Исламского университета Азад в Иране профессора Азиза Джаванпур и представителя по медицинскому образованию в Азербайджане того же научного учреждения доктора Амини Тебризи.
Выступая на встрече, А.Амирасланов рассказал о роли ОБМН в структуре НАНА, основных направлениях исследований, особенно научных и организационных достижениях в области медицинской генетики и онкологии в Азербайджане. Он выразил удовлетворение прогрессивным развитием отношений с научными и образовательными учреждениями Исламской Республики Иран и заявил, что заинтересован в дальнейшем расширении и углублении этих отношений.
В свою очередь профессор А.Джаванпур рассказал об Исламском университете Азад в Тебризе, его факультетах, стратегиях и достижениях в области науки и образования, которые имеют отличную репутацию в Иране и во всем мире, и в настоящее время обучают 53 000 студентов. Он выразил удовлетворение встречами с директором Института генетических ресурсов членом-корреспондентом НАНА Зейналом Акпаровым и учеными института.
Далее были обсуждены дальнейшие перспективы научных связей, а также возможные направления совместных исследований между институтами ОБМН, Онкологической клиникой Азербайджанского медицинского университета и Исламского университета Азад в Тебризе.
В заключение профессор А.Джаванпур пригласил академика Ахлимана Амирасланова в Исламский университет Азад в Тебризе.