Azərbaycan alimi Türkiyədə koronovirusla bağlı tədqiqatlar aparır + Foto Fev 19, 2020 | 12:42 / Mühüm hadisələr
Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov Türkiyədə koronovirusla bağlı tədqiqatlar aparır. Belə ki, alim tədqiqatlar nəticəsində koronovirusa qarşı hədəf zülallarını müəyyən edib. Bu yaxınlarda zülalların bitki yarpaqlarının hüceyrələrinə köçürülməsi nəzərdə tutulur. Onun sözlərinə görə, bu hüceyrələrdə virusa qarşı vaksinin istehsal olunma ehtimalı yüksəkdir.
Qeyd edək ki, Tərlan Məmmədov, həmçinin hüceyrə daxilində enzimatik deqlikozlaşma texnologiyasından istifadə etməklə dünya üzrə ən çox insan xəstəliyinə və ölümünə səbəb olan malyariyaya qarşı vaksin hazırlayıb. Alim əldə olunan vaksinin milyonlarla insanın həyatını xilas edəcəyini bildirir: “Bu vaksinin kliniki sınaqlarda istifadəsi artıq Türkiyə hökuməti tərəfindən dəstəklənir”.
Bununla yanaşı, azərbaycanlı alim 5-7 mart 2020-ci il tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində keçiriləcək Beynəlxalq Biotexnologiya Konqresində “Hüceyrə və gen əsaslı peyvəndlər” bölməsində malyariya əleyhinə təklif etdiyi vaksinlə bağlı məruzə ilə çıxış edəcək.

Азербайджанский ученый проводит исследования по коронавирусу в Турции + Фото Фев 19, 2020 | 12:42 / Важные события
Профессор Акденизского университета Турции, член-корреспондент НАНА Тарлан Мамедов проводит исследования по коронавирусу в Турции. В результате исследований ученый идентифицировал целевые белки против коронавируса. На днях планируется перенести белки в растительные клетки. По его словам, эти клетки имеют высокую вероятность получения вакцины.
Отметим, что Тарланом Мамедовым также разработана вакцина против малярии с использованием технологии внутриклеточного ферментативного расщепления. Ученый утверждает, что вакцина спасет миллионы жизней: «Использование этой вакцины в клинических испытаниях уже поддерживается правительством Турции».
Кроме того, азербайджанский ученый выступит с докладом о противомалярийной вакцине на Международном биотехнологическом конгрессе, который состоится 5-7 марта 2020 года в Стамбуле, Турция.