Nazirlər Kabineti fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru elmi dərəcələri barədə diplomların formasını təsdiqləyib Noy 07, 2019 | 16:00 / Mühüm hadisələr
Nazirlər Kabineti fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru elmi dərəcələri barədə diplomların formasının təsdiq edilməsi haqqında qərar imzalayıb.
Bu haqda qərarı Baş Nazir Əli Əsədov imzalayıb.
Qərarda qeyd olunub ki, fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru elmi dərəcələri barədə diplomlar Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 11 iyun tarixli 728 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Elmi dərəcələr verilməsi qaydası haqqında Əsasnamə”nin 1.7-ci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən həmin elmi dərəcələri təsdiq etmək məqsədilə verilir.
Eyni zamanda, fəlsəfə doktoru diplomunun təsviri, ölçüsü və rəngi müəyyənləşib. Belə ki, diplom 195 mm x 285 mm ölçüdə mühafizə nişanlı kağızda çap olunur. Fəlsəfə doktoru diplomu açıq mavi rənglidir.
Diplomun ön tərəfinin sağ yuxarı hissəsində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gerbinin rəngli təsviri əks olunur və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gerbinin altında “AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI” sözləri, həmin sözlərin altında isə tünd qara rənglə “FƏLSƏFƏ DOKTORU DİPLOMU” sözləri yazılır.
Qərarla elmlər doktoru diplomunun da təsviri, ölçüsü və rəngi müəyyənləşib. Belə ki, diplom 195 mm x 285 mm ölçüdə mühafizə nişanlı kağızda çap olunur. Elmlər doktoru diplomu açıq çəhrayı rənglidir.

Кабинет Министров утвердил форму дипломов об ученых степенях доктора философии и доктора наук Ноя 07, 2019 | 16:00 / Важные события
Кабинет Министров подписал постановление об утверждении форм дипломов об ученых степенях доктора философии и доктора наук.
Постановление об этом подписал премьер-министр Али Асадов.
В постановлении отмечается, что дипломы об ученых степенях доктора философии и доктора наук выдаются Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики для утверждения этих степеней согласно пункту 1.7 «Положения о порядке присуждения ученых степеней», утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики от 11 июня 2019 года № 728.
В то же время были определены описание, размер и цветовой фон диплома доктора философии. Так, диплом печатается на обложке с защитным знаком. Размер обложки - 195 мм х 285 мм. Цветовой фон диплома доктора философии - голубой.
На лицевой стороне диплома в правой верхней части нанесено цветное изображение Государственного герба Азербайджанской Республики, под изображением Государственного герба Азербайджанской Республики нанесена надпись «АЗЕРБАЙДЖАНСКАЯ РЕСПУБЛИКА», а ниже выделенным черным цветом - надпись «ДИПЛОМ ДОКТОРА ФИЛОСОФИИ».
Соответствующим постановлением также определено описание, размер и цветовой фон диплома доктора наук. Так, диплом печатается на обложке с защитным знаком. Размер обложки - 195 мм х 285 мм. Цветовой фон диплома доктора наук - светло-розовый.