Fevralın 12-də AMEA-da Akademiya əməkdaşlarının Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovla görüşü keçirilib.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev giriş sözü ilə çıxış edərək son vaxtlarda Akademiyada bir sıra dövlət nümayəndələri ilə görüşlərin keçirildiyini, müxtəlif qurumlarla birgə layihələr həyata keçirməyi nəzərdə tutan əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradıldığını bildirib. O, bu cür görüşlərin təşkilində başlıca məqsədin AMEA-nın mövcud potensialını, alimlərimizin əldə etdikləri mühüm nəticələri əməli baxımdan ölkədə quruculuq prosesinə, iqtisadiyyata inteqrasiya etmək, ölkəmizin hərtərəfli inkişafında elmi qurumların layiqli iştirakını təmin etməkdən ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb. Akademiya rəhbəri bu formatda ünsiyyətin mövcud problemləri bilmək, onların həlli yolunu eşitmək və qurumlar arasındakı birbaşa ünsiyyətə əngəl törədən süni maneələrin aradan qaldırılması baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib.
Akademik Ramiz Mehdiyev AMEA ilə dövlət müəssisələri arasındakı münasibətlərdən danışaraq bildirib ki, uzun illərdir bu elm ocağı ilə hökumət qurumları arasındakı münasibətlərdə durğunluq və boşluq hökm sürmüş, ölkənin inkişafı üçün zəruri əməkdaşlıq olmamışdır. Bunun nəticəsində böyük potensiala malik Elmlər Akademiyası yeni dövrün quruculuq proseslərindən kənarda qalmış, cəmiyyətin inkişafına öz töhfəsini verə bilməmişdir. "Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkəmizin hərtərəfli inkişafı üçün apardığı islahat və yenilənmə xəttinə aktiv şəkildə qoşulmaq, ona dəstək vermək hər bir vətəndaşın, xüsusilə alimlərimizin mənəvi borcudur. Ümid edirəm ki, hər iki tərəf – həm alimlərimiz, həm də dövlət strukturlarının nümayəndələri formalaşmaqda olan əməkdaşlıq platformasından səmərəli şəkildə istifadə edib, mövcud imkanları dövlətin ümumi mənafeyi naminə səfərbər etməyə nail olacaqlar” - deyə akademik Ramiz Mehdiyev əlavə edib.
Bu gün Akademiyanın geniş imkanlara malik olduğunu diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına və digər sahələrə elmin təsirinin qənaətbəxş olmadığını vurğulayıb: “Dövlət strukturlarının elm ictimaiyyətinə tərəf yönəlməsi, onunla sıx əməkdaşlıq etməsi böyük perspektivlər vəd edir. Akademiyanın müxtəlif strukturları ölkəmizin sənaye və iqtisadi qüdrətinin artırılmasına lazımi töhfələr vermək iqtidarındadır. Son illər Akademiyanın institutlarında olduqca aktual və faydalı elmi araşdırmalar aparılıb. Lakin təəssüf hissi ilə bildirməliyəm ki, onların tətbiq edilməsi üçün dövlət orqanları tərəfindən sifarişlər olmamışdır. Akademiyanın strukturları da bu məsələyə passiv yanaşmışlar.”
Akademik Ramiz Mehdiyev Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovla keçirilən görüşün qeyd olunan çətinliklərin aradan qaldırılması, yeni əməkdaşlıq körpülərinin salınması baxımından faydalı olacağına, elmi potensialın iqtisadi proseslərə səmərəli şəkildə cəlb edilməsinə təkan verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra nazir Mikayıl Cabbarov çıxış edərək tədbirin AMEA-nın müxtəlif elmi müəssisələri ilə qarşılıqlı maraq doğuran mövzular ətrafında müzakirələrin aparılması, prioritet istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Son illər ölkə iqtisadiyyatının əksər sahələrində dinamik inkişafın müşahidə olunduğunu deyən nazir bildirib ki, İqtisadiyyat Nazirliyinin qarşısında duran əsas vəzifə ölkənin dayanıqlı inkişafına nail olmaqdır.
Mikayıl Cabbarov hazırda respublikamızda qeyri-neft sektorunun inkişafının iqtisadi artımın başlıca mənbəyi kimi diqqət mərkəzində saxlanıldığını vurğulayıb. O, milli iqtisadiyyatın tərəqqisinə yönələn tədbirlərin qeyri-neft sektorunda iqtisadi artıma müsbət təsir etdiyini, bu tədbirlər sırasında son illər investisiya siyasətinin düzgün qurulmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Ölkədə aparılan iqtisadi islahatların prioritet istiqamətlərindən bəhs edən nazir diqqətə çatdırıb ki, əsas məqsəd iqtisadi artımın dünya üzrə orta iqtisadi artımdan geri qalmamasını təmin etmək, iqtisadi artım tempinin dünya üzrə artımı üstələməsinə nail olmaqdır. Mikayıl Cabbarov qeyri-neft əmtəə və xidmət ixracının əhəmiyyətli dərəcədə artırılması, dövlət investisiyalarının iqtisadi səmərəsinin çoxaldılması, eləcə də kiçik və orta sahibkarlığın iqtisadi artımın başlıca qüvvəsinə çevrilməsi, şəffaflığın yüksəldilməsi və “kölgə iqtisadiyyatı”nın minimum endirilməsi istiqamətlərində görülən işlərdən danışıb. Əlavə edib ki, aparılan islahatlar nəticəsində qeyri-neft sektorunda fəaliyyət göstərən şəxslərin sayının ötən il ərzində 18 faizdən çox artması vacib göstəricilərdən biridir.
Nazir ölkədə aparılan vergi siyasətindən də söz açaraq, bu siyasəti iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətliliyinin mühüm faktoru kimi qiymətləndirib. Vurğulayıb ki, vergi siyasətinin əsas məqsədlərindən biri məhz iqtisadi imkanların genişləndirilməsindən ibarət olmalı, iqtisadiyyatın tərəqqisinə yönəlməlidir.
Sonra Mikayıl Cabbarov İqtisadiyyat Nazirliyinin 2019-cu ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına dair statistik göstəricilərini görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra nazir Akademiya əməkdaşlarının suallarını cavablandırıb.
Tədbirdə ölkə iqtisadiyyatının inkişaf etdirilməsində AMEA-nın potensialından istifadə, İqtisadiyyat Nazirliyi ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, qeyri-neft sektoru üzrə elmə ayrılan investisiyalar və digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda akademik Ramiz Mehdiyev görüşdə iştirak etdiyinə görə Mikayıl Cabbarova AMEA-nın kollektivi adından dərin minnətdarlığını bildirib, aparılan müzakirələr nəticəsində əməli tədbirlərin həyata keçiriləcəyinə və müsbət nəticələrin əldə ediləcəyinə əmin olduğunu vurğulayıb.

В НАНА состоялась встреча с министром экономики Микаилом Джаббаровым + Фото Фев 13, 2020 | 08:43 / Встречи
12 февраля в НАНА состоялась встреча сотрудников Академии с министром экономики Азербайджанской Республики Микаилом Джаббаровым.
В своем вступлении президент НАНА академик Рамиз Мехтиев сказал, что в Академии недавно были проведены встречи с рядом представителей государства и налажены связи сотрудничества с различными организациями для реализации совместных проектов. Он отметил, что основной целью организации подобных встреч является интеграция имеющегося потенциала НАНА, важных результатов, достигнутых отечественными учеными, в экономику страны, а также обеспечение достойного участия научных учреждений во всестороннем развитии нашей страны. Глава академии сказал, что коммуникация в этом формате важна с точки зрения понимания и решения существующих проблем, а также устранения искусственных барьеров, которые препятствуют прямой взаимосвязи между структурами.
Говоря об отношениях между НАНА и государственными учреждениями, академик Рамиз Мехтиев сказал, что в течение многих лет в отношениях между этим учреждением и государственными структурами ощущался застой, и не было налажено необходимое сотрудничество во имя развития страны. В результате этого Академия наук, обладающая огромным потенциалом, осталась далека от процессов строительства новой эпохи и не смогла внести свой вклад в развитие общества. «Моральным долгом каждого гражданина, особенно наших ученых, является активное участие в линии реформ Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева для всестороннего развития нашей страны. Я надеюсь, что обе стороны - и наши ученые, и представители государственных структур смогут эффективно использовать формирующуюся платформу сотрудничества и мобилизовать существующие возможности для общего блага государства», - добавил академик Рамиз Мехтиев.
Отметив, что сегодня Академия имеет большие возможности, глава НАНА сказал, что влияние науки на социально-экономическое развитие страны и другие области не является удовлетворительным: «Сближение и тесное сотрудничество государственных структур с научным сообществом обещает большие перспективы. Различные структуры Академии способны внести необходимый вклад в развитие промышленного и экономического потенциала нашей страны. В последние годы в институтах Академии проведены очень актуальные и полезные научные исследования. Но я должен с сожалением сказать, что не было никаких заказов со стороны государственных органов для их практического внедрения. Академические структуры также проявили пассивность в этом отношении».
Академик Рамиз Мехтиев выразил уверенность, что встреча с министром экономики Азербайджанской Республики Микаилом Джаббаровым будет полезна с точки зрения преодоления упомянутых проблем, наведения новых мостов сотрудничества, а также будет способствовать эффективному вовлечению научного потенциала в экономические процессы.
Далее министр Микаил Джаббаров рассказал о важности данного мероприятия с точки зрения обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес, с различными научными учреждениями НАНА, и определения приоритетов. Отметив, что в последние годы в большинстве отраслей экономики страны наблюдается динамичный рост, министр довел до внимания, что главной задачей, стоящей перед Министерством экономики, является достижение устойчивого развития страны.
Микаил Джаббаров также отметил, что в настоящее время развитие ненефтяного сектора в нашей республике рассматривается в качестве основного источника экономического роста. Рассказав о мерах, направленных на развитие национальной экономики, которые оказали положительное влияние на экономический рост в ненефтяном секторе, министр подчеркнул важность правильной инвестиционной политики в последние годы.
Говоря о приоритетных направлениях экономических реформ в стране, министр сказал, что главная цель заключается в обеспечении не отставания экономического роста от среднего мирового экономического роста, а также достижении опережения темпов экономического роста по всему миру. Микаил Джаббаров рассказал о значительном увеличении экспорта товаров и услуг ненефтяного сектора, повышении экономической выгоды государственных инвестиций, превращении малого и среднего предпринимательства в основную движущую силу экономического роста, а также минимизации «теневой экономики». Он добавил, что в результате проведенных реформ число людей, работающих в ненефтяном секторе, увеличилось более чем на 18 процентов за последний год.
Говоря о налоговой политике в стране, министр отметил, что эта политика является важным фактором конкурентоспособности экономики. Он подчеркнул, что одной из основных целей налоговой политики должно быть расширение экономических возможностей и ориентация на экономическое развитие.
Далее Микаил Джаббаров проинформировал участников встречи о статистических показателях Министерства экономики по итогам социально-экономического развития 2019 года.
Затем министр ответил на вопросы сотрудников Академии.
В ходе мероприятия состоялся обмен мнениями об использовании потенциала НАНА в развитии экономики страны, установлении сотрудничества с Министерством экономики, инвестициях в ненефтяной сектор и других вопросах.
В заключение академик Рамиз Мехтиев от имени коллектива НАНА поблагодарил министра за участие во встрече и выразил уверенность, что в результате проведенных обсуждений будут достигнуты практические результаты.