11 oktyabr Beynəlxalq Qızlar Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. + Foto Okt 10, 2019 | 13:32 / Tədbirlər
Oktyabrın 10-da   Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda  11 oktyabr  Beynəlxalq Qızlar Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə Qadınlar şurasının sədri b.ü.f.d. Qasımova Fazilə açaraq Beynəlxalq Qızlar Gününün təsis olunması tarixi haqqında məlumat verdi.  BMT Baş Məclisi bu tarixi dünya ictimaiyyətinin diqqətini qızların hüquqlarına və onların qarşılarına çıxan özünəməxsus problemlərə cəlb etmək məqsədilə təsis edib. İlk dəfə 2012-ci ildə qeyd edilən Beynəlxalq Qızlar Günü bir çox ölkələr üçün aktual olan uşaq nikahlarına həsr olunub. Bu cür qızların üçdə biri 15 yaşına çatmamış nikaha daxil olub. Uşaq nikahı əsas insan haqlarının pozulması deməkdir və qızların həyatının bütün aspektlərinə mənfi təsir göstərir. Beynəlxalq qadınlar günü və qızlar gününün olması əslində, kişilərə qarşı ədalətsizlik demək deyil. Məsələnin görünməyən tərəfi ondan ibarətdir ki, bütün işlərin ağırlığı qadınların üzərinə düşür. Qadın həm də anadır. Sağlam ana həm dünyagörüşlü ailə,  həm də təhsilli cəmiyyət deməkdir. Bunların kökündə ana dayanır. Dünyada da daha çox qorunmağa ehtiyacı olan qadınlardır. Təhsil almaq, sağlam qidalanmaq, tibbi xidmət imkanı, sosial hüquqlar, habelə  zorakılıqdan və məcburi evlilikdən müdafiə olunmaq həmin problemlər sırasındadır.
Azərbaycanda qadın hüquqları qanunvericilikdə təsbit edilib. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti ilə birgə vaxtaşırı monitorinqlər apararaq uşaqların məktəbdən yayındırılması faktlarını üzə çıxarır və bu cür halların qarşısını alır.
Tədbirdə həmçinin Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Mayaxanım Xanışova , Molekulyar biotexnologiya laboratoriyasının elmi işçisi Aytən Ağayeva və Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının böyük laborantı  Leyla Mehdibəyli çıxış etmişlər. Onlar Azərbaycanda da qadın və qızların hüquqlarının qorunması üçün bir sıra tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulamış və qarşıya çıxan problemlərin həll edilməsinin labüd olduğunu qeyd etmişlər.
Sonda qadınlar şurasının F.Qasımova tədbir iştirakçılarına təşəkkür etmiş və qızların bayramını təbrik etmişdir.

An event dedicated to the Girls' Day was held + Photo Oct 10, 2019 | 13:32 / Events
On October 10 an event dedicated to the International Girls’ Day was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. The event was opened with a welcoming speech by the Chairman of the Women's Council PhD Fazila Gasimova informed about the date of establishment of International Girls' Day. The UN General Assembly established this historic event to draw the attention of the international community to the rights of girls and the unique challenges facing them. Celebrated for the first time in 2012, International Girls' Day is dedicated to children's weddings that are relevant to many countries. One-third of such girls are married before they reach the age of 15. Child marriage is a violation of basic human rights and has a negative impact on all aspects of girls' lives. International Women's Day and Girls’ Day, in fact, do not mean injustice to men. The invisible side of the matter is that women bear the burden of all the work. A woman is also a mother. A healthy mother is a well-meaning family and an educated society. The mother stands at the root of these. There are also women in the world who need more protection. These problems include education, healthy nutrition, access to health care, social rights, and protection against violence and forced marriage.
The rights of women in Azerbaijan are enshrined in the legislation. The State Committee for Family, Women and Children Affairs, in conjunction with the State Labor Inspection Service at the Ministry of Labor and Social Protection, conducts regular monitoring and reveals cases of children being expelled from school.
At the event, a senior research fellow of the laboratory of Photochemistry of chloroplasts, PhD Mayakhanim Khanishova, researcher of the Laboratory of Molecular Biology Aytan Aghayeva and senior laboratory assistant of the laboratory of Genome structure and expression Leyla Mehdibeyli made a speech about the event. They emphasized that a number of measures were taken to protect the rights of women and girls in Azerbaijan, and stressed the need to address the emerging problems.