Pakistanın COMSTECH təşkilatının məsləhətçisi Dr.Xurşid Hasanain AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun qonağı olub. + Foto Noy 19, 2019 | 18:11 / Mühüm hadisələr
19 noyabr 2019-cu il tarixində Pakistanın COMSTECH təşkilatının məsləhətçisi Dr.Xurşid Hasanain AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun qonağı olub. Qeyd edək ki, noyabrın 18-də Bakıda “Yeni sortların yaradılmasında genetik ehtiyatların rolu və toxumçuluq sisteminin inteqrasiyası” mövzusunda beynəlxalq layihənin hazırlanması üzrə ikinci məşvərətçi seminar öz işinə başlayıb. Tədbirdə Azərbaycan, Pakistan, Qazaxıstan, Oman və İordaniyadan bitki genetik ehtiyatları və toxumçuluq üzrə 30-dan çox rəhbər şəxslər və mütəxəssislər, həmçinin BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP), Yaponiyanın JİCA təşkilatının, Dünya Bankının və Asiya İnkişaf Bankının nümayəndələri iştirak edirlər. Sözü gedən seminar çərçivəsində Dr.Xurşid Hasanain Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalr İnstitutunda aparılan elmi işlərlə və laboratoriyaların təchizatı ilə tanış oldu. Sonda gələcəkdə layihə çərçivəsində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edildi.

Гостем Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий стал советник пакистанской организации COMSTECH доктор Хуршид Хасанаин + Фото Ноя 19, 2019 | 18:11 / Важные события
19 ноября 2019-го года Институт Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА посетил советник организации COMSTECH доктор Хуршид Хасанаин из Пакистана. Необходимо отметить, что 18 ноября в Баку начал свою работу второй консультативный семинар по подготовке международного проекта на тему «Роль генетических ресурсов в создании новых сортов и интеграция системы производства семян». В мероприятии приняло участие более 30-ти руководящих работников и специалистов в области растительных генетических ресурсов и производства семян из Азербайджана, Казахстана, Пакистана, Омана и Иордании, в том числе и представители Программы Развития ООН (UNDP), организации JİCA Японии, Всемирного Банка и Банка Развития Азии. В рамках данного семинара др. Хуршид Хасанаин ознакомился с научными работами, проводимыми в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий и оснащением лабораторий. В конце визита были обсуждены перспективы будущего сотрудничества в рамках проекта.