Xüsusi karantin rejiminin sərtləşdirilməsi ilə bağlı AMEA-nın iş rejimində məhdudiyyətlər tətbiq edilib İyn 25, 2020 | 13:06 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin “Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Lənkəran, Yevlax, Masallı, Cəlilabad şəhərlərinin və Abşeron rayonunun ərazisində xüsusi karantin rejiminin sərtləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər barədə” 2020-ci il 19 iyun tarixli qərarına əsasən, xüsusi karantin rejiminin sərtləşdirilməsini təmin etmək üçün sözügedən şəhər və rayonların ərazisində 2020-ci il 21 iyun saat 00:00-dan 5 iyul saat 06:00-dək məhdudiyyətlər tətbiq edilib.
Bunları nəzərə alaraq, AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev 22 iyun 2020-ci il tarixində “Xüsusi karantin rejiminin sərtləşdirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının iş rejimində məhdudiyyətlərin tətbiq edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, AMEA-nın elmi müəssisə, təşkilat və xidmətlərində karantin rejimi müddətində işçilərin onların ümumi sayının 20 faizindən çox olmamaq şərti ilə həftələr üzrə qrafik müəyyən edilməklə növbəlilik qaydasında işə cəlb edilməsinə icazə verilir.
Sənəddə, həmçinin iş rejiminin saat 10:00-dan 19:00-dək müəyyən olunması və yaşı 65-dən yuxarı olan işçilərin işə cəlb edilməsinə yol verilməməsi qeyd olunub.
Sərəncamda işə cəlb edilmiş işçilərin “COVID-19” infeksiyası ilə bağlı sanitar-epidemioloji qaydalara və karantin şəraitinin tələblərinə ciddi riayət etmələrinin təmin edilməsi, eləcə də yay mövsümü üzrə əmək məzuniyyəti qrafikinə uyğun olaraq işçilərə əmək məzuniyyətinin verilməsinin həyata keçirilməsi də əksini tapıb.

В режиме работы НАНА введены ограничения в связи с ужесточением особого карантинного режима Июн 25, 2020 | 13:06 / Важные события
Как известно, согласно постановлению Кабинета Министров Азербайджанской Республики «О дополнительных мерах по ужесточению режима особого карантина в городах Баку, Сумгаит, Гянджа, Лянкяран, Евлах, Масаллы, Джалилабад и на территории Абшеронского района» от 19 июня 2020 года, в целях обеспечения ужесточения особого карантинного режима на территории этих городов и районов были введены ограничения с 00:00 21 июня 2020 года до 06:00 5 июля 2020 года.
Учитывая это, президент НАНА академик Рамиз Мехтиев подписал 22 июня 2020 года Распоряжение «О применении ограничений в режиме работы Национальной академии наук Азербайджана в связи с ужесточением особого карантинного режима».
Согласно распоряжению, во время карантинного режима в научных учреждениях, организациях и службах НАНА привлечение сотрудников допускается по сменному графику работы при условии не превышения 20% от их общего числа.
В документе также отмечается, что рабочее время определено с 10:00 до 19:00 и не допускается посещение работы сотрудников старше 65 лет.
В распоряжение также нашло свое отражение обеспечение строгого соблюдения санитарно-эпидемиологических правил и карантинных требований сотрудниками в связи с инфекцией COVID-19, а также осуществление предоставления работникам трудового отпуска в соответствии с графиком трудового отпуска в летний период.