Fevralın 12-də AMEA-da Akademiya əməkdaşlarının Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovla görüşü keçirilib.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev giriş sözü ilə çıxış edərək son vaxtlarda Akademiyada bir sıra dövlət nümayəndələri ilə görüşlərin keçirildiyini, müxtəlif qurumlarla birgə layihələr həyata keçirməyi nəzərdə tutan əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradıldığını bildirib. O, bu cür görüşlərin təşkilində başlıca məqsədin AMEA-nın mövcud potensialını, alimlərimizin əldə etdikləri mühüm nəticələri əməli baxımdan ölkədə quruculuq prosesinə, iqtisadiyyata inteqrasiya etmək, ölkəmizin hərtərəfli inkişafında elmi qurumların layiqli iştirakını təmin etməkdən ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb. Akademiya rəhbəri bu formatda ünsiyyətin mövcud problemləri bilmək, onların həlli yolunu eşitmək və qurumlar arasındakı birbaşa ünsiyyətə əngəl törədən süni maneələrin aradan qaldırılması baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib.
Akademik Ramiz Mehdiyev AMEA ilə dövlət müəssisələri arasındakı münasibətlərdən danışaraq bildirib ki, uzun illərdir bu elm ocağı ilə hökumət qurumları arasındakı münasibətlərdə durğunluq və boşluq hökm sürmüş, ölkənin inkişafı üçün zəruri əməkdaşlıq olmamışdır. Bunun nəticəsində böyük potensiala malik Elmlər Akademiyası yeni dövrün quruculuq proseslərindən kənarda qalmış, cəmiyyətin inkişafına öz töhfəsini verə bilməmişdir. "Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkəmizin hərtərəfli inkişafı üçün apardığı islahat və yenilənmə xəttinə aktiv şəkildə qoşulmaq, ona dəstək vermək hər bir vətəndaşın, xüsusilə alimlərimizin mənəvi borcudur. Ümid edirəm ki, hər iki tərəf – həm alimlərimiz, həm də dövlət strukturlarının nümayəndələri formalaşmaqda olan əməkdaşlıq platformasından səmərəli şəkildə istifadə edib, mövcud imkanları dövlətin ümumi mənafeyi naminə səfərbər etməyə nail olacaqlar” - deyə akademik Ramiz Mehdiyev əlavə edib.
Bu gün Akademiyanın geniş imkanlara malik olduğunu diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına və digər sahələrə elmin təsirinin qənaətbəxş olmadığını vurğulayıb: “Dövlət strukturlarının elm ictimaiyyətinə tərəf yönəlməsi, onunla sıx əməkdaşlıq etməsi böyük perspektivlər vəd edir. Akademiyanın müxtəlif strukturları ölkəmizin sənaye və iqtisadi qüdrətinin artırılmasına lazımi töhfələr vermək iqtidarındadır. Son illər Akademiyanın institutlarında olduqca aktual və faydalı elmi araşdırmalar aparılıb. Lakin təəssüf hissi ilə bildirməliyəm ki, onların tətbiq edilməsi üçün dövlət orqanları tərəfindən sifarişlər olmamışdır. Akademiyanın strukturları da bu məsələyə passiv yanaşmışlar.”
Akademik Ramiz Mehdiyev Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovla keçirilən görüşün qeyd olunan çətinliklərin aradan qaldırılması, yeni əməkdaşlıq körpülərinin salınması baxımından faydalı olacağına, elmi potensialın iqtisadi proseslərə səmərəli şəkildə cəlb edilməsinə təkan verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra nazir Mikayıl Cabbarov çıxış edərək tədbirin AMEA-nın müxtəlif elmi müəssisələri ilə qarşılıqlı maraq doğuran mövzular ətrafında müzakirələrin aparılması, prioritet istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Son illər ölkə iqtisadiyyatının əksər sahələrində dinamik inkişafın müşahidə olunduğunu deyən nazir bildirib ki, İqtisadiyyat Nazirliyinin qarşısında duran əsas vəzifə ölkənin dayanıqlı inkişafına nail olmaqdır.
Mikayıl Cabbarov hazırda respublikamızda qeyri-neft sektorunun inkişafının iqtisadi artımın başlıca mənbəyi kimi diqqət mərkəzində saxlanıldığını vurğulayıb. O, milli iqtisadiyyatın tərəqqisinə yönələn tədbirlərin qeyri-neft sektorunda iqtisadi artıma müsbət təsir etdiyini, bu tədbirlər sırasında son illər investisiya siyasətinin düzgün qurulmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Ölkədə aparılan iqtisadi islahatların prioritet istiqamətlərindən bəhs edən nazir diqqətə çatdırıb ki, əsas məqsəd iqtisadi artımın dünya üzrə orta iqtisadi artımdan geri qalmamasını təmin etmək, iqtisadi artım tempinin dünya üzrə artımı üstələməsinə nail olmaqdır. Mikayıl Cabbarov qeyri-neft əmtəə və xidmət ixracının əhəmiyyətli dərəcədə artırılması, dövlət investisiyalarının iqtisadi səmərəsinin çoxaldılması, eləcə də kiçik və orta sahibkarlığın iqtisadi artımın başlıca qüvvəsinə çevrilməsi, şəffaflığın yüksəldilməsi və “kölgə iqtisadiyyatı”nın minimum endirilməsi istiqamətlərində görülən işlərdən danışıb. Əlavə edib ki, aparılan islahatlar nəticəsində qeyri-neft sektorunda fəaliyyət göstərən şəxslərin sayının ötən il ərzində 18 faizdən çox artması vacib göstəricilərdən biridir.
Nazir ölkədə aparılan vergi siyasətindən də söz açaraq, bu siyasəti iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətliliyinin mühüm faktoru kimi qiymətləndirib. Vurğulayıb ki, vergi siyasətinin əsas məqsədlərindən biri məhz iqtisadi imkanların genişləndirilməsindən ibarət olmalı, iqtisadiyyatın tərəqqisinə yönəlməlidir.
Sonra Mikayıl Cabbarov İqtisadiyyat Nazirliyinin 2019-cu ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına dair statistik göstəricilərini görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra nazir Akademiya əməkdaşlarının suallarını cavablandırıb.
Tədbirdə ölkə iqtisadiyyatının inkişaf etdirilməsində AMEA-nın potensialından istifadə, İqtisadiyyat Nazirliyi ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, qeyri-neft sektoru üzrə elmə ayrılan investisiyalar və digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda akademik Ramiz Mehdiyev görüşdə iştirak etdiyinə görə Mikayıl Cabbarova AMEA-nın kollektivi adından dərin minnətdarlığını bildirib, aparılan müzakirələr nəticəsində əməli tədbirlərin həyata keçiriləcəyinə və müsbət nəticələrin əldə ediləcəyinə əmin olduğunu vurğulayıb.

ANAS held a meeting with Minister of Economy Mikail Jabbarov + Photo Feb 13, 2020 | 08:43 / Meetings
On February 12, ANAS employees met with the Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikail Jabbarov in ANAS.
ANAS President academician Ramiz Mehdiyev said that the Academy had recently held meetings with a number of government representatives and established ties with various organizations to implement joint projects. He noted that the main purpose of organizing such meetings is to integrate the existing potential of ANAS, important results achieved by domestic scientists in the country's economy, as well as to ensure the worthy participation of scientific institutions in the comprehensive development of our country. The head of the academy said that communication in this format is important in terms of understanding and solving existing problems, as well as eliminating artificial barriers that impede the direct relationship between structures.
Speaking about the relations between ANAS and state institutions, academician Ramiz Mehdiyev said that for many years there was a stagnation in relations between this institution and state structures, and the necessary cooperation for the development of the country was not established. As a result of this, the Academy of Sciences, which has enormous potential, has remained far from the processes of building a new era and has not been able to contribute to the development of society. “The moral duty of every citizen, especially our scientists, is to actively participate in the reform line of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev for the comprehensive development of our country. I hope that both parties - both our scientists and representatives of state structures will be able to effectively use the emerging platform of cooperation and mobilize existing opportunities for the common good of the state,” added academician Ramiz Mehdiyev.
Noting that, Academy has great opportunities today, head of ANAS said that the impact of science on the socio-economic development of the country and other areas is not satisfactory: “The rapprochement and close cooperation of state structures with the scientific community promises great prospects. The various structures of the Academy are able to make the necessary contribution to the development of the industrial and economic potential of our country. In recent years, very relevant and useful scientific research has been carried out at the institutes of the Academy. However, I must regret to say that there were no orders from the state bodies for their practical implementation. Academic structures have also been passive in this regard. ”
Academician Ramiz Mehdiyev expressed confidence that the meeting with the Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikail Jabbarov will be useful in terms of overcoming the aforementioned problems, building new bridges for cooperation, and will also contribute to the effective involvement of scientific potential in economic processes.
Then Minister Mikail Jabbarov spoke about the importance of this event in terms of discussing issues of mutual interest with various scientific institutions of ANAS, and determining priorities. Noting that in recent years, dynamic growth has been observed in most sectors of the country's economy, the Minister brought to attention that the main task facing the Ministry of Economy is to achieve sustainable development of the country.
Mikail Jabbarov also noted that at present, the development of the non-oil sector in our republic is considered as the main source of economic growth. Talking about measures aimed at developing the national economy, which had a positive impact on economic growth in the non-oil sector, the Minister emphasized the importance of the right investment policy in recent years.
Speaking about the priority areas of economic reforms in the country, the minister said that the main goal is to ensure that economic growth does not lag behind world average economic growth, as well as to achieve an outpacing rate of economic growth worldwide. Mikail Jabbarov spoke about a significant increase in exports of goods and services from the non-oil sector, increasing the economic benefits of public investment, turning small and medium-sized enterprises into the main driving force for economic growth, and minimizing the “shadow economy”. He added that as a result of the reforms, the number of people working in the non-oil sector increased by more than 18 percent over the past year.
Speaking about the tax policy in the country, the minister noted that this policy is an important factor in the competitiveness of the economy. He emphasized that one of the main goals of tax policy should be the expansion of economic opportunities and focus on economic development.
Further, Mikail Jabbarov informed the meeting participants about the statistical indicators of the Ministry of Economy based on the results of socio-economic development in 2019.
Then the minister responded questions from the Academy staff.
During the event, an exchange of views on the use of the ANAS potential in the development of the country's economy, establishment of cooperation with the Ministry of Economics, investments in the non-oil sector and other issues took place.
In conclusion, academician Ramiz Mehdiyev, on behalf of the ANAS team, thanked the Minister for participating in the meeting and expressed confidence that practical discussions would be achieved as a result of the discussions.