Tarantula zəhərində olan molekullar opioid ağrıkəsicilərinə alternativ olaraq xroniki ağrıkəsici kimi istifadə oluna bilər Apr 17, 2020 | 15:16 / Maraqlı məlumatlar
Kvinslend Universitetinin alimləri tarantula zəhərindən yeni mini-zülal işləyib hazırlamışlar. Dərmana qarşı asılılıq yaratmayan bu zülal güclü ağrı zamanı istifadə oluna bilər. Kvinslend Universitetinin Molekulyar Biologiya İnstitutunda çalışan doktor Kristina Şreder qeyd edib ki, hazırda bütün dünyada baş verən opioid krizisi morfi və ona bənzər dərmanlara (fentanil və oksikodon) alternativ tapmaq zərurəti yaradıb. “Opioidlər effektiv ağrıkəsici olsalar da, onların təsiri ürək bulanması, qəbzlik və digər arzuolunmaz kənar təsirlərlə müşayiət olunur və həmçinin narkomaniya riski doğurur. Bizim tədqiqatlar göstərdi ki, Huwentoxin-IV kimi tanınan Çin Quş Hörümçəyin zəhərində olan mini-zülal orqanizmdə olan ağrı reseptorları ilə birləşir. Biz mini-zülal, onun reseptoru və əhatə edən membranın daxil olduğu üç elementli yanaşma tətbiq edərək spesifik ağrı reseptorları üçün daha böyük effektivliyə və spesifikliyə nail olduq. Bununla da reseptora və hüceyrə membranına lazımi miqdarda mini-zülalın birləşməsi mümkün oldu”. Doktor Şreder qeyd etdi ki, mini-zülal siçan modelində test edilib. “Bizim hazırladığımız preparat kənar təsiri olmayan, alternativ bir ağrıkəsici kimi istifadə olunmaqla bir çox insanın opioidlərdən asılılığını azalda bilər”.

Molecules in tarantula venom could be used as an alternative to opioid pain killers for people seeking chronic pain relief Apr 17, 2020 | 15:16 / Interesting information
University of Queensland researchers have designed a novel tarantula venom mini-protein that can potentially relieve severe pain without addiction. Dr Christina Schroeder from UQ's Institute for Molecular Bioscience said the current opioid crisis around the world meant urgent alternatives to morphine and morphine-like drugs, such as fentanyl and oxycodone, were desperately needed. "Although opioids are effective in producing pain relief, they come with unwanted side-effects like nausea, constipation and the risk of addiction, placing a huge burden on society," Dr Schroeder said. "Our study found that a mini-protein in tarantula venom from the Chinese bird spider, known as Huwentoxin-IV, binds to pain receptors in the body. By using a three-pronged approach in our drug design that incorporates the mini-protein, its receptor and the surrounding membrane from the spider venom, we've altered this mini-protein resulting in greater potency and specificity for specific pain receptors. This ensures that just the right amount of the mini-protein attaches itself to the receptor and the cell membrane surrounding the pain receptors”. Dr Schroeder said the mini-protein had been tested in mouse models and shown to work effectively. "Our findings could potentially lead to an alternative method of treating pain without the side-effects and reduce many individuals' reliance on opioids for pain relief," she said.