Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları onlayn konfransda iştirak ediblər + Foto İyn 11, 2020 | 09:47 / Konfranslar, iclaslar
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları 10 iyun 2020-ci il tarixində AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Müasir tərəvəzçiliyin inkişafında innovasiyaların rolu” mövzusunda keçirilən onlayn konfransda iştirak ediblər.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov bitki xəstəlikərinin molekulyar diaqnostikası, identifikasiyası, həmçinin xəstəlikləri yayan həşəratların identifikasiyası və həyat tsiklinin öyrənilməsi, bu həşəratlara qarşı mübarizə vasitələrinin işlənib hazırlanması üçün kompleks tədbirlər haqqında fikirlərini söyləyib. Ə.Məmmədov qeyd edib ki, biotexnoloji metodlarla bir çox bitkilərin əkin materialının çoxaldılması üçün tədqiqatların birgə aparılması, yeni özəl biotexnoloji kompaniyaların təşkili və hazırlanmış metod əsasında həmin bitki materialının təsərrüfatların tələbatını təmin etmək üçün çoxaldılması zəruridir. O, həmçinin, əmin olduğunu bildirib ki, KT Nazirliyinin və AMEA-nın bioloji institutlarının iştirak etdiyi kompleks layihələrin hazırlanması və birgə həyata keçirilməsi, institutların maddi-texniki və kadr potensialından səmərəli istifadə edildiyi təqdirdə müsbət nəticələr verəcək. Konfransda həmçinin institutun elmi katibi, b.ü.f.d. dosent Durna Əliyeva, İnstitutun Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçiləri b.ü.f.d. dosent Sədaqət Əsədova və b.ü.f.d. dosent Mahirə Məmmədova, Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramova da iştirak ediblər.

Сотрудники Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий приняли участие в онлайн-конференции + Фото Июн 11, 2020 | 09:47 / Конференции, встречи
10 июня 2020-го года сотрудники Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий приняли участие в онлайн-конференции на тему «Роль инноваций в развитии современного овощеводства», организованной Научно-Исследовательским Институтом Овощеводства Министерства Сельского Хозяйства Республики Азербайджан.
Заместитель директора по науке института, доктор философии по биологии, доцент Аламдар Мамедов поделился своими мыслями о молекулярной диагностике болезней, их идентификации, а также об идентификации насекомых, распространяющих болезни и изучении их жизненного цикла, и о комплексных мерах по подготовке средств борьбы с насекомыми. А. Мамедов отметил, что целесообразно совместное проведение исследований для размножения посадочного материала растений с помощью биотехнологических методов, организация новых частных биотехнологических компаний и размножение данного растительного материала на основе разработанного метода для обеспечения потребностей хозяйств. Он также заверил, что подготовка и совместное проведение в жизнь комплексных проектов с участием биологических институтов Министерства Сельского Хозяйства и НАНА даст положительные результаты в случае эффективного использования материально-технического и кадрового потенциала институтов. В конференции также приняли участие ученый секретарь института, доктор философии по биологии доцент Дурна Алиева, ведущие научные сотрудники лаборатории «Биотехнология растений» доктор философии по биологии доцент Садагат Асадова и доктор философии по биологии доцент Махира Мамедова, а также младший научный сотрудник лаборатории Биоадаптации Наргиз Байрамова.