Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev xalqa müraciət edib + Foto Okt 17, 2020 | 12:40 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev xalqa müraciət edib.
AZƏRTAC müraciəti təqdim edir.
Prezident İlham Əliyevin müraciəti
-Əziz həmvətənlər.
Bu gün Ermənistanın faşist rəhbərliyi növbəti hərbi cinayət törədib. Gəncə və Mingəçevir şəhərləri raket atəşinə məruz qalıb. Bu namərd atəş nəticəsində soydaşlarımız həlak olub, yaralanıb. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin, yaralı soydaşlarımıza Allah şəfa versin!
Bu, bir daha Ermənistan rəhbərliyinin faşist mahiyyətini göstərir. Birinci dəfə deyil ki, bizim şəhərlərimiz atəşə məruz qalır və demək olar ki, hər gün Tərtər, Ağdam, Goranboy, Ağcabədi və digər şəhərlərə Ermənistan atəş açır. Bu atəş nəticəsində vətəndaşlarımız həlak olur, yaralanır, 2 mindən çox ev dağıdılıb, ya da ki, bu evlərə çox böyük ziyan vurulubdur. Ancaq bu namərd hərəkətlər Azərbaycan xalqının iradəsini qıra bilməz.
Ermənistan rəhbərliyi hərbi cinayət törədir. Dinc əhaliyə atəş açmaq, özü də əməliyyat operativ raket kompleksləri vasitəsilə atəş açmaq hərbi cinayətdir. Onlar bu cinayətə görə məsuliyyət daşımalıdırlar və daşıyacaqlar. Biz isə onların cavabını döyüş meydanında veririk. Şəhidlərin, günahsız insanların qisasını döyüş meydanında alırıq və alacağıq. Biz heç vaxt mülki əhaliyə qarşı mübarizə, müharibə aparmamışıq, bundan sonra da aparmayacağıq. Biz ermənilər deyilik. Bizim öz yolumuz var, bizim öz amalımız var və bütün Azərbaycan xalqı bu amal ətrafında birləşib. Bütün Azərbaycan xalqı həmrəylik, vətənpərvərlik göstərir.
Müzəffər Azərbaycan Ordusu gedən döyüşlərdə düşmənləri bizim torpağımızdan qovur və qovacaqdır. Mən demişəm ki, öz xoşları ilə bizim torpaqlarımızdan çıxmasalar, biz onları iti qovan kimi qovacağıq və qovuruq. Müzəffər Azərbaycan Ordusu hər gün yeni strateji məntəqələri, yeni yüksəklikləri, yeni yaşayış məntəqələrini işğalçılardan azad edir. Bizim qisasımız döyüş meydanındadır.
Bu günlər ərzində - 27-si sentyabr tarixindən bu günə qədər Ermənistanın hərbi potensialına sarsıdıcı zərbə vurulubdur. Sadəcə olaraq, vətəndaşlarımızın diqqətinə bəzi rəqəmləri çatdırmaq istəyirəm. Bildirməliyəm ki, çatdıracağım siyahı natamamdır, düşmənin daha böyük həcmdə texnikası məhv edilib və əlbəttə ki, döyüş zamanı bunun dəqiq hesablanması mümkün deyil. Ancaq gətirəcəyim rəqəmlər əyani şəkildə göstərir ki, biz döyüş meydanında tam üstünlüyü əldə etmişik və demək olar ki, Ermənistanın hərbi-texniki potensialını böyük dərəcədə sıradan çıxara bilmişik. Ancaq sual olunur: bu qədər silah, bu qədər texnika Ermənistanda haradandır? Ermənistanın hərbi büdcəsi bəlli, Ermənistanın dövlət büdcəsi də bəlli. Ermənistan bankrot ölkədir. Bu ölkənin xarici dövlət borcu ölkənin ümumi daxili məhsulunun 60-70 faizini təşkil edir. Bu ölkənin sərbəst valyuta ehtiyatları cəmi 1,5 milyard dollardır, bu da bank rezervləridir. Yəni bu, sərbəst vəsait deyil. Hansı pulla bu silah və texnikanı alır? Təkcə bu günə qədər məhv edilmiş və qənimət kimi götürülmüş texnikanın qiyməti aşağısı 2 milyard dollar səviyyəsindədir. Ancaq hələ də bunların texnikası qalıbdır. Hələ də həm işğal edilmiş torpaqlarda, eyni zamanda, Ermənistan ərazisində. Sual olunur, kim onları silahlandırır? Bəzi hallarda bizə qarşı iradlar irəli sürülür ki, biz silahlanırıq, biz silah alırıq və bu, elə bil ki, vəziyyəti gərginləşdirə bilər, vəziyyəti məqbul olmayan məcraya istiqamətləndirə bilər. Ancaq sual olunur, bəs Ermənistan silahlananda? Bəs, bu kasıb, yoxsul ölkədə bu qədər silah-texnika haradandır və bu gün də onlara qaçaq yollarla, qaçaqmalçılıq sxemləri əsasında silahlar, texnika göndərilir və çox təhlükəli, böyük dağıdıcı gücə malik olan texnikalardır. Ona görə biz bu suallara cavab istəyirik və əminəm ki, biz bu cavabı alacağıq.
İndi isə son günlər ərzində Azərbaycan Ordusu tərəfindən məhv edilmiş Ermənistan texnikasının bir hissəsini xalqımın diqqətinə çatdırıram. Beləliklə, məhv edilmiş Ermənistan texnikası: tank – 234 ədəd məhv edilib, 36 tank hərbi qənimət kimi götürülüb, piyadaların döyüş maşını – 49-u məhv edilib, 24-ü hərbi qənimət kimi götürülüb. Özüyeriyən artilleriya qurğusu 16 ədəd məhv edilib, müxtəlifçaplı toplar 190, “Uraqan” sistemi 2, TOS odsaçan 1, əməliyyat taktiki raket kompleksi “Elbrus” 2, “Toçka-U” 1, OSA zenit raket kompleksi 35, TOR zenit-raket kompleksi 3, KUB və “Kruq” zenit raket kompleksi 5, radioelektron mübarizə sistemləri 9, S-300 zenit raket kompleksi 2, yük avtomobilləri 196-sı məhv edilib, 98-i qənimət kimi götürülüb. Hər bir adam, hər bir mütəxəssis bu texnikanın qiymətini açıq mətbuatdan götürə bilər və bu suallara biz cavab tapmalıyıq və tapacağıq.
Şanlı Azərbaycan Ordusu öz xilaskarlıq missiyasını uğurla davam etdirir. Son günlər ərzində mən xalqıma xəbər verərək, yeni azad edilmiş kəndlərin adlarını açıqlamışdım. Bu gün də böyük məmnunluq hissi ilə, böyük sevinc hissi ilə azad edilmiş növbəti yaşayış məntəqələrinin adlarını əziz xalqıma çatdırmaq istəyirəm. Bu gün Füzuli rayonunun aşağıdakı yaşayış məntəqələri işğalçılardan azad edilib – Qoçəhmədli kəndi, Çimən kəndi, Cuvarlı kəndi, Pirəhmədli kəndi, Musabəyli kəndi, İşıqlı kəndi, Dədəli kəndi və Füzuli şəhəri. Füzuli şəhəri işğalçılardan azad edilib, Füzuli bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır!
Mən bu münasibətlə bütün Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm. Bu münasibətlə əziz füzulililəri ürəkdən təbrik edirəm. Uzun illərin doğma torpaq həsrəti sona çatır. Biz öz üzərimizə düşən missiyanı şərəflə yerinə yetiririk, ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bərpa edirik və bərpa edəcəyik. Füzuli uğrunda döyüşlər ağır döyüşlərdi. Vaxt keçəcək bu döyüşlər haqqında kitablar yazılacaq, əsərlər yazılacaq. Doğrudan da çox böyük peşəkarlıq, məharət, şücaət, fədakarlıq tələb edən döyüşlərdi. Çünki bu 30 il ərzində düşmən təmas xəttində o qədər möhkəm istehkam qurmuşdur ki, bəziləri hesab edirdi ki, Füzuli şəhərini işğaldan azad etmək mümkün deyil. Hətta ən tanınmış hərbi mütəxəssislər də belə fikirdə idi ki, Füzulini götürmək, onu işğaldan azad etmək üçün bəlkə aylarla vaxt lazım olacaq və bu əməliyyat uğurla nəticələnəcək-nəticələnməyəcək hələ böyük sual altında idi. Ancaq müzəffər Azərbaycan Ordusu bu şərəfli missiyanın öhdəsindən gələ bildi və qısa müddət ərzində Füzuli rayonunun əksər kəndləri və Füzuli şəhəri düşmənin tapdağından azad edildi. Füzuli şəhəri deyəndə, əlbəttə, biz hamımız bilməliyik ki, şəhərdən bir şey qalmayıb, əsər-əlamət qalmayıb, bir dənə də salamat bina qalmayıb. Çünki otuz il ərzində o vəhşilərin əlində idi, yırtıcı heyvanların əlində idi, çaqqalların əlində idi. Bütün binalar sökülüb, dini abidələrimiz sökülüb, hər şey talan edilib, evlərin dam örtükləri, pəncərələri, əşyaları, hər şey. Sanki vəhşi bir qəbilə bu şəhəri zəbt etmişdir. Füzuli şəhərinin qalıqları erməni faşizminin təzahürüdür və erməni faşizminin şahididir.
Biz Füzuliyə qayıdacağıq, biz bütün kəndləri yenidən quracağıq, abadlaşdıracağıq. O kəndlərə həyat qayıdacaq. Necə ki, vaxtilə Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu Füzuli rayonunun 22 kəndini işğaldan azad edib, o cümlədən Horadiz qəsəbəsini. İndi baxın, görün necə gözəl məkandır. Horadiz qəsəbəsi çox abad, müasir şəhərə çevrilibdir. İşğaldan azad edilmiş kəndlərdə füzulililər yaşayır. Deyə bilərəm ki, bu günə qədər işğaldan azad edilmiş kəndlərdə Füzuli əhalisinin təqribən yarısı məskunlaşıbdır. Ancaq bu gün artıq füzulililərin yaşadıqları kəndlər azad edilib və oraya həyat qayıdacaq, onlar qayıdacaqlar, onlar orada yaşayacaqlar, öz əcdadlarının qəbirlərini ziyarət edəcəklər. Orada bərpa olunacaq məscidlərdə azan səsi eşidiləcək. Biz öz şərəfli missiyamızı yerinə yetiririk. Mən tam əminəm ki, bundan sonra da şanlı Azərbaycan Ordusu işğalçıları torpağımızdan qovmağa davam edəcəkdir.
Füzuli əməliyyatı rəmzi məna daşıyır. Bizim tarixi, qədimi yaşayış məskənimizi Azərbaycan özünə qaytardı, on minlərlə insanın o yerlərə qayıtmasını təmin etdi. Eyni zamanda, strateji nöqteyi-nəzərdən Füzulinin təmas xəttində yerləşən bir neçə müdafiə xəttinin yarılması bizə növbəti strateji üstünlüklər verir. Çünki Füzuli istiqamətində yerləşən bizim hərbi qüvvələrimiz bu günlər ərzində orada döyüşlər aparırdı. İndi təbii ki, bu, sirr deyil, biz Füzuliyə hansı tərəfdən girə bildik. Hansı böyük hərbi peşəkarlıq və rəşadət nəticəsində biz Füzulini işğalçılardan azad edə bildik. Ondan əvvəl Cəbrayıl şəhəri işğalçılardan azad edildi. Ondan əvvəl Hadrut işğalçılardan azad edildi. Xocavənd və Cəbrayıl rayonlarının, o cümlədən Füzuli rayonunun bir çox kəndləri işğaldan azad edildi. Məhz ondan sonra biz Füzuli şəhərini işğalçılardan azad edə bilmişik.
Düşmən son mərhələdə öz silahlarını yerə qoyub qaçmışdı. Bu gün tam məsuliyyətlə deyə bilərəm ki, Füzuli əməliyyatı hərbi kitablara daxil ediləcək. Təkcə Füzuli əməliyyatı yox, başqa əməliyyatlar. Bu gün məndə olan məlumata görə, hərbi mütəxəssislər artıq açıq-aydın bildirirlər ki, Azərbaycan Ordusu böyük döyüş qabiliyyətinə və texniki təminata malik olan bir ordudur.
Bu gün tarixi bir gündür. On yeddisi oktyabr nəinki füzulililərin xatirəsində Azərbaycan dövlətinin tarixində əbədi qalacaqdır. Bu gün biz hamımız, bütün Azərbaycan xalqı xalqımızın, dövlətimizin ən parlaq səhifəsini yazırıq, birlikdə yazırıq. Biz bu gün həmrəylik, qarşılıqlı dəstək, birlik göstərərək bu şanlı tarixi yazırıq. Biz xoşbəxtik ki, bu anları yaşayırıq. Ancaq bu anları səbirsizliklə gözləyən, həyatdan gedən on minlərlə bizim qaçqın, köçkünümüz əfsuslar olsun ki, bu günləri görməyib. Ancaq bu gün əminəm ki, onların ruhu şaddır. Çünki onların doğma dədə-baba torpaqları işğalçılardan azad edilib.
Baxmayaraq ki, namərd, xain, alçaq düşmən hərbi cinayətlər törədir, dinc əhalini atəşə tutur, bugünkü atəş nəticəsində azyaşlı uşaqlar da həlak olub, mən bir daha demək istəyirəm ki, biz qisasımızı mülki vətəndaşlardan almamalıyıq. Biz döyüş meydanında qisasımızı alırıq, alacağıq, şəhidlərimizin, həlak olanların qanı yerdə qalmır və qalmayacaqdır. Bir daha Ermənistanın faşist rəhbərliyinə xəbərdarlıq edirəm ki, qalan torpaqlardan öz xoşu ilə çıxsın. Onsuz da biz onları oradan rədd edəcəyik. Onsuz da onların izi-tozu da o torpaqlarda qalmayacaq. Onsuz da onları biz sona qədər qovub torpağımızdan rədd edəcəyik. Öz xoşu ilə getsin!
Füzulini təslim etmək istəmirdi. Halbuki başa düşürdü ki, bunu saxlaya bilməyəcək. Cəbrayılı təslim etmək istəmirdi. Dünən, srağagün və bu gecə Cəbrayıl istiqamətində də uğurlu əməliyyatlar keçirilibdir, strateji yüksəkliklər götürülübdür. Bu haqda hələ ki, mən bir şey demək istəmirəm, hadisələri qabaqlamaq istəmirəm. Ancaq bu gün müzəffər Azərbaycan Ordusu öz məqsədinə çatır və çatacaq, bizim ərazi bütövlüyümüz bərpa edilir və ediləcək. Heç bir qüvvə bizi dayandıra bilməz. Heç bir qüvvə Azərbaycan xalqının iradəsi qarşısında duruş gətirə bilməz. Bunu hər kəs bilməlidir. Bizim qabağımızda heç kim dura bilməz. Çıxsın yırtıcı Ermənistan dövləti bizim torpağımızdan. Ondan sonra atəşkəs təmin edilər. Atəşkəs elan olundu, ondan bir gün keçmədi Gəncəni bombaladılar. Özü də haranı? Yaşayış massivlərini. Bu gün də haranı vurdular? Yenə də yaşayış massivlərini. Nə vaxt vurdular? Gecə saatlarında ki, daha çox insan həlak olsun.
Bu, insanlığa qarşı cinayətdir. Əgər beynəlxalq birlik Ermənistanı törədilmiş cinayətlərə görə məsuliyyətə cəlb etmək istəmirsə, - necə ki, Xocalı soyqırımına görə heç kim onları məsuliyyətə cəlb etməyib, - biz özümüz onları məsuliyyətə cəlb edəcəyik. Biz özümüz onların cəzasını verəcəyik, özümüz onları cəzalandıracağıq və bizim cəzamız ədalətli cəza olacaqdır. Onlar ən ağır cəzaya layiqdirlər. Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi cinayətkarlardır və biz bu cinayətkarları cəzalandıracağıq.
“Qarabağ Ermənistandır” deyən Ermənistanın baş naziri, nə oldu, indi demirsən “Qarabağ Ermənistandır”. Gəl Füzuliyə, sən orada bizim torpağımızı istismar edirdin. Gəl Cəbrayıla, gəl Hadruta, gəl azad edilmiş başqa yerlərə, de ki, “Qarabağ Ermənistandır”. Oturmusan orada - İrəvanda, oradan bəyanatlar verirsən, dünya liderlərinin zəhləsini tökürsən, adam qalmayıb ki, telefonla zəng etməyəsən.
Niyə demirsən “Qarabağ Ermənistandır”. Qorxursan, qorxacaqsan. Bəs, Azərbaycan xalqını təhqir edəndə, “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” deyəndə niyə belə cəsarətli idin? Kimə güvənirdin? Kimə arxalanırdın? Bilmirdinmi ki, gün gələcək bu əməllərə görə cavab verəcəksən. Bu gün gəlibdir və gəlir. Şuşaya Livandan, başqa ölkələrdən erməniləri gətirib məskunlaşdırmaq hərbi cinayətdir, Cenevrə Konvensiyasına ziddir. Nümayişkaranə bunu edirlər, televiziyada göstərirlər, necə ki, ermənilər gəliblər bizim qədim torpağımızda yaşamağa, işləməyə. İndi baxım görüm kim gələcək Şuşaya məskunlaşmağa. Cəbrayıla yeni yol çəkirdin Ermənistandan. Nə üçün? O bölgəni, Arazboyu bölgəmizi qanunsuz yollarla zəbt edib, ondan sonra orada erməniləri məskunlaşdırmaq üçün? Bizi fakt qarşısında qoymaq istəyirdin. Ermənistanda əhali az olduğu üçün xaricdən erməniləri müxtəlif yollarla, o cümlədən onları aldadaraq gətirib orada məskunlaşdırmaq nə məqsədi daşıyırdı? Bizim tarixi torpaqlarımızı əbədi işğal altında saxlamaq, əbədi işğalı təmin etmək və bizim torpaqlarımızı erməniləşdirmək məqsədi? Baxın, onlar Füzuliyə hansısa bir eybəcər ad veriblər. Bu ad sizin başınıza dəysin. Bu ad cəhənnəmə getsin. Bu ad yoxdur artıq. Madagiz adı da yoxdur - Suqovuşandır. Biz başqa tarixi adlarımızı da bərpa edəcəyik. Şuşaya dırnaqarası qurumun parlamentini köçürürdün bəs. Get köçür, görüm necə köçürəcəksən! O saxta, quldur dəstə başçısının “andiçmə mərasimi”nin keçirildiyi yer nə gündə olub. Darmadağın etmişik oranı, darmadağın. Yeddi şərt qoyurdun bizim qarşımızda. Ultimatumla danışırdın. İndi görüm, hansı şərti qoyursan. Nə oldu bəs? Onun-bunun ətəyindən yapışıb, onun-bunun ayağının altına yıxılıb imdad diləyirsən ki, Azərbaycanı durdurun. Azərbaycana deyin ki, daha dayansın. Çıx torpağımızdan dayanaq. Rədd ol torpağımızdan dayanaq. Mən bunu demişəm, gizlətmirəm. Azərbaycan xalqı da bunu bilir, beynəlxalq aləm də bunu deyir. Hər gün bunu deyirəm, çıx de ki, sabah mən buradan çıxıram, dayanırıq. Bizə qan tökmək lazım deyil. Bizə torpaq lazımdır. Biz bu torpağı istənilən yolla alacağıq. Hər kəs bunu bilsin. Artıq son günlərin tarixi bunu göstərir.
Azərbaycan xalqını təhqir etmək sizə çox baha başa gəlir, Ermənistan rəhbərliyi, çox baha başa gəlir. Ermənistan əhalisi, nəhayət, bu kriminal rejimin başçılarını məsuliyyətə cəlb etməlidir. Artıq Ermənistanda hərbi komissarlıqlarda mitinqlər təşkil edilir, analar yolları kəsir, qoymurlar ki, uşaqları getsin başqa ölkənin torpağında ölsün. Mən də erməni xalqına müraciət etmişdim və bir daha müraciət edirəm: Qoymayın uşaqlarınızı! Nə işi var onların bizim torpağımızda? Öz ölkənizdə yaşayın. Bizim sizinlə heç bir işimiz yoxdur. Gedin yaşayın öz ölkənizdə, nə edirsiniz edin, amma bizim torpaqdan çıxın. Əminəm ki, erməni xalqı da öz cinayətkar xunta rejimi başçılarını məsuliyyətə cəlb edəcək. Biz isə haqq yolundayıq, ədalət yolundayıq. Biz haqlıyıq, biz öz torpağımızda vuruşuruq, öz torpağımızda şəhidlər veririk. Bizim savaşımız müqəddəs savaşdır!
Biz döyüş meydanında gücümüzü göstərdik, həm düşmənə, həm də bütün dünyaya. Döyüş meydanında göstərdiyimiz güc və onun mənbəyi Azərbaycan xalqının iradəsidir, Azərbaycan xalqının istedadıdır və bizim əldə etdiyimiz uğurlardır.
Bir daha demək istəyirəm ki, biz xoşbəxt insanıq, bizim nəslimiz xoşbəxtdir ki, bu sevincli günləri görə bilirik. Mən özümü xoşbəxt insan hesab edirəm ki, bu sevincli xəbərləri doğma xalqıma çatdırıram. Ali Baş Komandan kimi bütün işlərə rəhbərlik edirəm və Azərbaycan xalqını əmin etmək istəyirəm ki, bundan sonra da öz fəaliyyətimdə ölkəmizin, xalqımızın milli maraqlarını qorumaq üçün əlimdən gələni əsirgəməyəcəyəm. Heç bir təhdid, heç bir hədə, heç bir təzyiq mənim iradəmə təsir edə bilməz. Bizim işimiz haqq işidir. Biz öz torpağımızda vuruşuruq, öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa edirik.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has addressed the nation.
Today, the fascist leadership of Armenia committed yet another war crime. The cities of Ganja and Mingachevir came under rocket fire. As a result of this cowardly shelling, our compatriots have been killed and wounded. May Allah rest all our martyrs in peace and send healing to our wounded compatriots!
This once again shows the fascist nature of the Armenian leadership. This is not the first time our cities have come under fire. Armenia fires on Tartar, Aghdam, Goranboy, Aghjabadi and other cities practically every day. As a result of this fire, our citizens have been killed and wounded, more than 2,000 houses have been destroyed or seriously damaged. However, these cowardly actions cannot break the will of the Azerbaijani people.
Armenian leadership is committing a war crime. Shooting at civilians, including firing missiles, is a war crime, and they must and will bear responsibility for this crime. We are giving their answer on the battlefield. We are avenging and will continue to avenge the deaths of our martyrs, of innocent civilians on the battlefield. We have never fought or will ever wage a war against the civilian population. We are not Armenians. We have our own way, we have our own cause, and all the Azerbaijani people are united around this cause. All the Azerbaijani people are showing solidarity and patriotism.
The victorious Azerbaijani Army is driving and will continue to drive the enemies away from our lands in the ongoing battles. I said that if they do not leave our lands of their own free will, we will chase them away like dogs and we are doing that. Every day, the victorious Azerbaijani Army liberates new strategic locations, new heights and new settlements from the occupiers. Our revenge takes place on the battlefield.
These days, from 27 September to the present, a crushing blow has been dealt to Armenia's military potential. I just want to bring some figures to the attention of our citizens. I must say that the list I will provide is incomplete. An even larger amount of enemy equipment has been destroyed and, of course, it is impossible to calculate it accurately during the battle. However, the figures I will quote show explicitly that we have gained a complete advantage on the battlefield and have almost completely destroyed the military-technical potential of Armenia. The question is where do so many weapons and so much equipment come from to Armenia? Armenia's military budget is well known. Armenia's state budget is also well known. Armenia is a bankrupt country. The country's foreign debt accounts for 60-70 percent of the country's gross domestic product. The country's foreign exchange reserves are only $1.5 billion, which are bank reserves. That is, it is not free funds. What money are they getting these weapons and equipment with? The equipment we have destroyed and taken as booty so far is worth at least $2 billion. But there is still more in their hands – in the occupied territories and in the territory of Armenia. The question is who is arming them. In some cases, we are criticized that we are arming ourselves, we are buying weapons and this can allegedly aggravate the situation and turn it towards an unacceptable direction. The question is what about Armenia’s armament. Where do so many weapons and hardware come from to this poor country? Today, they are smuggling weapons and equipment using some smuggling schemes. And they are very dangerous and very destructive weapons. Therefore, we want answers to these questions, and I am sure we will get them.
I would like to bring to the attention of my people some of the Armenian equipment the Azerbaijani Army has destroyed in recent days. Thus, the list of the destroyed Armenian equipment includes: 234 tanks have been destroyed, 36 tanks have been taken as military booty, 49 infantry fighting vehicles have been destroyed, 24 have been taken as military booty, 16 self-propelled artillery pieces have been destroyed, 190 cannons of various calibers, two “Hurricane” systems, one TOS flame-thrower, two “Elbrus” operational tactical missile complexes, one “Tochka-U”, 35 “OSA” anti-aircraft missile systems, three “TOR” anti-aircraft missile complexes, five “KUB” and “KRUG” anti-aircraft missile complexes, nine radio-electronic combat systems, two S-300 anti-aircraft missile systems, 196 trucks have been destroyed, and 98 have been taken as booty. Anyone, any specialist can calculate the price of this equipment from open media. We must and we will find answers to these questions.
The glorious Azerbaijani Army is successfully continuing its salvation mission. In recent days, I have informed my people and announced the names of the newly liberated villages. Today, with a feeling of great satisfaction and joy, I want to convey to my dear people the names of more settlements that have been liberated. The following settlements of Fuzuli district have been liberated from the occupiers – Gochahmadli village, Chiman village, Juvarli village, Pirahmadli village, Musabayli village, Ishigli village, Dadali village and Fizuli city. The city of Fizuli has been liberated from the occupiers, Fuzuli is ours, Karabakh is Azerbaijan!
I heartily congratulate all the people of Azerbaijan on this occasion. I heartily congratulate the people of Fuzuli on this occasion. Many years of longing for native land are coming to an end. We are honorably fulfilling our mission, restoring and will restore the territorial integrity of our country. The battles for Fuzuli were very hard. Time will pass and books and papers will be written about these battles. It was a battle that required great professionalism, skill, courage and self-sacrifice. Because during these 30 years, the enemy has built such a strong fortification on the line of contact that some people thought that it was impossible to liberate the city of Fuzuli from occupation. Even the most well-known military experts were of the opinion that it would take months to capture Fuzuli and free it from occupation and whether the operation would be successful was still in question. However, the victorious Azerbaijani Army was able to cope with this glorious mission and most of the villages of Fuzuli district and the city of Fuzuli have been liberated from the enemy in a short time. When we talk about the city of Fuzuli, of course, we should all know that there is nothing left of the city, no monuments, not a single safe building. For 30 years, it was in the hands of wild beasts, in the hands of predators, in the hands of jackals. All the buildings have been demolished, our religious sites have been demolished, everything has been looted, the roofs of the houses, the windows, the belongings – everything. It was as if a wild tribe had taken over the city. The remains of the city of Fuzuli are a manifestation of Armenian fascism and a witness to Armenian fascism.
We will return to Fuzuli, we will rebuild and landscape all the villages. Life will return to those villages. Just like in the past when the Azerbaijani Army liberated 22 villages of Fuzuli district, including Horadiz settlement, under the leadership of the great leader. Look at how beautiful this place is now. Horadiz settlement has become a very prosperous and modern town. Fuzuli people live in liberated villages. I can say that about half of the population of Fuzuli has been settled in the villages liberated so far, but more villages inhabited by Fuzuli people have been liberated today. Life will return there, they will return there, they will live there, they will visit the graves of their ancestors. The call to prayer will be heard in the mosques to be restored there. We are fulfilling our glorious mission. I am confident that the glorious Azerbaijani Army will continue to drive the invaders away from our lands.
The Fuzuli operation is quite symbolic. Azerbaijan has regained its historical and ancient settlement and ensured the return of tens of thousands of people to these places. At the same time, from a strategic point of view, the splitting of several lines of defense on the line of contact with Fuzuli gives us another strategic advantage. Because our armed forces located in the direction of Fuzuli have been fighting there these days. Of course, it is not a secret now where we were able to enter Fuzuli from. As a result of tremendous military professionalism and courage, we were able to liberate Fuzuli from the occupiers. Before that, the city of Jabrayil was liberated from the invaders. Before that, Hadrut was liberated from the occupiers. Many villages of Khojavand and Jabrayil districts, including Fuzuli district, were liberated from occupation. Only after that were we able to liberate the city of Fuzuli from the occupiers.
In the latest stage, the enemy has dropped his guns and fled. Today, I can say with full responsibility that the Fuzuli operation will be included in military books. In fact, not only Fuzuli operation but also other operations. According to the information I have today, military experts are already clearly saying that the Azerbaijani Army is an army with great combat capability and technical support.
It is a historic day today. The date of 17 October will remain forever not only in the memory of Fuzuli people but also in the history of the Azerbaijani state. Today, we, all the people of Azerbaijan, are writing the brightest page of our people and our state together. Today, we are writing this glorious history of solidarity, mutual support and unity. We are lucky to live in these moments. Unfortunately, tens of thousands of our refugees and IDPs who were looking forward to these moments did not live to see these days. But I am sure that their spirit is happy today because their native lands have been liberated from the occupiers.
Despite the fact that the cowardly, treacherous and vile enemy commits war crimes, fires on the civilian population and kills children as a result of today’s shooting, I want to say again that we must not take revenge on civilians. We are taking revenge on the battlefield. The blood of our martyrs and civilians does not and will not remain unavenged. I warn the fascist leadership of Armenia again – leave the remaining lands of your own accord. We will throw you out of there anyway. There will be no trace of them left on those lands. We will drive them out of our lands to the end. Let them leave of their own accord!
He did not want to give up Fuzuli even though he understood perfectly well that he would not be able to keep it. He did not want to give up Jabrayil. Yesterday, the day before yesterday and today, successful operations were carried out in the direction of Jabrayil and strategic heights were taken. I do not want to say anything about that yet. I do not want to get ahead of the events. But the victorious Azerbaijani Army is achieving and will continue to achieve its goals, our territorial integrity is being restored and will be fully restored. No force can stop us. No force can stand against the will of the Azerbaijani people. Everyone should know this. No-one can stand in front of us. Let the predatory Armenian state vacate our lands. After that, a ceasefire will be ensured. A ceasefire was declared, but Ganja was bombed a day later. And which part of it? A residential settlement. Where did they hit today? Again, a residential area. When did they shoot? At night, so that more people die.
This is a crime against humanity. If the international community does not want to bring Armenia to justice for the crimes it has committed – just as no-one has brought them to justice for the Khojaly genocide – we will bring them to justice ourselves. We will punish them, and our punishment will be just. They deserve the most severe punishment. The military-political leadership of Armenia are criminals and we will punish these criminals.
The prime minister of Armenia who said that “Karabakh is Armenia”, what happened, why aren’t you saying that “Karabakh is Armenia” now? Come to Fuzuli, where you were exploiting our land. Come to Jabrayil, come to Hadrut, come to other liberated places and say that “Karabakh is Armenia”. You are sitting there in Yerevan, making statements from there, annoying world leaders – there is no-one left you didn’t phone.
Why aren’t you saying that “Karabakh is Armenia”? You are afraid and you should be. But why were you so brave when you insulted the Azerbaijani people by saying that “Karabakh is Armenia, full stop”? Who did you rely on? Didn’t you know that one day you will be held accountable for your actions? The day has come and is coming. Bringing Armenians from Lebanon and other countries to Shusha is a war crime that contradicts the Geneva Convention. They do it demonstratively, they show it on TV, they show Armenians coming to live and work in our ancient land. Let's see now who will come to settle in Shusha. You were building a new road with Armenia from Jabrayil. Why? You have illegally occupied that region, our Araz region, in order to settle Armenians there? You wanted to make us face facts? What was the purpose of bringing Armenians from abroad and settling them there in various ways, including through deception because Armenia has a small population? The goal is to keep our historical lands under eternal occupation, to ensure eternal occupation and Armenianize our lands. Look, they gave Fuzuli an ugly name. Let this name be a curse to you. This name will go to hell. This name no longer exists. There is no Madagiz – it is Sugovushan. We will restore our other historical names. You wanted to move the parliament of your “entity” to Shusha. Go ahead and do it now! Where is the place where you conducted the “swearing-in ceremony” of the leader of that fake gang? We have destroyed it, completely destroyed it. You put forward seven conditions to us. You were speaking to us in the language of ultimatums. Let's see what your conditions are now. What happened? You cling to people, fall at their feet begging for help in stopping Azerbaijan. Tell Azerbaijan to stop. Get out of our land and we will stop! Get the hell out of our lands! I have said this before and do not hide anything. The people of Azerbaijan know this and the international community is saying this too. I say this every day – get out and say that you will leave here tomorrow, and we will stop. We do not need to shed blood. We need lands. We will get this land by any means. Let everyone know this. The history of the last days shows this.
It is proving too costly for you, for the Armenian leadership, to insult the Azerbaijani people. Too costly. The Armenian people must finally bring the leaders of this criminal regime to justice. Rallies are already being organized in military conscription offices in Armenia. Mothers are blocking the roads and preventing their children from dying in another country. I also appealed to the Armenian people, and I am appealing to them again: Do not let your children go! What are they doing in our lands? Live in your own country. We have nothing to do with you. Go and live in your own country, do whatever you want but leave our lands. I am confident that the Armenian people will also bring the leaders of their criminal junta to justice. We are on the path of truth, we are on the path of justice. We are right, we are fighting in our own land, we are giving martyrs on our own land. Ours is a holy war!
We have shown our strength on the battlefield, both to the enemy and to the whole world. The strength we are showing on the battlefield is underpinned by the will of the Azerbaijani people, the talent of the Azerbaijani people and our success.
I want to say again that we are a lucky people. Our generation is happy to be witnessing these happy days. I consider myself a lucky person to convey this good news to my people. As the Commander-in-Chief, I lead all the work and want to assure the people of Azerbaijan that I will continue to do my best to protect the national interests of our country and our people. No threat and no pressure can affect my will. Ours is the cause of truth. We are fighting on our own land and restoring our territorial integrity.