“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 96-cı illiyinə həsr olunmuş konfrans keçirilib + Foto İyl 01, 2024 | 10:27 / Konfranslar, iclaslar
Böyük alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin doğum gününün elmi tədbirlərlə qeyd edilməsi ilə bağlı çoxillik ənənə bu il də davam etdirilib. 27-28 iyun 2024-cü il tarixlərində AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda həmin institutun, AR KTN Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” ilinə həsr olunmuş “Qlobal iqlim dəyişiklikləri, fotosintez və dayanıqlı həyat” mövzusunda konfrans keçirilib.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) akt zalında 2 gün ərzində gerçəkləşən bu mühüm konfransdan öncə Cəlal Əliyev məktəbinin davamçıları 1-ci Fəxri Xiyabanda görkəmli alimin məzarını ziyarət edib, ruhuna dualar oxuyaraq abidəsi önünə gül dəstələri qoyublar.
Sonra MBBİ-də konfrans iştirakçıları və qonaqlar akademik Cəlal Əliyevin həyat və elmi fəaliyyətinin əsas məqamlarını, özünün və yaratdığı məktəbin elmi nailiyyətlərini əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova tədbir iştirakçılarını salamladıqdan sonra qeyd edib ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində keçirilən “Qlobal iqlim dəyişiklikləri, fotosintez və dayanıqlı həyat” mövzusunda konfrans çox aktual bir mövzuya həsr olunub. Alim son 100 ildə təbii sərvətlərdən səmərəsiz istifadə edilməsi, içməli su problemləri, torpaqların deqradasiyası, qlobal iqlim dəyişikliklərinin çox ciddi fəlakətlərə yol açdığını vurğulayıb.
Akademik İradə Hüseynova hazırda dövlətimizin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu problemlərin həllinə yönəlmiş fəaliyyətindən bəhs edib. O bildirib ki, COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı yekdil qərarın qəbulu dünya ölkələri tərəfindən Azərbaycana göstərilən etmadın bariz göstəricisidir. Azərbaycanda ağıllı kənd və qəsəbələrin salınması, “yaşıl enerji”yə keçid, alternativ enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi, ölkədə “yaşıl artım”ın təmin olunması istiqamətində aparılan işlərin miqyası çox genişdir. Akademik İradə Hüseynova, həmçinin bu konfransın təşkilinin digər mühüm səbəbinin iyunun 30-da böyük alim və ictimai-siyasi xadim, akademik Cəlal Əliyevin 96 yaşının tamam olması ilə əlaqədar olduğunu bildirib. Akademik İradə Hüseynova Cəlal Əliyev məktəbinin onun işini davam etdirdiyini xüsusilə vurğulayıb. Əsası akademik Cəlal Əliyev tərəfindən qoyulan Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda hazırda 5 laboratoriya fotosintez istiqamətində tədqiqatları davam etdirir. Böyük alimin bu istiqamətdə apardığı tədqiqatlar, bu tədqiqatlarda əldə etdiyi nailiyyətlər Azərbaycanın ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında əvəzsiz rol oynayıb.
Sonra AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin şöbə müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Təlai hazırda kənd təsərrüfatının qarşısında duran problemlərdən – əkinəyararlı torpaq sahələrinin və su ehtiyatının az olmasından, iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı ekoloji və sosial problemlərdən, urbanizasiyanın mənfi təsirindən və gənclərin kənd təsərrüfatına cəlb edilməsi məsələlərindən bəhs edib. Natiq qeyd edib ki, akademik Cəlal Əliyevin yaratdığı sortlar bu gün də aqrar sahəyə öz töhfəsini verir.
Daha sonra akademik Cəlal Əliyevin uğurlu tələbələrindən biri – tədbirə onlayn qoşulan, Rusiya EA-nın Bitki Fiziologiyası və AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutlarında laboratoriya müdiri, Rusiya Federasiyasının əməkdar elm xadimi, Rusiya EA-nın müxbir üzvü Süleyman Allahverdiyev müəllimləri ilə bağlı xatirələrini bölüşüb. O qeyd edib ki, Cəlal müəllim o zaman ali məktəblərdən istedadlı tələbələri şəxsən seçər, onların təhsili və inkişafı üçün bütün imkanları yaradardı. Akademik Cəlal Əliyev yüzlərlə azərbaycanlını keçmiş SSRİ-nin ən nüfuzlu universitetlərinə göndərərək Azərbaycan elminin gələcəyinə çox böyük töhfə verib.
YAP-ın Veteranlar Şurasının və AMEA Qadınlar Şurasının İdarə heyətinin üzvü Zərifə Quliyeva Cəlal Əliyevin adının bu gün çox böyük kürsülərdən səsləndiyini söyləyib. Zərifə Quliyeva Cəlal müəllimin çox cəsarətli, qorxmaz, əqidəli və bir o qədər də mülayim, ürəyiyumşaq olması kimi şəxsi keyfiyyətlərindən bəhs edib. O qeyd edib ki, Cəlal Əliyev yaddaşlarda təkcə böyük alim kimi deyil, həm də Ümummilli Liderin sədaqətli silahdaşı kimi qalacaq. Heydər Əliyev üçün və bütün Azərbaycan üçün çətin olan zamanlarda Cəlal Əliyev bir an belə tərəddüd etmədən Ümmummilli Liderimizin arxasında olub. Cəlal Əliyevin adı bizim qəlbimizdə yaşayacaq.
Sonra konfransın AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyevin moderatorluğu ilə keçirilmiş plenar iclasında Akademik Cəlal Əliyevin fotosintez tədqiqatları məktəbinin ilk nümayəndələrindən biri olan AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov “Müasir dövrdə ətraf mühit problemləri və onların həll yolları”, akademikin daha bir tələbəsi və bu yaxınlarda biologiya elmləri doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülmüş Atabəy Cahangirov “Yumşaq buğdanın seleksiyasında morfoloji və biokimyəvi parametrlərin istifadəsi” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
İclasda daha sonra biologiya elmlər doktoru Yaşar Feyziyev “Fotosintezin ilkin reaksiyaları və bioenerji problemləri”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynurə Paşayeva “Thylakoid membrane reconfiguration under light stress through PsbS-dependent phosphorylation and NPQ in rice plants” mövzularında təqdimatlarla çıxış ediblər. Bütün çıxışlar maraqla dinlənilib, onlar ətrafında müzakirələr aparılıb.
Konfransın ilk gününün sonunda akademik Cəlal Əliyevə həsr edilmiş “Əbədiyaşar alim” adlı fim nümayiş etdirilib.
Konfransın ikinci gününün birinci yarısında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədovun moderatorluğu ilə keçirilən iclasda biologiya elmləri doktoru, dosent Şahniyar Bayramovun “Rubisco, Rubiscoaktivaza fermentləri və global iqlim dəyişiklikləri”, biologiya elmləri doktoru, dosent Tofiq Allahverdiyevin “CIMMYT-dən introduksiya olunmuş yazlıq yumşaq buğda genotiplərinin fizioloji və aqronomik əlamətlərinin tədqiqi”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ülkər İbrahimovanın “Buğda genotiplərinin duz stresinə cavab reaksiyalarının xlorofil flüoressensiya vasitəsilə tədqiqi”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Atif Zamanovun “Buğda bitkisinin müxtəlif orqanlarında CO2-nin assimilyasiyasına quraqlığın təsiri”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Taliyə Orucovanın “Fototənəffüs və karbon qatılaşdırıcı mexanizmlərin təkamül aspektləri”, Mehriban Şabanovanın “Təkmilləşdirilmiş herbisid növlərinin sintezi üçün yeni sintez edilmiş kimyəvi maddələrin tədqiqi”, Turanə İsgəndərovanın “Antioxidant and ultrastructural alterations in wheat during drought-induced leaf senescence” adlı məruzələri dinlənilib.
Günün ikinci yarısı davam edən iclasa biologiya elmləri doktoru, dosent Tofiq Allahverdiyev aparıcılıq edib. Burada biologiya elmləri doktoru, professor Səftər Süleymanov “Qlobal iqlim dəyişiklikləri və fotosintez prosesi”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov “Xloroplast genomları: divergensiya, təkamül, duz stresinin struktur funksiyaya, genom nüsxələrinin sayına və transkript səviyyəsinə təsiri”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Rüstəmova “Yumşaq buğdanın bütöv genomu üzrə fotosintez ilə əlaqəli vegetasiya indeksləri üçün assosiasiyaların tədqiqi”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ulduzə Qurbanova “Bitkilərdə karbon metabolizmi və iqlim dəyişikliyi”, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Qərib Novruzlu “Arpa sortlarının quraqlığa və duza davamlılığına görə seleksiyası”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nərgiz Bayramova “Effects of grapevine leafroll associated virus 3 infection on photosynthetic pigments, the structure of stomata and chloroplast in Vitis vinifera L. leaves”, Könül Cümşüdlü “Formiat ionlarının tilakoid membranlarında FSII-nin fotokimyəvi fəallığına təsiri” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər. Konfransda çıxışlar ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.

В рамках «Года солидарности зеленого мира» прошла конференция, посвященная 96-летию со дня рождения академика Джалала Алиева -видного ученого и общественно-политического деятеля + Фото Июл 01, 2024 | 10:27 / Конференции, встречи
Многолетняя традиция празднования дня рождения выдающегося ученого и общественно-политического деятеля академика Джалала Алиева проведением научных мероприятий, была продолжена и в этом году. 27-28 июня 2024 года в Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР прошла конференция «Глобальное изменение климата, фотосинтез и устойчивая жизнь», посвященная 96-летию со дня рождения Джалала Алиева и году «Солидарности за зеленый мир». Конференция была организованна совместно Институтом молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, Институтом Земледелия МСХ АР и Национальной Академией Наук Азербайджана.
До начала этой важной конференции, проходившей в актовом зале Института молекулярной биологии и биотехнологий (ИМББ) в течение 2 дней последователи школы Джалала Алиева посетили могилу выдающегося ученого в 1-ой Аллее почетного захоронения, прочитали молитвы за упокой его души и возложили цветы к его памятнику.
Затем участники конференции ИМББ ознакомились с выставкой, отражающей основные моменты жизни и научной деятельности академика Джалала Алиева, а также научные достижения его самого и созданной им школы.
Вице-президент НАНА, генеральный директор ИМББ академик Ирада Гусейнова, открывшая конференцию вступительной речью, поприветствовав участников мероприятия, отметила, что конференция на тему «Глобальные изменения климата, фотосинтез и устойчивая жизнь», проводимая в рамках рамках «Года солидарности зеленого мира» посвящена очень актуальной теме. Ученый подчеркнула, что за последние 100 лет неэффективное использование природных ресурсов, проблемы с питьевой водой, деградация почв и глобальные изменения климата привели к серьезным катастрофам.
Академик Ирада Гусейнова рассказала о текущей деятельности нашего государства и Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, направленной на решение этих проблем. По ее словам, единогласное решение о проведении такого престижного мероприятия, как COP29, в Азербайджане является ярким свидетельством поддержки, оказанной Азербайджану странами мира. В Азербайджане очень широк масштабы работ, проводимых в направлении строительства умных деревень и поселков, перехода на «зеленую энергетику», расширения использования альтернативных источников энергии, обеспечения «зеленого роста». Академик Ирада Гусейнова также сообщила, что еще одна важная причина организации данной конференции связана с тем, что 30 июня исполняется 96 лет со дня рождения великого ученого и общественно-политического деятеля, академика Джалала Алиева. Академик Ирада Гусейнова особо подчеркнула, что школа Джалала Алиева продолжает свою работу. В Институте молекулярной биологии и биотехнологий, основанным академиком Джалалом Алиевым, в настоящее время 5 лабораторий проводят исследования в направлении фотосинтеза. Исследования, проведенные великим ученым в этом направлении, результаты, достигнутые в этих исследованиях, сыграли неоценимую роль в обеспечении продовольственной безопасности Азербайджана.
Затем заведующий отделом Аграрного инновационного центра Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики, доктор философии по биологии Джаваншир Талаи рассказал о проблемах, с которыми в настоящее время сталкивается сельское хозяйство – нехватка пахотных земель и водных ресурсов, экологические и социальные проблемы, связанные с изменением климата, урбанизацией и о недостатке рычагов вовлечения молодежи в сельское хозяйство. Спикер отметил, что сорта, созданные академиком Джалалом Алиевым, и сегодня вносят вклад в аграрный сектор.
Затем выступил один из успешных учеников академика Джалала Алиева, присоединившийся к мероприятию онлайн, заведующий лабораторией институтов Физиологии растений РАН и Молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, заслуженный деятель науки РФ, член-корреспондент Российской АН Сулейман Аллахвердиев, который поделился воспоминаниями о своих учителях. Он отметил, что в свое время Джалал муаллим лично отбирал талантливых студентов из вузов и создавал все возможности для их образования и развития. С. Аллахвердиев подчеркнул, что академик Джалал Алиев внес большой вклад в будущее азербайджанской науки, отправив сотни азербайджанцев в самые престижные университеты бывшего СССР.
Далее выступила член правления Совета ветеранов ПЕА и Женского совета НАНА Зарифа Гулиева, которая отметила, что имя Джалала Алиева и сегодня доносится с самых престижных международных трибун. Зарифа Гулиева рассказала о личных качествах академика Джалала Алиева, таких как смелость, бесстрашие, убедительность и в то же время нежность и мягкосердечие. Она отметила, что Джалала Алиева будут помнить не только как великого учёного, но и как верного соратника Общенационального лидера. В трудные для Гейдара Алиева и всего Азербайджана времена Джалал Алиев без малейшего колебания поддержал нашего Общенационального лидера. Имя Джалала Алиева всегда будет жить в наших сердцах.
Затем на пленарном заседании, модератором которого был член-корреспондент НАНА Новруз Гулиев, с докладом на тему «Проблемы окружающей среды на современном этапе и пути их решения» выступил член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов - один из первых представителей школы исследований фотосинтеза академика Джалала Алиева. Другой ученик академика Атабек Джахангиров, которому недавно была присвоена ученая степень доктора биологических наук выступил с докладом на тему «Использование морфологических и биохимических показателей в селекции мягкой пшеницы».
Далее на заседании с докладом на тему «Первичные реакции фотосинтеза и проблемы биоэнергетики» выступил доктор биологических наук Яшар Фейзиев, а следом доктор философии по биологии Айнура Пашаева с докладом на тему «Реконфигурация тилакоидных мембран при световом стрессе посредством PsbS-зависимого фосфорилирования и NPQ в растениях риса». Все выступления слушались с интересом и вокруг них велись дискуссии.
В конце первого дня конференции был показан фильм, посвящённый академику Джалалу Алиеву, под названием «Живущий вечно учёный».
В первой половине второго дня конференции, на заседании, модератором которого был доктор философии по биологии Аламдар Маммадов,с докладом на тему «Рубиско, рубискоактивазы и глобальные изменения климата» выступил д.б.н., доцент Шахнияр Байрамов», доктор биологических наук, доцент Тофиг Аллахвердиев выступил с докладом «Изучение физиологических и агрономических особенностей генотипов яровой мягкой пшеницы, интродуцированных из CIMMYT»,
доктор философии по биологии Улькар Ибрагимова представила доклад на тему «Изучение ответов генотипов пшеницы на солевой стресс с использованием флуоресценции хлорофилла», доктор философии по биологии Атиф Заманов рассказал о «Влиянии засухи на ассимиляцию CO2 в различных органах растения пшеницы», доктор философии по биологии Талия Оруджова представила доклад на тему «Эволюционные аспекты фотодыхания и механизмов конденсации углерода ». и Кроме того, были прослушаны доклады Мехрибан Шабановой  «Исследование вновь синтезированных химических веществ для синтеза усовершенствованных типов гербицидов» и Туране Искендеровой «Антиоксидантные и ультраструктурные изменения в пшенице при старении листьев, вызванном засухой».
Заседание продолжилось во второй половине дня под председательством доктора биологических наук, доцента Тофика Аллахвердиева. Выступили с докладами доктор биологических наук, профессор Сафтар Сулейманов на  тему «Глобальные изменения климата и процесс фотосинтеза», доктор биологических наук, доцент Аламдар Мамедов  с докладом «Геномы хлоропластов: дивергенция, эволюция, влияние солевого стресса на структурные функции, количество копий генома и уровень транскрипта», доктор философии по биологии, доцент Самира Рустамова  с докладом «Полногеномное исследование ассоциации индексов вегетации мягкой пшеницы, связанных с фотосинтезом», доктор философии по биологии, доцент Улдузе Гурбанова с темой « Изменение климата и углеродный обмен у растений», доктор философии по биологии Наргиз Байрамова с докладом  «Влияние вируса 3 инфекции, ассоциированного со скручиванием листьев винограда 3, на фотосинтетические пигменты, структуру устьиц и хлоропластов в листьях Vitis vinifera L.» и Конюль Джумшудлю с темой «Влияние формиат-ионов на фотохимическую активность ФС 2 в тилакоидных мембранах». Вокруг выступлений развернулись широкие дискуссии.