Azərbaycan alimi Türkiyədə koronovirusla bağlı tədqiqatlar aparır + Foto Fev 19, 2020 | 12:42 / Mühüm hadisələr
Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov Türkiyədə koronovirusla bağlı tədqiqatlar aparır. Belə ki, alim tədqiqatlar nəticəsində koronovirusa qarşı hədəf zülallarını müəyyən edib. Bu yaxınlarda zülalların bitki yarpaqlarının hüceyrələrinə köçürülməsi nəzərdə tutulur. Onun sözlərinə görə, bu hüceyrələrdə virusa qarşı vaksinin istehsal olunma ehtimalı yüksəkdir.
Qeyd edək ki, Tərlan Məmmədov, həmçinin hüceyrə daxilində enzimatik deqlikozlaşma texnologiyasından istifadə etməklə dünya üzrə ən çox insan xəstəliyinə və ölümünə səbəb olan malyariyaya qarşı vaksin hazırlayıb. Alim əldə olunan vaksinin milyonlarla insanın həyatını xilas edəcəyini bildirir: “Bu vaksinin kliniki sınaqlarda istifadəsi artıq Türkiyə hökuməti tərəfindən dəstəklənir”.
Bununla yanaşı, azərbaycanlı alim 5-7 mart 2020-ci il tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində keçiriləcək Beynəlxalq Biotexnologiya Konqresində “Hüceyrə və gen əsaslı peyvəndlər” bölməsində malyariya əleyhinə təklif etdiyi vaksinlə bağlı məruzə ilə çıxış edəcək.

Tarlan Mammadov, Professor of the Akdeniz University of Turkey, corresponding member of ANAS, conducts studies on coronovirus in Turkey. As a result of the studies, the scientist identified target proteins against coronovirus. It is expected to transfer that proteins to plant cells. According to him, these cells have a high probability of producing the vaccine.
Tarlan Mammadov has also developed a vaccine against malaria, the most common human disease and death in the world, using the technology of enzymatic degradation inside the cell. The scientist states that the vaccine will save millions of lives: "The use of this vaccine in clinical trials is already supported by the Turkish government."
In addition, the Azerbaijani scientist will deliver a lecture on malaria vaccine at the International Biotechnology Congress, which will be held on March 5-7, 2020, in Istanbul, Turkey.