“Heydər Əliyevin dövlətçilik təlimi və müasir dövr” mövzusunda beynəlxalq onlayn konfrans keçirilib + Foto May 07, 2020 | 18:03 / Konfranslar, iclaslar
7 may 2020-ci il tarixində AMEA-nın təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyevin dövlətçilik təlimi və müasir dövr” mövzusunda beynəlxalq onlayn elmi konfrans keçirilib. Məruzəçilər və iştirakçılar tədbirə videokonfrans sistemi vasitəsilə qatılıblar.
Ümummilli lider Həydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Alim ulu öndər Heydər Əliyevin XX əsrin görkəmli siyasi və dövlət xadimi olduğunu, onun dünya liderləri səviyyəsində yüksək qiymətləndirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, ulu öndərin adı haqlı olaraq müstəqil Azərbaycan Respublikasının adı ilə bərabər çəkilir: “Azərbaycanın son yarım əsrdən artıq bir dövrdəki inkişafının bütün hadisələri, əsas nailiyyətləri ümummilli lider Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə birbaşa bağlıdır. Bu böyük düha bütün fəaliyyəti boyu dünyada və ölkəmizdə gedən siyasi prosesləri qabaqlayıb, xalqımızın milli maraqlarını və dövlətçilik mənafelərini hər şeydən üstün tutub, taleyüklü qərarlar qəbul edib”.
O, dahi liderin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə xalqımız və dövlətimiz qarşısındakı misilsiz xidmətlərindən, ictimai-siyasi fəaliyyətindən, respublikanın sosial-iqtisadi və mədəni quruculuq sahələrinin inkişafındakı əvəzsiz rolundan söz açıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyev fəaliyyətinin bütün dövrlərində həmişə mənsub olduğu xalqın azadlığı və tərəqqisi üçün çalışıb.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti vurğulayıb ki, Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi, yeni Azərbaycanın yaradıcısıdır. Bu böyük şəxsiyyətin dahiyanə şəkildə irəli sürdüyü azərbaycançılıq siyasəti ölkəmizdə yaşayan bütün xalqları və etnik qrupları öz ətrafında birləşdirən, ictimai-siyasi sabitliyə təminat verən dövlət ideologiyasının əsaslarını təşkil edir.
İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan dövlətçiliyi tarixində ilk dəfə olaraq dahi rəhbər Heydər Əliyev Ümummilli Lider səviyyəsini fəth edib. Məhz onun çoxillik siyasi və dövlətçilik fəaliyyəti sayəsində Azərbaycanda dövlət rəhbərliyi Ümummilli Lider statusu qazanıb. Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətinin çoxəsrlik tarixində birinci Ümummilli Liderdir.
Sonra alim Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi rəsmiləşdirilməsində ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərindən söz açıb. Qeyd edib ki, bu dahi şəxsiyyət Sovet hakimiyyəti dövründə dilimizin dövlət dili olması tələbi ilə məsələ qaldırmış və 1978-ci ildə Azərbaycan dili dövlət dili kimi Konstitusiyanın ayrıca bir maddəsində əksini tapmışdır.
Hələ Sovet hökumətinin ən sərt dövründə Heydər Əliyevin Azərbaycanda Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseyin əsasını qoyduğunu deyən birinci vitse-prezident, bu tarixi hadisənin ulu öndərin təşəbbüsü və uzaqgörən siyasəti nəticəsində reallaşdığını diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, ulu öndərin rəhbərliyi ilə üçrəngli bayrağımızın ilk dəfə 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisində qaldırılması, SSRİ-nin qorunub saxlanması ilə bağlı keçirilən referendumda Naxçıvan Muxtar Respublikasının iştirak etməməsi, Azərbaycanda ilk milli ordu quruculuğu prosesinə Naxçıvandan başlanılması müstəqil dövlətçilik yolunda atılan uğurlu addımlar idi.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti bildirib ki, bu gün ölkəmizdə ulu öndər Heydər Əliyevin böyük ideyaları ardıcıllıqla və uğurla həyata keçirilir. Prezident İlham Əliyev müstəqil Azərbaycanı yeni epoxanın reallıqlarına uyğun şəkildə böyük sürətlə inkişaf etdirərək yeni sabahlara doğru aparır.
Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə koronavirusun qarşısının maksimum şəkildə alınması istiqamətində böyük işlər apardığını vurğulayan İsa Həbibbəyli bu tədbirlərin yüksək siyasi qiymətə malik olduğunu söyləyib.
O, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının sədri İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv dövlətlərin başçılarının videokonfrans vasitəsilə keçirilən Zirvə görüşünü də xatırladıb. Bu tədbirin dünya dövlətlərinin virusa qarşı öz səylərini birləşdirmək baxımından əhəmiyyətli olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Daha sonra Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırali “Türk xalqları arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişafında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda çıxış edib. O, Heydər Əliyevin 97-ci ildönümünə həsr olunan konfransa qatılmaqdan məmnunluğunu ifadə edib.
D.Kıdırali dünya miqyaslı siyasətçi, türk dünyasının böyük övladı, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin bütün həyatını Azərbaycan xalqının rifahına, dirçəlişinə həsr edərək ölməzlik qazandığını diqqətə çatdırıb.
Hələ Sovetlər Birliyi dönəmində Azərbaycanda ciddi islahat və quruculuq işlərinin həyata keçirildiyini və bu tədbirlərin müstəqillik illərində də Heydər Əliyevin xidmətləri sayəsində davam etdirildiyini söyləyən akademiya prezidenti qeyd edib ki, görkəmli siyasi liderin müdrik və uzaqgörən idarəçiliyi sayəsində Azərbaycan bu gün beynəlxalq birliyin nüfuzlu bir üzvü kimi xarici siyasətini gücləndirməklə davam etdirməkdədir.
D.Kıdırali ulu öndərin Azərbaycan, Qazaxıstan və Türk dünyası ilə bağlı xidmətlərindən də söhbət açıb. Bildirib ki, H.Əliyev Azərbaycan və Qazaxıstanın çoxəsrlik dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsi üçün böyük işlər görüb. Türk dövlətlərinin inteqrasiyasına xidmət edən TÜRKSOY kimi qurumların yaradılmasında H.Əliyevin müstəsna xidmətlərindən danışan akademiya prezidenti vurğulayıb ki, dahi şair Məhəmməd Füzulinin 500, “Kitabi-Dədə Qorqud”un 1300 illik yubileyinin UNESCO səviyyəsində qeyd olunması, Azərbaycanın müstəqil türk dövləti kimi dünyada tanınması, türk dünyası rəhbərlərinin Zirvə Görüşlərinin təşkili ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Məruzəçi əlavə edib ki, görkəmli xadim H.Əliyev türk dünyasının birliyinə heç zaman yalnız etnik köklərin ümumiliyinə əsaslanan mədəni-etnoqrafik birlik kimi baxmaqla kifayətlənməyib. O, türk dünyasının yüksəlişi barədə siyasi mövqeyini aydın və açıq şəkildə ortaya qoyaraq bildirib ki, özünün yeni yüksəliş dövrünü yaşayan çağdaş türk dünyası bəşər sivilizasiyasına yeni, misilsiz nümunələr vermək iqtidarındadır.
O, bildirib ki, ulu öndərin böyük əhəmiyyət verdiyi türk xalqlarının birliyi, eyni zamanda Qazaxıstan və Azərbaycanın bərabərhüquqlu, qarşılıqlı etimada əsaslanan əməkdaşlığı hər iki ölkənin dövlət başçıları, xüsusilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Sonda məruzəçi qeyd edib ki, ulu öndər cismən aramızda olmasa da, onun ideyaları, yaratdığı dövlətçilik ənənələri daim yaşayacaq.
Videokonfransda Şimali Kiprin Yaxın Doğu Universitetinin professoru Fəxrəddin Sadıqoğlu “Kiprdə Heydər Əliyev xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər”, Rusiyanın Rostov şəhərində yerləşən “Cənub Universiteti”nin (İdarəetmə, Biznes və Hüquq İnstitutu) rektoru, professor İmran Əkbərov “Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin formalaşmasında Heydər Əliyevin rolu”, Ərdahan Universitetinin rektoru, professor Ramazan Qorxmaz ”Heydər Əliyev və Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Bundan başqa, onlayn tədbirdə Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin “Heydər Əliyevin Naxçıvan dövrü fəaliyyəti”, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcidin “Heydər Əliyev və Azərbaycan mətbuatı”, Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylunun “Heydər Əliyev və Azərbaycan dili”, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadənin “Heydər Əliyevin obrazı xalçaçılıq sənətində”, Fəlsəfə İnstitutunun direktor müavini, f.ü.f.d. Eynulla Mədətlinin “Azərbaycan diplomatiyasının inkişafında Heydər Əliyev fenomeninin rolu”, AMEA Qadınlar Şurasının sədri, prof. Rəna Mirzəzadənin “Heydər Əliyev və Azərbaycan qadını”, Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fil.e.d. Elnarə Akimovanın “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı” və Yeni Azərbaycan Partiyası AMEA ərazi partiya təşkilatının sədri, b.ü.f.d. Ulduzə Mehvalıyevanın “Heydər Əliyev Yeni Azərbaycan Partiyasının qurucusu kimi” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

International online conference “The Doctrine of Statehood of Heydar Aliyev and Modern Era” took place + Photo May 07, 2020 | 18:03 / Conferences, assemblies
On May 7, 2020, Azerbaijan National Academy of Sciences has hosted for an international scientific online conference entitled “The Doctrine of Statehood of Heydar Aliyev and the Modern Era” was held. Speakers and participants took part in the conference through video conferencing.
The conference, dedicated to the 97th anniversary of the national leader Heydar Aliyev, was opened by the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli. The scientist said that the great leader Heydar Aliyev was a prominent political and statesman of the twentieth century, who was appreciated at the level of world leaders. He noted that the name of the great leader is rightfully connected with the name of the independent Azerbaijan Republic: “All the events and the main achievements of the development of Azerbaijan over the past half century are directly related to the name and activities of the national leader Heydar Aliyev. Throughout its activities, this great genius preceded the political processes in the world and in our country, put the national interests of our people above all else and made fateful decisions.”
He spoke about unprecedented services to our people and the state, socio-political activities, an invaluable role in the development of the socio-economic and cultural spheres of the republic during two periods of leadership of the great leader in Azerbaijan. He said that the great leader Heydar Aliyev always tried for the freedom and progress of the people to whom he belongs.
The first vice-president of ANAS emphasized that Heydar Aliyev is the founder of an independent Azerbaijani state, the creator of a new Azerbaijan. The brilliant policy of Azerbaijan, put forward by this great personality, is the basis of state ideology, which unites all the peoples and ethnic groups living in our country, and ensures socio-political stability.
Isa Habibbayli noted that for the first time in the history of Azerbaijani statehood, the great leader Heydar Aliyev conquered the level of a nationwide leader. Thanks to many years of political and state activity, the government in Azerbaijan has received the status of a National Leader. Heydar Aliyev is the first National leader in the centuries-old history of the Azerbaijani state.
Then the scientist spoke about the historical merits of the great leader Heydar Aliyev in formalizing the Azerbaijani language as the state language. He noted that even in Soviet times, Aliyev made a demand for the proclamation of the Azerbaijani language as the state language, and in 1978 the Azerbaijani language was listed as the state language in a separate article of the Constitution.
The first vice-president noted that in the most difficult period of Soviet rule, as a result of the initiative of the great leader and his visionary policy, the Military Lyceum named after Jamshid Nakhchivansky was founded in Azerbaijan. Isa Habibbayli emphasized that for the first time the raising of our tricolor flag in the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic on November 17, 1990 under the leadership of a great leader, the non-participation of the Nakhchivan Autonomous Republic in a referendum on the preservation of the USSR, the beginning of the process of forming the first national army in Azerbaijan in Nakhchivan were successful steps on the road to the construction of independent statehood.
The first vice-president of ANAS brought to the attention that today the great ideas of the National Leader Heydar Aliyev are being consistently and successfully implemented in our country thanks to the visionary policies of President Ilham Aliyev.
Stressing that President Ilham Aliyev has taken consistent steps to prevent the spread of coronavirus infection in our country, Isa Habibbayli said that these measures are of high political value.
He also recalled the videoconference of the heads of state of the member states of the Cooperation Council of Turkic Speaking States, initiated by the chairman of the Cooperation Council of Turkic Speaking States, Ilham Aliyev. He emphasized the importance of this event in terms of pooling the efforts of states against this virus.
Then, the President of the International Turkic Academy, Darkhan Kidirali delivered a lecture on “The Role of Heydar Aliyev in the Development of Relations between Turkic Peoples”. He expressed satisfaction with the presence at the conference dedicated to the 97th anniversary of Heydar Aliyev.
A world-class politician, the eldest son of the Turkic world, the national leader of the Azerbaijani people, outstanding statesman Heydar Aliyev devoted his whole life to the well-being and revival of the Azerbaijani people and gained immortality,he noted.
Serious reforms and constructive work were carried out in Azerbaijan in Soviet times, and these measures were continued during the years of independence due to the merits of Heydar Aliyev. As a result of the wise and far-sighted leadership of a prominent political leader, Azerbaijan today strengthens its foreign policy as an influential member of the international community.
The President of the Academy also spoke about the merits of the great leader Heydar Aliyev in Azerbaijan, Kazakhstan and the Turkic world. He said that the great leader did a lot to strengthen centuries-old friendly relations between Azerbaijan and Kazakhstan, D. Kidirali stated.
Speaking about the exceptional merits of Heydar Aliyev in creating structures such as TURKSOY that serve the integration of Turkic states, D. Kidirali emphasized that the celebration of the 500th anniversary of the great poet Muhammad Fuzuli and the 1300th anniversary of the epic “Kitabi-Dede Qorgud” at the UNESCO level, recognition Azerbaijan is an independent Turkic state, including the organization of summits of leaders of the Turkic world associated with the name of the great leader Heydar Aliyev.
The speaker added that the outstanding personality Heydar Aliyev never considered the unity of the Turkic world only as a cultural and ethnographic unity based on common ethnic roots. He clearly stated his political position regarding the rise of the Turkic world, expressing that the modern Turkic world, which is experiencing a new period of its revival, is able to give new and unprecedented models to human civilization.
D.Kidirali noted that the unity of the Turkic peoples, which was attached great importance to the great leader, as well as equal, mutually trusting cooperation between Kazakhstan and Azerbaijan, is successfully continued by the heads of state of both countries, especially President Ilham Aliyev.
Finally, the president of the Academy emphasized that the ideas and traditions of statehood of the great leader Heydar Aliyev will always live.
Next, lectures were delivered by the professor of the University of Yakhin Doghu of Northern Cyprus Fakhraddin Sadigoglu “The work done to perpetuate the memory of Heydar Aliyev in Cyprus”, the rector of the Southern University (Institute of Management, Business and Law) in Rostov (Russia) Professor Imran Akbarov “The role of Heydar Aliyev in shaping Azerbaijani-Russian relations ”, Rector of Ardahan University, Professor Ramadan Korkhmaz“ Heydar Aliyev and Azerbaijani-Turkish relations ”, etc.
In addition, the chairman of the Nakhchivan Division of ANAS, academician Ismail Hajiyev on “The Activities of Heydar Aliyev in Nakhchivan”, editor-in-chief of the “525th newspaper” Rashad Majid “Heydar Aliyev and the Azerbaijani Press”, director of the Institute of Linguistics, academician Mohsun Naghisoylu “Heydar Aliyev and the Azerbaijani language ” made presentations at the online conference, director of the Institute of Architecture and Art, corresponding member of ANAS Artegin Salamzadeh on “The image of Heydar Aliyev in the art of carpet weaving ”, etc.