AMEA-nın magistraturasında tədris prosesi təkmilləşdirilir + Foto Okt 17, 2019 | 10:05 / Maraqlı məlumatlar
Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında akademiyanın magistraturasında tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi barədə AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edib. Magistraturada tədris prosesinin təşkili və qarşıda duran vəzifələrdən danışan akademik-katib bu il AMEA-nın magistraturasına 22 ixtisas 75 ixtisaslaşma üzrə 120 nəfərin qəbul olunduğunu, keçən illə müqayisədə 2019-cu ildə bu rəqəmin iki dəfə artdığını diqqətə çatdırıb. Tədris prosesinə cəlb olunan müəllimlərin AMEA-nın tanınmış alimləri sırasından seçildiyini deyən Ə.Sadıqov burada beş akademik, 19 müxbir üzv, 41-i professor olmaqla 66 elmlər doktoru və 101-i dosent olmaqla 127 fəlsəfə doktorunun dərs dediyini nəzərə çatdırıb.
Öz çıxışında 2019-cu ildən AMEA-da ödənişli magistr təhsilinə başlanıldığını xatırladan akademik-katib magistr hazırlığının 26 elmi tədqiqat institutu ilə aparıldığını qeyd edib.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov tədris-metodiki sənədlərin, xüsusilə sillabusların tədris ili başlanana qədər hazırlanıb təsdiqlənməsi üçün müvafiq təhsil şöbələrinə vaxtında təqdim olunmasını tövsiyə edib.

Master’s degree program educational process of ANAS is improved + Photo Oct 17, 2019 | 10:05 / Interesting information
At today's meeting of the Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences, ANAS academic secretary, ANAS corresponding member Aminaga Sadigov spoke on the improvement of the educational process in Master's degree program of the Academy.
Speaking about the organization of the educational process in the Magistracy and forthcoming tasks, the academician-secretary noted that, 120 people entered the Master's degree program of ANAS for 22 specialties and for 75 specializations, and thus, compared with the previous year, in 2019 the number of applicants to the Master's program of the Academy has doubled.
Aminaga Sadigov noted that, 66 doctors of sciences are teaching the students, five are academicians, 19 are corresponding members and 41 are professors and 127 PhDs, 101 are associate professors.
Academician-secretary recalled that since 2019, ANAS has organized training for Master’s degree program on a fee basis, and said that Master's training is being conducted by 26 research institutes.
ANAS corresponding member Aminaga Sadigov recommended to prepare training documents, especially syllabuses, before the start of the school year and submit them to the appropriate departments of education for approval in time.