Terminologiya Komissiyasının iclasında mühüm məsələlər müzakirə olunub + Foto Okt 09, 2019 | 19:55 / Konfranslar, iclaslar
Oktyabrın 8-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyasının strukturunda fəaliyyət göstərən Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclası keçirilib.
İclası giriş nitqi ilə açan bölmənin sədri, akademik Əhliman Əmiraslanov iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. Alim ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycan dilinin inkişafına və saflığının qorunmasına ciddi diqqət yetirdiyini, bu siyasi kursun uğurla davam etdirilməsində Terminologiya Komissiyasının böyük rolu olduğunu vurğulayıb. O, müxtəlif elm sahələri ilə bağlı terminoloji lüğətlərin hazırlanmasının həm tədqiqatların səmərəliliyinin artırılması, həm də dilin zənginləşdirilməsi baxımından vacibliyini qeyd edib.
Ə.Əmiraslanov Terminologiya Komissiyasının Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin tərkibinə yenidən baxılmasına ciddi zərurət yarandığını deyərək, bu məsələ ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılacağını bildirib.
Alim terminologiya ilə bağlı bütün problemlərin geniş şəkildə müzakirəyə çıxarılması və müvafiq sahə mütəxəssislərinin iştirakı ilə elmi əsaslı qərarların qəbul edilməsinin vacibliyinə bir daha diqqət çəkib. O, bu kimi terminoloji məsələlərlə bağlı məlumatların Terminologiya Komissiyası ilə birgə müzakirə edilmədən öncə mətbuata və sosial şəbəkələrə ötürülməsinin mənfi nəticələr verə biləcəyini söyləyib. Həmçinin elmin terminoloji problemləri ilə məşğul olmaq məqsədilə elmi-tədqiqat institutlarında ciddi işlərin aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
Sonra Terminologiya Komissiyasının sədr müavini, filologiya elmləri doktoru, professor Sayalı Sadıqova çıxış edərək AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsində elmi terminologiya problemlərinə hər zaman həssaslıqla yanaşıldığını deyib. Alim son illərdə Terminologiya Komissiyasının qərarı ilə işıq üzü görmüş “Hərbi-tibbi terminlərin izahlı lüğəti”, “Onkologiya terminləri lüğəti” kimi əsərlərin Azərbaycan tibb elminə dəyərli tohfə olduğunu vurğulayıb.
S.Sadıqova Terminologiya Komissiyasının fəaliyyət prinsiplərindən, terminologiyaya qoyulan tələblərdən də danışıb. O, AMEA-nın Zoologiya İnstitutu tərəfindən müzakirəyə təqdim edilən “Azərbaycan faunasının taksonomik spektri (onurğalılar)” üzrə informasiya sisteminə daxil ediləcək heyvan adları və terminlərlə bağlı bir sıra mübahisəli məqamlara toxunub, məsələ ilə bağlı ortaya çıxan sualları diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə AMEA Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifov da çıxış edib. Alim Azərbaycanda mövcud olan onurğalılar faunasının sistematikası, növ tərkibi, heyvan və quşların adları ilə bağlı yığılıb qalmış problemlərin həlli üçün Zoologiya İnstitutu, Bakı Dövlət Universiteti, AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutu, eləcə də AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mütəxəssislərinin gördüyü işlərdən, 1 il ərzində aparılmış araşdırma və müzakirələr nəticəsində hazırlanmış sənədin qəbulunun vacibliyindən danışıb. O, araşdırmalar nəticəsində Azərbaycanın onurğalılar faunasının növ tərkibinin dəqiqləşdirildiyini xüsusi vurğulayıb.
Müzakirələrdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə HüseynovaBotanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov, eləcə də digər alimlər çıxış edərək təklif və mülahizələrini irəli sürüblər.
Bildirilib ki, son zamanlar dövlətçiliyimizin başlıca rəmzlərindən olan ana dilinin istifadəsinə və tədqiqinə dövlət qayğısının artırılması, ölkəmizdə dilçilik elmi sahəsində vəziyyətin yaxşılaşdırılması ilə bağlı tədbirlərin həyata keçirilməsi dilçi alimlər qarşısına yeni vəzifələr qoyub. Bu vəzifələrin həyata keçirilməsi və uğurlu nəticələrin əldə edilməsi məqsədilə müvafiq sahə mütəxəssisləri öz səylərini biləşdirməli, birgə fəaliyyət göstərməlidirlər.
İclasın sonunda akademik Ə.Əmiraslanov “Azərbaycan faunasının taksonomik spektri (onurğalılar)” adlı sənədin yenidən müzakirə edilməsi və yekun rəylərin verilməsi üçün aidiyyatı şəxslər və dilşünas alimlərdən ibarət işçi qrupunun yaradılmasını təklif edib.

На заседании Терминологической комиссии обсуждались важные вопросы + Фото Окт 09, 2019 | 19:55 / Конференции, встречи
8 октября в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА состоялось заседание Отделения биологических и медицинских наук, действующего в составе Терминологической комиссии при Кабинете Министров Азербайджанской Республики.
Открывая заседание вступительной речью, председатель отделения академик Ахлиман Амирасланов ознакомил участников с вопросами повестки дня. Ученый отметил, что Президент Ильхам Алиев уделяет большое внимание развитию и сохранению чистоты азербайджанского языка и Терминологическая комиссия играет большую роль в успешном продолжении этого политического курса. Он подчеркнул важность разработки терминологических словарей, связанных с различными областями науки, как с точки зрения повышения эффективности исследований, так и обогащения языка.
Отметив, что существует серьезная необходимость в пересмотре состава Отделения биологических и медицинских наук Терминологической комиссии, А.Амирасланов сказал, что в этой связи будет поднято ходатайство перед Президиумом НАНА.
Ученый еще раз обратил внимание на необходимость всестороннего обсуждения всех терминологических проблем и принятия научно обоснованных решений с участием соответствующих специалистов. Он сказал, что передача информации по таким терминологическим вопросам в прессу и социальные сети до обсуждения с Терминологической комиссией может иметь негативные последствия. Он также подчеркнул необходимость серьезной работы в научно-исследовательских институтах для решения терминологических проблем науки.
Затем заместитель председателя Терминологической комиссии доктор филологических наук, профессор Саялы Садыгова заявила, что Отделение биологических и медицинских наук НАНА всегда относится с осторожностью к проблемам научной терминологии. Ученый сказала, что такие работы, как «Толковый словарь военно-медицинских терминов» и «Словарь онкологических терминов», опубликованные Терминологической комиссией в последние годы, являются ценным вкладом в медицинскую науку Азербайджана.
С.Садыгова также рассказала о принципах работы Терминологической комиссии, требованиях к терминологии. Она затронула ряд противоречивых моментов, касающихся названий животных и терминов, которые должны быть включены в информационную систему о «Таксономическом спектре фауны Азербайджана (позвоночные)», представленную Институтом зоологии НАНА.
На мероприятии также выступил директор Института зоологии НАНА, доктор философии по физике, доцент Эльман Юсифов.
Ученый проинформировал о работе специалистов Института зоологии, Бакинского государственного университета, Института биоресурсов Нахчыванского отделения НАНА, а также Министерства экологии и природных ресурсов по решению проблем, накопленных в связи с систематикой, видового состава, названия животных и птиц фауны позвоночных в Азербайджане. Он рассказал о важности принятия документа, который подготовлен в результате исследований и дискуссий в течение года.
Вице-президент НАНА, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий академик Ирада Гусейнова, директор Института ботаники академик Валида Ализаде, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов, заведующий лабораторией Института молекулярной биологии и биотехнологий член-корреспондент НАНА Ильхам Шахмурадов, а также другие ученые выдвинули свои предложения и поделились своими мыслями.
В конце встречи академик А. Амирасланов предложил создать рабочую группу, состоящую из соответствующих лиц и лингвистов, для обзора «Таксономического спектра азербайджанской фауны (позвоночных)».