AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının elmi bölmələr üzrə hesabatı başlayıb. + Foto ,Video Noy 14, 2019 | 17:18 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 14-də Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın İctimaiBiologiya və Tibb Elmləri, həmçinin Gəncə və Naxçıvan bölmələrinin Gənc Alim və Mütəxəssislər şuralarının cari ilin yekunlarına həsr olunan hesabatları dinlənilib.
İclası GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov açaraq hesabat ilində rəhbərlik etdiyi şuranın elmi-ictimai fəaliyyətində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, elmlə təhsilin vəhdətinin yaradılması, elmin populyarlığının artırılması, Azərbaycan gəncliyinin potensialının müasir dövrün tələblərinə uyğun inkişaf etdirilməsi, gənc mütəxəssislərin dünya elminə inteqrasiyası, eləcə də onların sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması, asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi istiqamətində çoxşaxəli işlər görülüb. F.Salmanov diqqətə çatdırıb ki, cari ildə gənc alimlər yerli və beynəlxalq qrant layihələrdə uğurla iştirak edib, xarici həmkarları ilə birgə tədqiqatlar aparıb, elmi nəticələrini impakt faktorlu jurnallarda dərc etdiriblər.
Sonra iclasda GAMŞ-ın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ulduzə Mehvalıyeva, İctimai Elmlər Bölməsinin katibi Sevinc Nəsirova, Gəncə Bölməsinin katibi Elnur Həsənov və Naxçıvan Bölməsinin katibi Nərgiz İsmayılova hesabatlarını təqdim ediblər.
Bölmə katibləri il ərzində ölkə başçısının sərəncamlarından, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarından irəli gələn tapşırıqlar, keçirilən konfrans və elmi seminarlar, nəşr olunan kitab və monoqrafiyalar, o cümlədən impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görən məqalələr, qrant layihələrdə, beynəlxalq tədbirlərdə iştirak, kadr məsələləri və əldə olunan mühüm elmi nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat veriblər.
Daha sonra AMEA GAMŞ-ın idarə heyətinin üzvləri - kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayev, filologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Eşqanə Babayeva və digərləri çıxış edərək hesabatlarla bağlı fikir və təkliflərini bildiriblər.

ANAS Institute of Young Scientists and Specialists’ Council reports on scientific divisions + Photo ,Video Nov 14, 2019 | 17:18 / Conferences, assemblies
The next meeting of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS (CYSS) was held on November 14 in the Electronic Assembly Hall of the Institute of Literature.
Reports of ANAS Divisions of SocialBiological and Medical Sciences, as well as the Council of Young Scientists and Specialists of Ganja and Nakhchivan divisions for the current year were listened.
Opening the meeting chairman of CYSS, PhD in Physics, Associate Professor Famin Salmanov noted that significant progress was obtained during a report year in the council led by him. He noted multi-faceted works have been done in uniting of science and education, increasing the popularity of science, develoing the potential of Azerbaijani youth in line with modern requirements, integrating young professionals into world science, as well as improving their social conditions and leisure time.
Then reports were delivered by the secretary of the council for Division of Biological and Medical Sciences, PhD in Biology Ulduza Mehvaliyeva, secretary of the council for Division of Social Sciences Sevinj Nasirova, secretary of the council for Ganja Division Elnur Hasanov and secretary of the council for Nakhchivan Division Nargiz Ismayilova.
Division secretaries informed about tasks arising from the President's orders, decisions of the Presidium of ANAS, conferences and scientific workshops, published books and monographs, including articles published in impact factor journals, participation in international projects, staffing issues and other achievements.
Later on, members of the ANAS CYSS board of members – PhD in Chemistry Afsun Sujayev, PhD in Philology Eshgana Babayeva and others made shared their opinions and suggestions on the reports.