Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları onlayn konfransda iştirak ediblər + Foto İyn 11, 2020 | 09:47 / Konfranslar, iclaslar
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları 10 iyun 2020-ci il tarixində AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Müasir tərəvəzçiliyin inkişafında innovasiyaların rolu” mövzusunda keçirilən onlayn konfransda iştirak ediblər.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov bitki xəstəlikərinin molekulyar diaqnostikası, identifikasiyası, həmçinin xəstəlikləri yayan həşəratların identifikasiyası və həyat tsiklinin öyrənilməsi, bu həşəratlara qarşı mübarizə vasitələrinin işlənib hazırlanması üçün kompleks tədbirlər haqqında fikirlərini söyləyib. Ə.Məmmədov qeyd edib ki, biotexnoloji metodlarla bir çox bitkilərin əkin materialının çoxaldılması üçün tədqiqatların birgə aparılması, yeni özəl biotexnoloji kompaniyaların təşkili və hazırlanmış metod əsasında həmin bitki materialının təsərrüfatların tələbatını təmin etmək üçün çoxaldılması zəruridir. O, həmçinin, əmin olduğunu bildirib ki, KT Nazirliyinin və AMEA-nın bioloji institutlarının iştirak etdiyi kompleks layihələrin hazırlanması və birgə həyata keçirilməsi, institutların maddi-texniki və kadr potensialından səmərəli istifadə edildiyi təqdirdə müsbət nəticələr verəcək. Konfransda həmçinin institutun elmi katibi, b.ü.f.d. dosent Durna Əliyeva, İnstitutun Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçiləri b.ü.f.d. dosent Sədaqət Əsədova və b.ü.f.d. dosent Mahirə Məmmədova, Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramova da iştirak ediblər.

The colleagues of IMBB participated in the online conference + Photo Jun 11, 2020 | 09:47 / Conferences, assemblies
On June 10, 2020, the colleagues of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies participated in the online conference on “The role of innovations in the development of modern vegetable growing” organized by the Scientific Research Institute of Vegetable Growing of Ministry of Agriculture of The Republic of Azerbaijan.
Deputy director on scientific affairs, Ph.D., associate professor Alamdar Mammadov spoke about molecular diagnostics and identification of the plant diseases, as well as the identification of disease-carrying insects and study of the life cycle, complex measures for the development of means to combat these insects. A.Mammadov noted that joint research for the reproduction of planting material of many plants with biotechnological methods, organization of the new private biotechnological companies, and reproduction of this plant material on the basis of the developed method to meet the needs of farms are necessary. He also expressed confidence that the development and joint implementation of complex projects with the participation of the Ministry of Agriculture and the biological institutes of ANAS will yield positive results if the material, technical and human resources of the institutes are used effectively. The conference also attended by the scientific secretary of the institute, Ph.D. associate professor Durna Aliyeva, leading researchers of the laboratory of Plant biotechnology Ph.D. associate prof.Sadagat Asadova and Ph.D. associate prof.Mahira Mammadova, junior research fellow of Bioadaptation laboratory Nargiz Bayramova