İranlı alimlərə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin nailiyyətləri barədə məlumat verilib + Foto Okt 14, 2019 | 15:16 / Görüşlər
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov İranın Təbriz Azad İslam Universitetinin rektoru, professor Əziz Cavanpour və həmin müəssisənin Azərbaycanda tibb təhsili üzrə nümayəndəsi Dr. Əmini Təbrizini qəbul edib.
Görüşdə çıxış edən Ə.Əmiraslanov BTEB-in AMEA-nın strukturundakı rolu, əsas tədqiqat istiqamətləri, xüsusilə Azərbaycanda tibbi-genetika və onkologiya sahəsindəki nailiyyətləri barədə məlumat verib. O, İran İslam Respublikasının elm və təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin yüksələn xətlə inkişafından məmnunluğunu bildirib, bu münasibətlərin daha da genişlənməsində maraqlı olduğunu söyləyib.
Professor Ə.Cavanpour isə İranda və dünyada böyük nüfuza malik olan və hazırda 53 min tələbənin təhsil aldığı Təbriz Azad İslam Universiteti, onun fakültələri, elm və təhsil strategiyası, nailiyyətləri barədə məlumat verib. O, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov və müəssisənin alimləri ilə keçirdikləri görüşlərin faydalı olmasından məmnunluğunu dilə gətirib.
Daha sonra BTEB-in institutları və Azərbaycan Tibb Universitetinin Onkologiya Klinikası ilə Təbriz Azad İslam Universiteti arasında elmi əlaqələrin perspektivləri, birgə tədqiqatların mümkün istiqamətləri müzakirə olunub.
Sonda professor Ə.Cavanpour akademik Əhliman Əmiraslanovu Təbriz Azad İslam Universitetinə dəvət edib.

Iranian scientists informed on the achievements of the Division of Biological and Medical Sciences + Photo Oct 14, 2019 | 15:16 / Meetings
Academician-Secretary of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, academician Ahliman Amiraslanov received the rector of Azad Islamic University in Iran, Professor Aziz Javanpur and the representative for medical education in Azerbaijan of the same scientific institution, Dr. Amini Tabrizi.
Speaking at the meeting, A.Amiraslanov spoke about the role of the Division of Medical Sciences in the structure of ANAS, the main areas of research, especially scientific and organizational achievements in the field of medical genetics and oncology in Azerbaijan.
He expressed satisfaction with the progressive development of relations with scientific and educational institutions of the Islamic Republic of Iran and stated that he was interested in further expanding and deepening these relations.
In turn, Professor A.Javanpur spoke about the Islamic Azad University in Tabriz, its faculties, strategies and achievements in the field of science and education, which have an excellent reputation in Iran and around the world, and currently educate 53,000 students. He expressed satisfaction with the meetings with the director of the Institute of Genetic Resources, corresponding member of ANAS Zeynal Akparov and scientists of the institute.
Further, prospects of scientific relations, as well as possible areas of joint research between the institutes of the Division of Medical Sciences, the Oncology Clinic of the Azerbaijan Medical University and the Islamic Azad University in Tabriz were discussed.
In conclusion, Professor A.Javanpur invited academician Ahliman Amiraslanov to the Azad Islamic University in Tabriz.