Tarantula zəhərində olan molekullar opioid ağrıkəsicilərinə alternativ olaraq xroniki ağrıkəsici kimi istifadə oluna bilər Apr 17, 2020 | 15:16 / Maraqlı məlumatlar
Kvinslend Universitetinin alimləri tarantula zəhərindən yeni mini-zülal işləyib hazırlamışlar. Dərmana qarşı asılılıq yaratmayan bu zülal güclü ağrı zamanı istifadə oluna bilər. Kvinslend Universitetinin Molekulyar Biologiya İnstitutunda çalışan doktor Kristina Şreder qeyd edib ki, hazırda bütün dünyada baş verən opioid krizisi morfi və ona bənzər dərmanlara (fentanil və oksikodon) alternativ tapmaq zərurəti yaradıb. “Opioidlər effektiv ağrıkəsici olsalar da, onların təsiri ürək bulanması, qəbzlik və digər arzuolunmaz kənar təsirlərlə müşayiət olunur və həmçinin narkomaniya riski doğurur. Bizim tədqiqatlar göstərdi ki, Huwentoxin-IV kimi tanınan Çin Quş Hörümçəyin zəhərində olan mini-zülal orqanizmdə olan ağrı reseptorları ilə birləşir. Biz mini-zülal, onun reseptoru və əhatə edən membranın daxil olduğu üç elementli yanaşma tətbiq edərək spesifik ağrı reseptorları üçün daha böyük effektivliyə və spesifikliyə nail olduq. Bununla da reseptora və hüceyrə membranına lazımi miqdarda mini-zülalın birləşməsi mümkün oldu”. Doktor Şreder qeyd etdi ki, mini-zülal siçan modelində test edilib. “Bizim hazırladığımız preparat kənar təsiri olmayan, alternativ bir ağrıkəsici kimi istifadə olunmaqla bir çox insanın opioidlərdən asılılığını azalda bilər”.

Молекулы в яде тарантула могут быть использованы в качестве альтернативы опиоидным болеутоляющим для снятия хронической боли Апр 17, 2020 | 15:16 / Интересная информация
Исследователи из Университета Квинсленда разработали новый мини-белок из яда тарантула, который может облегчить сильную боль, не вызывая при этом зависимость к лекарству. Доктор Кристина Шредер из Института молекулярной биологии Университета Квинсленда заявила, что нынешний кризис с опиоидами во всем мире вызвал необходимость поиска альтернативы морфию и морфиноподобным лекарствам, таким как фентанил и оксикодон. «Хотя опиоиды и эффективны для облегчения боли, их применение сопровождается нежелательными побочными эффектами, такими как тошнота, запоры и риск наркомании, что создает огромную угрозу для общества», - отметила д-р Шредер. «Наше исследование показало, что мини-белок в яде тарантула - китайского птичьего паука - известный как Huwentoxin-IV, связывается с болевыми рецепторами в организме. Используя трехэлементный подход в нашей лекарственной конструкции, который включает мини-белок, его рецептор и окружающую мембрану из яда паука, мы изменили этот мини-белок, что привело к большей потенции и специфичности для специфических болевых рецепторов. Это гарантирует присоединение нужного количества мини-белка к рецептору и клеточной мембране, окружающей рецепторы боли». Доктор Шредер отметила также, что мини-белок был протестирован на мышиной модели и доказал свою эффективность. «Потенциально наши результаты могут привести к альтернативному методу лечения боли без побочных эффектов и уменьшить зависимость многих людей от опиоидов», - сказала она.