Ölkədə su təsərrüfatının vəziyyətinin yaxşılaşdırılması sahəsində geniş elmi tədqiqatların aparılmasına dair müzakirələr aparılıb + Foto Avg 06, 2020 | 17:41 / Konfranslar, iclaslar
Avqustun 6-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açaraq gündəlikdəki məsələlərlə bağlı Rəyasət Heyətinin üzvlərinə məlumat verib.
İclasda Prezident İlham Əliyevin yanında su təsərrüfatının vəziyyətinə həsr olunmuş videoformatda müşavirədə dövlət başçısının çıxışından irəli gələn məsələlərə dair geniş müzakirələr aparılıb.
Mövzu ilə əlaqədar çıxış edən akademik Ramiz Mehdiyev su təsərrüfatının vəziyyətinin yaxşılaşdırılması barədə Azərbaycan alimlərinin təkliflərinin hazırlanmasını yüksək dəyərləndirib. AMEA-nın böyük elmi potensiala malik olduğunu deyən akademiya rəhbəri alimlərimizin bu prosesdə yaxından iştirakının zəruriliyini vurğulayıb. Bu istiqamətdə fundamental tədqiqatların genişləndirilməsinə ehtiyac olduğunu deyən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev tezliklə su obyektləri, meliorasiya və suvarma sistemləri barədə rəqəmsal kadastr xəritəsinin hazırlanmasının, mütəmadi monitorinqlərin aparılmasının, su təhlükəsizliyi ilə bağlı yarana biləcək problemlərin əvvəlcədən müəyyənləşdirilərək aradan qaldırılması yolları ilə bağlı elmi əsaslandırılmış təkliflərin hazırlanmasının vacibliyinə toxunub. Akademik Ramiz Mehdiyev həmçinin yaxın keçmişdə respublikada kəhriz sularından istifadənin geniş vüsət aldığını da xatırladıb, bu sahədə tədqiqatların zəruriliyini diqqətə çatdırıb.
Məsələ ilə bağlı AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyliİbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər Tofiq NağıyevDilqəm Tağıyevİradə HüseynovaRasim Əliquliyev və akademik-katib, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Vurğulanıb ki, BMT-nin hesabatına əsasən, Azərbaycan gələcəkdə su böhranı ilə üzləşə biləcək dövlətlər sırasındadır və bu məsələyə ölkə rəhbərliyi səviyyəsində xüsusi diqqətin göstərilməsi təqdirəlayiq haldır. Artıq Rusiya, Ukrayna və İsrailin təcrübəsinin öyrənildiyini bildirən alimlər su probleminin həllində Azərbaycan alimlərinin iştirakı ilə müasir texnologiyalardan istifadənin, ölkəmizin su ehtiyatlarının və suya olan təlabatının müəyyənləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Bundan əlavə, kimyaçı alimlərimiz tərəfindən respublikanın su anbarlarında geniş müşahidə və monitorinqlər aparıldığını və hazırlanmış hesabatların müvafiq dövlət qurumlarına göndərildiyi vurğulanıb. Eyni zamanda, regionların ekoloji yüklənməsi istiqamətində kompleks tədqiqatlara ehtiyac olduğu bildirilib, quraqlığa davamlı və şoran torpaqlarda becərilən buğda sortları və digər bitki növlərinə dair tədqiqatların genişləndirilməsi tövsiyə edilib.
Müzakirələr nəticəsində AMEA-da su təsərrüfatının vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tanınmış alimlərdən ibarət İşçi Qrupunun yaradılması qərara alınıb.
İclasda, həmçinin AMEA-nın prioritet istiqamətlərilə bağlı hazırlanmış təkliflərin elmi bölmələrdə müzakirələr edilərək müəyyənləşdirilməsinə qərar verilib.

Были обсуждены вопросы, связанные с проведением обширных научных исследований, нацеленных на улучшение состояния водного хозяйства страны + Фото Авг 06, 2020 | 17:41 / Конференции, встречи
6 августа состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
Открыв мероприятие, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
На заседании были обсуждены задачи, поставленные Президентом Ильхамом Алиевым в его выступлении на совещании в видео-формате, посвященном состоянию водного хозяйства.
В своем выступлении по данному вопросу академик Рамиз Мехтиев высоко оценил подготовку учеными Азербайджана предложений по улучшению состояния водного хозяйства. Сказав, что в НАНА сосредоточен большой научный потенциал, руководитель академии подчеркнул необходимость в активном участии ученых в этом процессе. Отметив, что нужно расширить фундаментальные исследования в данном направлении, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев добавил, что необходимо в скором времени составить цифровую кадастровую карту о водных объектах, системах мелиорации и орошения, проводить регулярные мониторинги, прогнозировать проблемы, которые могут возникнуть в связи с водной безопасностью, и подготавливать научно обоснованные предложения, нацеленные на их устранение. Академик Рамиз Мехтиев также напомнил, что в недавнем прошлом в республике широко использовали кяризные воды, и подчеркнул необходимость в проведении исследований в данной сфере.
Затем выступили первые вице-президенты НАНА, академики Иса Габиббейли и Ибрагим Гулиев, вице-президенты НАНА, академики Тофик Нагиев, Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, Расим Алигулиев и академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, которые высказали свои мнения и предложения.
Отмечалось, что, согласно отчету ООН, Азербайджан входит в число стран, которые в будущем могут столкнуться с проблемой нехватки воды, и особое внимание, которое оказывается этому вопросу на уровне руководства республики, заслуживает одобрения. Сообщив, что уже изучен опыт России, Украины и Израиля в данной сфере, выступающие подчеркнули необходимость в участии ученых и применении современных технологий в решении проблемы с нехваткой воды.
Помимо этого, сообщалось, что ученые-химики провели наблюдения и мониторинги в водных амбарах республики, а подготовленные ими отчеты были направлены в соответствующие государственные структуры. В то же время, отмечалось, что есть необходимость в проведении комплексных исследований, нацеленных на изучение экологической нагрузки в регионах, и было рекомендовано расширить исследования по изучению устойчивых к засухе и выращиваемых на солончаковых почвах сортов пшеницы и прочих видов культурных растений.
В результате дискуссий было принято постановление о создании в НАНА Рабочей группы, в которую войдут известные ученые, занятые в этой сфере.
На заседании также было принято постановление об обсуждении в научных отделениях предложений, подготовленных в связи с определением приоритетных сфер деятельности НАНА.