AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin sərəncamı ilə yaradılmış və akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının balansında olan torpaq sahələri, çoxillik əkmələr və digər kənd təsərrüfatı təyinatlı materiallar barədə məlumatların dəqiqləşdirilməsi məqsədilə onların siyahıya alınmasını nəzərdə tutan İnventarlaşdırma Komissiyasının ilk iclası keçirilib.
İclas karantin qaydalarına əməl etməklə və sosial məsafənin gözlənilməsi ilə, eləcə də bəzi komissiya üzvlərinin və digər əlaqədar şəxslərin “Zoom” platforması vasitəsilə iştirakı ilə baş tutub.
Toplantıya sədrlik edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova qeyd edilən sərəncamın AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları, onların tabeliyində olan torpaqlar barədə məlumat bazasının təkmilləşdirilməsi zərurətindən meydana gəldiyini bildirib. O, bu sərəncamın son dövrlər AMEA-da aqrar elm sahəsində fəaliyyətlərin yüksək səviyyədə təşkili və daha effektiv multidissiplinar tədqiqatların aparılması, elmi nailiyyət və innovasiyaların tətbiqi işinin gücləndirilməsi istiqamətində atılmış mühüm addımlardan biri olduğunu deyib.
Alim AMEA-da qəbul edilmiş "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün İnkişaf Proqramı"nda aqrar tədqiqatlara da xüsusi yer ayrıldığını söyləyib. O, bu tədqiqatların, eləcə də Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin elmi müəssisələri ilə birgə gerçəkləşdirilməsi planlaşdırılan layihələrdə AMEA-nın institutlarının nəzdində olan torpaq sahələrindən elmi əsaslı səmərəli istifadənin təşkili məsələlərinin vacibliyindən danışıb.
Sonra Komissiyanın sədri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsinin müdir müavini, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazov müvafiq sərəncamın icrası istiqamətində bu günə qədər görülmüş işlərdən, elmi-tədqiqat bazaları və dayaq məntəqələrinin nəzdində olan torpaq sahələrinin, texniki vasitələrin və tikililərin istifadəsində mövcud olan problemlərdən bəhs edib. O, müvafiq qurumların bir çoxunun əsasnaməsinin mövcud olmadığına, torpaq istifadəsi zamanı institutların mandatlarına və elmi fəaliyyət istiqamətlərinə riayət edilmədiyinə diqqət çəkib. Ə.Eyvazov Bakı ətrafında mövcud olan sahələrdə aparılmış inventarlaşdırılma haqqında məlumat verib, yaxın zamanlarda bu işin regionlarda da davam etdiriləcəyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsinin müdiri, professor Elton Məmmədov Komissiya sədrinin ilkin monitorinqlərin nəticələri barədə təqdim etdiyi məlumatları yüksək qiymətləndirib, problemlərə kompleks, konseptual yanaşmanın vacibliyini vurğulayıb. E.Məmmədov inventarlaşdırma nəticəsində mühüm innovativ nailiyyətlərin əldə edilməsinə istiqamətlənmiş qərarların qəbul ediləcəyinə ümid etdiyini bildirib.
Daha sonra Komissiyanın üzvləri, müvafiq institutların məsul şəxsləri çıxış edərək müzakirə olunan məsələlərlə bağlı mövcud vəziyyətə dair məlumat verib, onlara ünvanlanmış sualları cavablandırıblar.
Sonda akademik İ.Hüseynova AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının balansında və istifadəsində olan torpaqların və digər materialların inventarlaşdırılmasının nəticələrinə dair məlumatların bir ay müddətində sistemləşdirilərək AMEA-nın rəhbərliyinə təqdim edilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verib.

Состоялось первое заседание Комиссии по инвентаризации НАНА + Фото Июл 21, 2020 | 12:31 / Конференции, встречи
Состоялось первое заседание Комиссии по инвентаризации, которая была создана по распоряжению президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева для составления списка имеющихся на балансе научных учреждений и организаций НАНА земельных участков, многолетних посадок и прочих материалов сельскохозяйственного назначения для уточнения данных о них.
Заседание прошло при соблюдении правил карантина и социальной дистанции, некоторые члены комиссии и ответственные лица приняли участие на заседании посредством платформы «Zoom».
Председательствующая на мероприятии вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова сообщила, что целью вышеуказанного распоряжения является усовершенствование базы данных о научных учреждениях и организациях НАНА и о земельных участках, находящихся под их ведомством. Она отметила, что данное распоряжение является одним из важных шагов, направленных на организацию деятельности в сфере аграрных наук на высоком уровне, проведение более эффективных мультидисциплинарных исследований и расширение мероприятий по применению научных достижений и инноваций.
Ученый подчеркнула, что в принятой в НАНА «Программе развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025-е годы» аграрным исследованиям уделено особое внимание. Она рассказала о важности рационального использования находящихся на балансе институтов НАНА земельных участков при проведении этих исследований, а также при реализации совместных с Министерством сельского хозяйства Азербайджанской Республики проектов.
Затем выступил председатель Комиссии, заместитель начальника Управления делами аппарата Президиума НАНА, доктор философии по аграрным наукам Аладдин Эйвазов, который рассказал о проделанных до сих пор работах по выполнению соответствующего распоряжения и проблемах, с которыми можно столкнуться при использовании земельных участков, технических средств и построек, находящихся под ведомством научно-исследовательских баз и опорных пунктов. Сказав, что у многих из соответствующих структур нет положений и что при использовании земель не соблюдаются мандаты и сферы научной деятельности институтов, Аладдин Эйвазов сообщил о результатах проведенной на расположенных близ Баку участках инвентаризации и добавил, что скоро работа будет продолжена в регионах.
В своем выступлении на заседании начальник Управления делами аппарата Президиума НАНА, профессор Эльтон Мамедов высоко оценил данные о результатах предварительных мониторингов, представленные председателем Комиссии, и подчеркнул необходимость в комплексном, концептуальном подходе к проблемам. Эльтон Мамедов выразил надежду на то, что в результате инвентаризации будут приняты решения, нацеленные на получение важных инновационных достижений.
Далее выступили члены Комиссии и ответственные лица соответствующих институтов, которые рассказали о текущем положении дел по данному вопросу и ответили на адресованные им вопросы.
В заключение академик Ирада Гусейнова дала поручения, направленные на систематизацию в течение одного месяца данных о результате инвентаризации земель и прочих материалов, находящихся на балансе и в пользовании научных учреждений и организаций НАНА, и представление их руководству Академии.