AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin sərəncamı ilə yaradılmış və akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının balansında olan torpaq sahələri, çoxillik əkmələr və digər kənd təsərrüfatı təyinatlı materiallar barədə məlumatların dəqiqləşdirilməsi məqsədilə onların siyahıya alınmasını nəzərdə tutan İnventarlaşdırma Komissiyasının ilk iclası keçirilib.
İclas karantin qaydalarına əməl etməklə və sosial məsafənin gözlənilməsi ilə, eləcə də bəzi komissiya üzvlərinin və digər əlaqədar şəxslərin “Zoom” platforması vasitəsilə iştirakı ilə baş tutub.
Toplantıya sədrlik edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova qeyd edilən sərəncamın AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları, onların tabeliyində olan torpaqlar barədə məlumat bazasının təkmilləşdirilməsi zərurətindən meydana gəldiyini bildirib. O, bu sərəncamın son dövrlər AMEA-da aqrar elm sahəsində fəaliyyətlərin yüksək səviyyədə təşkili və daha effektiv multidissiplinar tədqiqatların aparılması, elmi nailiyyət və innovasiyaların tətbiqi işinin gücləndirilməsi istiqamətində atılmış mühüm addımlardan biri olduğunu deyib.
Alim AMEA-da qəbul edilmiş "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün İnkişaf Proqramı"nda aqrar tədqiqatlara da xüsusi yer ayrıldığını söyləyib. O, bu tədqiqatların, eləcə də Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin elmi müəssisələri ilə birgə gerçəkləşdirilməsi planlaşdırılan layihələrdə AMEA-nın institutlarının nəzdində olan torpaq sahələrindən elmi əsaslı səmərəli istifadənin təşkili məsələlərinin vacibliyindən danışıb.
Sonra Komissiyanın sədri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsinin müdir müavini, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazov müvafiq sərəncamın icrası istiqamətində bu günə qədər görülmüş işlərdən, elmi-tədqiqat bazaları və dayaq məntəqələrinin nəzdində olan torpaq sahələrinin, texniki vasitələrin və tikililərin istifadəsində mövcud olan problemlərdən bəhs edib. O, müvafiq qurumların bir çoxunun əsasnaməsinin mövcud olmadığına, torpaq istifadəsi zamanı institutların mandatlarına və elmi fəaliyyət istiqamətlərinə riayət edilmədiyinə diqqət çəkib. Ə.Eyvazov Bakı ətrafında mövcud olan sahələrdə aparılmış inventarlaşdırılma haqqında məlumat verib, yaxın zamanlarda bu işin regionlarda da davam etdiriləcəyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsinin müdiri, professor Elton Məmmədov Komissiya sədrinin ilkin monitorinqlərin nəticələri barədə təqdim etdiyi məlumatları yüksək qiymətləndirib, problemlərə kompleks, konseptual yanaşmanın vacibliyini vurğulayıb. E.Məmmədov inventarlaşdırma nəticəsində mühüm innovativ nailiyyətlərin əldə edilməsinə istiqamətlənmiş qərarların qəbul ediləcəyinə ümid etdiyini bildirib.
Daha sonra Komissiyanın üzvləri, müvafiq institutların məsul şəxsləri çıxış edərək müzakirə olunan məsələlərlə bağlı mövcud vəziyyətə dair məlumat verib, onlara ünvanlanmış sualları cavablandırıblar.
Sonda akademik İ.Hüseynova AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının balansında və istifadəsində olan torpaqların və digər materialların inventarlaşdırılmasının nəticələrinə dair məlumatların bir ay müddətində sistemləşdirilərək AMEA-nın rəhbərliyinə təqdim edilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verib.

The first meeting of the Commission on Inventory of ANAS was held + Photo Jul 21, 2020 | 12:31 / Conferences, assemblies
The first meeting of the Inventory Commission was held, which was created by order of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev to compile a list of land plots, perennial plantings and other agricultural materials on the balance sheet of scientific institutions and organizations of ANAS to clarify data about them.
The meeting was held in compliance with the rules of quarantine and social distance, some members of the commission and responsible persons took part in the meeting through the Zoom platform.
Vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova, presiding over the event, said that the purpose of the above order is to improve the database on scientific institutions and organizations of ANAS and on land plots under their authority. She noted that this order is one of the important steps aimed at organizing activities in the field of agricultural sciences at a high level, conducting more effective multidisciplinary research and expanding activities for the application of scientific achievements and innovations.
The scientist emphasized that in the "Development Program of the National Academy of Sciences of Azerbaijan for 2020-2025" adopted in ANAS, special attention is paid to agricultural research. She spoke about the importance of rational use of land plots on the balance sheet of ANAS institutes in carrying out these studies, as well as in implementing projects jointly with the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan.
Then the Chairman of the Commission, Deputy Head of the Office of Affairs of the Presidium of ANAS, PhD in Agricultural Sciences Aladdin Eyvazov spoke about the work done so far to implement the relevant order and the problems that can be encountered when using land plots, technical means and buildings. under the authority of research bases and strong points. Saying that many of the relevant structures do not have provisions and that the mandates and areas of scientific activity of the institutes are not observed when using lands, Aladdin Eyvazov reported on the results of the inventory carried out at the sites near Baku and added that work would soon be continued in the regions.
In his speech at the meeting, head of the Office of Affairs of the Presidium of ANAS Professor Elton Mammadov highly appreciated the data on the results of preliminary monitoring, presented by the Chairman of the Commission, and stressed the need for an integrated, conceptual approach to problems. Elton Mammadov expressed hope that as a result of the inventory, decisions will be made aimed at obtaining important innovative achievements.
Further, members of the Commission and responsible persons of the relevant institutions spoke about the current state of affairs on this issue and answered questions addressed to them.
In conclusion, academician Irada Huseynova gave instructions aimed at systematizing, within one month, data on the result of inventory of lands and other materials that are on the balance sheet and in use of scientific institutions and organizations of ANAS, and submitting them to the leadership of the Academy.