“Heydər Əliyevin dövlətçilik təlimi və müasir dövr” mövzusunda beynəlxalq onlayn konfrans keçirilib + Foto May 07, 2020 | 18:03 / Konfranslar, iclaslar
7 may 2020-ci il tarixində AMEA-nın təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyevin dövlətçilik təlimi və müasir dövr” mövzusunda beynəlxalq onlayn elmi konfrans keçirilib. Məruzəçilər və iştirakçılar tədbirə videokonfrans sistemi vasitəsilə qatılıblar.
Ümummilli lider Həydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Alim ulu öndər Heydər Əliyevin XX əsrin görkəmli siyasi və dövlət xadimi olduğunu, onun dünya liderləri səviyyəsində yüksək qiymətləndirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, ulu öndərin adı haqlı olaraq müstəqil Azərbaycan Respublikasının adı ilə bərabər çəkilir: “Azərbaycanın son yarım əsrdən artıq bir dövrdəki inkişafının bütün hadisələri, əsas nailiyyətləri ümummilli lider Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə birbaşa bağlıdır. Bu böyük düha bütün fəaliyyəti boyu dünyada və ölkəmizdə gedən siyasi prosesləri qabaqlayıb, xalqımızın milli maraqlarını və dövlətçilik mənafelərini hər şeydən üstün tutub, taleyüklü qərarlar qəbul edib”.
O, dahi liderin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə xalqımız və dövlətimiz qarşısındakı misilsiz xidmətlərindən, ictimai-siyasi fəaliyyətindən, respublikanın sosial-iqtisadi və mədəni quruculuq sahələrinin inkişafındakı əvəzsiz rolundan söz açıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyev fəaliyyətinin bütün dövrlərində həmişə mənsub olduğu xalqın azadlığı və tərəqqisi üçün çalışıb.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti vurğulayıb ki, Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi, yeni Azərbaycanın yaradıcısıdır. Bu böyük şəxsiyyətin dahiyanə şəkildə irəli sürdüyü azərbaycançılıq siyasəti ölkəmizdə yaşayan bütün xalqları və etnik qrupları öz ətrafında birləşdirən, ictimai-siyasi sabitliyə təminat verən dövlət ideologiyasının əsaslarını təşkil edir.
İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan dövlətçiliyi tarixində ilk dəfə olaraq dahi rəhbər Heydər Əliyev Ümummilli Lider səviyyəsini fəth edib. Məhz onun çoxillik siyasi və dövlətçilik fəaliyyəti sayəsində Azərbaycanda dövlət rəhbərliyi Ümummilli Lider statusu qazanıb. Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətinin çoxəsrlik tarixində birinci Ümummilli Liderdir.
Sonra alim Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi rəsmiləşdirilməsində ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərindən söz açıb. Qeyd edib ki, bu dahi şəxsiyyət Sovet hakimiyyəti dövründə dilimizin dövlət dili olması tələbi ilə məsələ qaldırmış və 1978-ci ildə Azərbaycan dili dövlət dili kimi Konstitusiyanın ayrıca bir maddəsində əksini tapmışdır.
Hələ Sovet hökumətinin ən sərt dövründə Heydər Əliyevin Azərbaycanda Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseyin əsasını qoyduğunu deyən birinci vitse-prezident, bu tarixi hadisənin ulu öndərin təşəbbüsü və uzaqgörən siyasəti nəticəsində reallaşdığını diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, ulu öndərin rəhbərliyi ilə üçrəngli bayrağımızın ilk dəfə 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisində qaldırılması, SSRİ-nin qorunub saxlanması ilə bağlı keçirilən referendumda Naxçıvan Muxtar Respublikasının iştirak etməməsi, Azərbaycanda ilk milli ordu quruculuğu prosesinə Naxçıvandan başlanılması müstəqil dövlətçilik yolunda atılan uğurlu addımlar idi.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti bildirib ki, bu gün ölkəmizdə ulu öndər Heydər Əliyevin böyük ideyaları ardıcıllıqla və uğurla həyata keçirilir. Prezident İlham Əliyev müstəqil Azərbaycanı yeni epoxanın reallıqlarına uyğun şəkildə böyük sürətlə inkişaf etdirərək yeni sabahlara doğru aparır.
Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə koronavirusun qarşısının maksimum şəkildə alınması istiqamətində böyük işlər apardığını vurğulayan İsa Həbibbəyli bu tədbirlərin yüksək siyasi qiymətə malik olduğunu söyləyib.
O, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının sədri İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv dövlətlərin başçılarının videokonfrans vasitəsilə keçirilən Zirvə görüşünü də xatırladıb. Bu tədbirin dünya dövlətlərinin virusa qarşı öz səylərini birləşdirmək baxımından əhəmiyyətli olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Daha sonra Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırali “Türk xalqları arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişafında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda çıxış edib. O, Heydər Əliyevin 97-ci ildönümünə həsr olunan konfransa qatılmaqdan məmnunluğunu ifadə edib.
D.Kıdırali dünya miqyaslı siyasətçi, türk dünyasının böyük övladı, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin bütün həyatını Azərbaycan xalqının rifahına, dirçəlişinə həsr edərək ölməzlik qazandığını diqqətə çatdırıb.
Hələ Sovetlər Birliyi dönəmində Azərbaycanda ciddi islahat və quruculuq işlərinin həyata keçirildiyini və bu tədbirlərin müstəqillik illərində də Heydər Əliyevin xidmətləri sayəsində davam etdirildiyini söyləyən akademiya prezidenti qeyd edib ki, görkəmli siyasi liderin müdrik və uzaqgörən idarəçiliyi sayəsində Azərbaycan bu gün beynəlxalq birliyin nüfuzlu bir üzvü kimi xarici siyasətini gücləndirməklə davam etdirməkdədir.
D.Kıdırali ulu öndərin Azərbaycan, Qazaxıstan və Türk dünyası ilə bağlı xidmətlərindən də söhbət açıb. Bildirib ki, H.Əliyev Azərbaycan və Qazaxıstanın çoxəsrlik dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsi üçün böyük işlər görüb. Türk dövlətlərinin inteqrasiyasına xidmət edən TÜRKSOY kimi qurumların yaradılmasında H.Əliyevin müstəsna xidmətlərindən danışan akademiya prezidenti vurğulayıb ki, dahi şair Məhəmməd Füzulinin 500, “Kitabi-Dədə Qorqud”un 1300 illik yubileyinin UNESCO səviyyəsində qeyd olunması, Azərbaycanın müstəqil türk dövləti kimi dünyada tanınması, türk dünyası rəhbərlərinin Zirvə Görüşlərinin təşkili ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Məruzəçi əlavə edib ki, görkəmli xadim H.Əliyev türk dünyasının birliyinə heç zaman yalnız etnik köklərin ümumiliyinə əsaslanan mədəni-etnoqrafik birlik kimi baxmaqla kifayətlənməyib. O, türk dünyasının yüksəlişi barədə siyasi mövqeyini aydın və açıq şəkildə ortaya qoyaraq bildirib ki, özünün yeni yüksəliş dövrünü yaşayan çağdaş türk dünyası bəşər sivilizasiyasına yeni, misilsiz nümunələr vermək iqtidarındadır.
O, bildirib ki, ulu öndərin böyük əhəmiyyət verdiyi türk xalqlarının birliyi, eyni zamanda Qazaxıstan və Azərbaycanın bərabərhüquqlu, qarşılıqlı etimada əsaslanan əməkdaşlığı hər iki ölkənin dövlət başçıları, xüsusilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Sonda məruzəçi qeyd edib ki, ulu öndər cismən aramızda olmasa da, onun ideyaları, yaratdığı dövlətçilik ənənələri daim yaşayacaq.
Videokonfransda Şimali Kiprin Yaxın Doğu Universitetinin professoru Fəxrəddin Sadıqoğlu “Kiprdə Heydər Əliyev xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər”, Rusiyanın Rostov şəhərində yerləşən “Cənub Universiteti”nin (İdarəetmə, Biznes və Hüquq İnstitutu) rektoru, professor İmran Əkbərov “Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin formalaşmasında Heydər Əliyevin rolu”, Ərdahan Universitetinin rektoru, professor Ramazan Qorxmaz ”Heydər Əliyev və Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Bundan başqa, onlayn tədbirdə Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin “Heydər Əliyevin Naxçıvan dövrü fəaliyyəti”, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcidin “Heydər Əliyev və Azərbaycan mətbuatı”, Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylunun “Heydər Əliyev və Azərbaycan dili”, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadənin “Heydər Əliyevin obrazı xalçaçılıq sənətində”, Fəlsəfə İnstitutunun direktor müavini, f.ü.f.d. Eynulla Mədətlinin “Azərbaycan diplomatiyasının inkişafında Heydər Əliyev fenomeninin rolu”, AMEA Qadınlar Şurasının sədri, prof. Rəna Mirzəzadənin “Heydər Əliyev və Azərbaycan qadını”, Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fil.e.d. Elnarə Akimovanın “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı” və Yeni Azərbaycan Partiyası AMEA ərazi partiya təşkilatının sədri, b.ü.f.d. Ulduzə Mehvalıyevanın “Heydər Əliyev Yeni Azərbaycan Partiyasının qurucusu kimi” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Состоялась международная онлайн-конференция «Учение о государственности Гейдара Алиева и современная эпоха» + Фото Мая 07, 2020 | 18:03 / Конференции, встречи
7 мая 2020 года при организации Национальной академии наук Азербайджана состоялась международная научная онлайн-конференция «Учение о государственности Гейдара Алиева и современная эпоха». Докладчики и участники приняли участие в работе конференции посредством видеоконференцсвязи.
Конференцию, посвященную 97-летию общенационального лидера Гейдара Алиева, вступительным словом открыл первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли. Ученый сказал, что великий лидер Гейдар Алиев был видным политическим и государственным деятелем ХХ века, которого ценили на уровне мировых лидеров. Он отметил, что имя великого лидера по праву связано с именем независимой Азербайджанской Республики: «Все события и основные достижения развития Азербайджана за последние полвека напрямую связаны с именем и деятельностью общенационального лидера Гейдара Алиева. На протяжении всей своей деятельности этот великий гений предшествовал политическим процессам в мире и в нашей стране, ставил национальные интересы нашего народа превыше всего и принимал судьбоносные решения».
Он рассказал о беспрецедентных услугах перед нашим народом и государством, общественно-политической деятельности, неоценимой роли в развитии социально-экономической и культурной сфер республики в течение двух периодов лидерства великого лидера в Азербайджане. Он сказал, что великий лидер Гейдар Алиев всегда старался за свободу и прогресс народа, которому он принадлежит.
Первый вице-президент НАНА подчеркнул, что Гейдар Алиев является основателем независимого азербайджанского государства, создателем нового Азербайджана. Гениальная политика азербайджанства, выдвинутая этой великой личностью, является основой государственной идеологии, которая объединяет все народы и этнические группы, проживающие в нашей стране, и обеспечивает социально-политическую стабильность.
Иса Габиббейли отметил, что впервые в истории азербайджанской государственности великий лидер Гейдар Алиев покорил уровень Общенационального лидера. Благодаря многолетней политической и государственной деятельности, государственное руководство в Азербайджане получило статус Национального лидера. Гейдар Алиев является первым Национальным лидером в многовековой истории азербайджанского государства.
Затем ученый рассказал об исторических заслугах великого лидера Гейдара Алиева в формализации азербайджанского языка как государственного. Он отметил, что Г.Алиев еще в советское время выступил с требованием о провозглашении азербайджанского языка государственным языком, и в 1978 году азербайджанский язык был указан как государственный язык в отдельной статье Конституции.
Первый вице-президент отметил, что в самый сложный период советского правления в результате инициативы великого лидера и его дальновидной политики был основан Военный лицей имени Джамшида Нахчыванского в Азербайджане. Иса Габиббейли подчеркнул, что впервые поднятие нашего трехцветного флага в Верховном Меджлисе Нахчыванской Автономной Республики 17 ноября 1990 года под руководством великого лидера, неучастие Нахчыванской Автономной Республики в референдуме о сохранении СССР, начало процесса формирования первой национальной армии в Азербайджане в Нахчыване были успешными шагами на пути к строительства независимой государственности.
Первый вице-президент НАНА довел до внимания, что сегодня великие идеи Общенационального лидера Гейдара Алиева последовательно и успешно реализуются в нашей стране благодаря дальновидной политике президента Ильхама Алиева.
Подчеркнув, что президентом Ильхамом Алиевым предприняты последовательные шаги для предотвращения распространения коронавирусной инфекции в нашей стране, Иса Габиббейли сказал, что эти меры имеют высокую политическую ценность.
Он также напомнил о видеоконференции глав государств-членов Совета сотрудничества тюркоязычных государств, инициированной председателем Совета сотрудничества тюркоязычных государств Ильхамом Алиевым. Он подчеркнул важность этого события с точки зрения объединения усилий государств против этого вируса.
Затем президент Международной тюркской академии Дархан Кыдырали выступил с докладом «Роль Гейдара Алиева в развитии взаимосвязей между тюркскими народами». Он выразил удовлетворение присутствием на конференции, посвященной 97-летию Гейдара Алиева.
Д.Кыдырали отметил, что политик мирового уровня, старший сын тюркского мира, общенациональный лидер азербайджанского народа, выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев посвятил всю свою жизнь благополучию и возрождению азербайджанского народа и обрел бессмертие.
Он отметил, что серьезные реформы и конструктивная работа были проведены в Азербайджане в советское время, и эти меры были продолжены в годы независимости благодаря заслугам Гейдара Алиева. Он отметил, что в результате мудрого и дальновидного руководства видного политического лидера Азербайджан сегодня укрепляет свою внешнюю политику как влиятельный член международного сообщества.
Президент Академии также рассказал о заслугах великого лидера Гейдара Алиева в Азербайджане, Казахстане и тюркском мире. Он сказал, что великий лидер многое сделал для укрепления многовековых дружеских взаимоотношений между Азербайджаном и Казахстаном.
Говоря об исключительных заслугах Гейдара Алиева в создании таких структур, как ТЮРКСОЙ, которые служат интеграции тюркских государств, Д.Кыдырали подчеркнул, что празднование 500-летия великого поэта Мухаммеда Физули и 1300-летия эпоса «Китаби-Деде Горгуд» на уровне ЮНЕСКО, признание Азербайджана независимым тюркским государством, в том числе организация саммитов лидеров тюркского мира связаны с именем великого лидера Гейдара Алиева.
Докладчик добавил, что выдающаяся личность Гейдар Алиев никогда не рассматривал единство тюркского мира только как культурное и этнографическое единство, основанное на общих этнических корнях. Он четко изложил свою политическую позицию в отношении подъема тюркского мира, выразив, что современный тюркский мир, переживающий новый период своего возрождения, способен дать человеческой цивилизации новые и беспрецедентные образцы.
Д.Кыдырали отметил, что единство тюркских народов, которому большое значение придавал великий лидер, а также равноправное, взаимно доверительное сотрудничество между Казахстаном и Азербайджаном, успешно продолжают главы государств обеих стран, особенно президент Ильхам Алиев.
В конце президент Академии подчеркнул, что идеи и традиции государственности великого лидера Гейдара Алиева всегда будут жить.
Далее были заслушаны доклады профессора Университета Яхын Догу Северного Кипра Фахраддина Садигоглу «Работа, проделанная для увековечения памяти Гейдара Алиева на Кипре», ректора Южного университета (Институт управления, бизнеса и права) в Ростове (Россия) профессора Имрана Акбарова «Роль Гейдара Алиева в формировании азербайджано-российских отношений», ректора Университета Ардахан профессора Рамазана Корхмаза "Гейдар Алиев и азербайджано-турецкие отношения" и др.
Кроме того, в онлайн-конференции с докладами выступили председатель Нахчыванского отделения НАНА академик Исмаил Гаджиев «Деятельность Гейдара Алиева в Нахчыване», главный редактор «525-й газеты» Рашад Маджид «Гейдар Алиев и азербайджанская пресса», директор Института языкознания академик Мохсун Нагысойлу «Гейдар Алиев и Азербайджанский язык», директор Института архитектуры и искусства, член-корреспондент НАНА Артегин Саламзаде «Образ Гейдара Алиева в искусстве ковроткачества» и др.