“Ali bitkilərin plastid və mitoxondri təyinatlı nüvə genləri” mövzusunda seminar keçirilimişdir + Foto Okt 03, 2018 | 12:10 / Seminarlar
Oktyabrın 3-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirilmişdir. Seminarda “Bioinformatika” laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Hökümə Quliyeva “Ali bitkilərin plastid və mitoxondri təyinatlı nüvə genləri” mövzusunda çıxış etmişdir. H.Quliyeva mitoxondri və plastidlərdə baş verən  biosintez, müxtəlif bioloji proseslər, onların funksiyalarının nüvə və orqanella genomları tərəfindən idarə olunmasından bəhs etmişdir. O həmçinin çıxışında bildirmişdir ki, son illərdə laboratoriyada 7 ali bitki genomlarının müxtəlif komputer proqramları vasitəsilə analiz olunması, plastid və mitoxondri təyinatlı nüvə genlərinin promotor sahələrinin aşkar edilməsi, həmin promotorların TSSlarının və promotorların tiplərinin müəyyənləşdirilməsi sahəsində işlər aparılır.  Məruzəçi verilən sualları ətraflı cavablandırmışdır.

Прошел семинар на тему «Ядерные гены высших растений пластидного и митохондриального назначения» + Фото Окт 03, 2018 | 12:10 / Семинары
3 октября в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий состоялся очередной научный семинар. На семинаре выступил младший научный сотрудник лаборатории «Биоинформатика» Хокума Гулиева с докладом на тему «Ядерные гены высших растений пластидного и митохондриального назначения». В своем докладе Х.Гулиева рассказывала о процессах биосинтеза, происходящих в митохондриях и пластидах, о регуляции их функций ядерными геномами и геномами органелл. В своем выступлении она также отметила, что в последние годы проведены работы по анализу геномов 7 высших растений с помощью различных компьютерных программ, обнаружены промотерные области ядерных генов пластидного и митохондриального назначения, определены TSS и типы промотеров. Докладчик Х.Гулиева подробно ответила на все заданные вопросы.