11 oktyabr Beynəlxalq Qızlar Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. + Foto Okt 10, 2019 | 13:32 / Tədbirlər
Oktyabrın 10-da   Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda  11 oktyabr  Beynəlxalq Qızlar Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə Qadınlar şurasının sədri b.ü.f.d. Qasımova Fazilə açaraq Beynəlxalq Qızlar Gününün təsis olunması tarixi haqqında məlumat verdi.  BMT Baş Məclisi bu tarixi dünya ictimaiyyətinin diqqətini qızların hüquqlarına və onların qarşılarına çıxan özünəməxsus problemlərə cəlb etmək məqsədilə təsis edib. İlk dəfə 2012-ci ildə qeyd edilən Beynəlxalq Qızlar Günü bir çox ölkələr üçün aktual olan uşaq nikahlarına həsr olunub. Bu cür qızların üçdə biri 15 yaşına çatmamış nikaha daxil olub. Uşaq nikahı əsas insan haqlarının pozulması deməkdir və qızların həyatının bütün aspektlərinə mənfi təsir göstərir. Beynəlxalq qadınlar günü və qızlar gününün olması əslində, kişilərə qarşı ədalətsizlik demək deyil. Məsələnin görünməyən tərəfi ondan ibarətdir ki, bütün işlərin ağırlığı qadınların üzərinə düşür. Qadın həm də anadır. Sağlam ana həm dünyagörüşlü ailə,  həm də təhsilli cəmiyyət deməkdir. Bunların kökündə ana dayanır. Dünyada da daha çox qorunmağa ehtiyacı olan qadınlardır. Təhsil almaq, sağlam qidalanmaq, tibbi xidmət imkanı, sosial hüquqlar, habelə  zorakılıqdan və məcburi evlilikdən müdafiə olunmaq həmin problemlər sırasındadır.
Azərbaycanda qadın hüquqları qanunvericilikdə təsbit edilib. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti ilə birgə vaxtaşırı monitorinqlər apararaq uşaqların məktəbdən yayındırılması faktlarını üzə çıxarır və bu cür halların qarşısını alır.
Tədbirdə həmçinin Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Mayaxanım Xanışova , Molekulyar biotexnologiya laboratoriyasının elmi işçisi Aytən Ağayeva və Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının böyük laborantı  Leyla Mehdibəyli çıxış etmişlər. Onlar Azərbaycanda da qadın və qızların hüquqlarının qorunması üçün bir sıra tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulamış və qarşıya çıxan problemlərin həll edilməsinin labüd olduğunu qeyd etmişlər.
Sonda qadınlar şurasının F.Qasımova tədbir iştirakçılarına təşəkkür etmiş və qızların bayramını təbrik etmişdir.

11 октября прошло мероприятие, посвященное «Дню Девочек» + Фото Окт 10, 2019 | 13:32 / Мероприятия
10 Октября в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло мероприятие, посвященное «Дню Девочек». Собрание вступительным словом открыла председатель Женсовета доктор философии по биологии Фазиля Гасымова, поделившись с присутствующими информацией об истории учреждения Международного Дня Девочек. Генеральная Ассамблея ООН учредила эту дату с целью привлечения внимания мирового сообщества к правам девочек и специфическим проблемам, с которыми они сталкиваются. Отмечаемый впервые в 2012-м году, Международный День Девочек посвящен проблеме детских браков, актуальных для многих стран. Для таких браков характерна статистика, когда каждая третья выдается замуж, не достигнув 15-ти лет. Детский брак – это нарушение человеческих прав, и он отрицательно отражается на всех аспектах жизни девочки. Учреждение Международного Дня Женщин и Международного Дня Девочек – это ни в коей мере не ущемление прав мужчин. Невидимая сторона проблемы заключается в том, что в обществе весь груз работ падает на плечи женщин. Женщина еще и мать, а зрелая мать – это не только здоровая, развитая семья, но еще и образованное общество. И сейчас в мире женщины больше всего нуждаются в защите. В ряду проблем, с которыми сталкиваются женщины во всем мире – это получение образования, здоровое питание, возможность получения медицинского обслуживания, соблюдение социальных прав, а также защита от насилия и насильственного замужества.
Права женщин в Азербайджане закреплены юридически. Государственный Комитет по Проблемам Семьи, Женщины и Ребенка совместно с Государственной Службой Трудовой Инспекции при Министерстве Труда и Социальной Защиты Населения систематически проводит мониторинги для выявления фактов увиливании детей от школы и предотвращает повторение таких случаев.
В мероприятии выступили старший научный сотрудник лаборатории «Фотохимия хлоропластов» доктор философии по биологии Майаханум Ханышова, научный сотрудник лаборатории «Молекулярная биотехнология» Айтен Агаева и старший лаборант лаборатории «Строение и экспрессия генома» Лейла Мехтибейли. Они отметили проведение в жизнь ряда мероприятий с целью защиты прав женщин и девочек в Азербайджане и заявили, что решение проблем, вытекающих из этого, неизбежно.