“Viruslar və pandemiya: cari vəziyyət və gələcək, yaxud ümidlər və reallıq” mövzusunda onlayn ustad dərsi keçirilib İyn 02, 2020 | 11:05 / Konfranslar, iclaslar
İyunun 1-də Böyük Britaniyanın Tibbi Tədqiqatlar Şurasının Molekulyar Biologiya İnstitutunun Struktur Tədqiqatlar Bölməsinin Hesablama kristalloqrafiyası qrupunun rəhbəri, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri, professor Qərib Mürşüdov Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tələbələri üçün “Viruslar və pandemiya: cari vəziyyət və gələcək, yaxud ümidlər və reallıq” mövzusunda onlayn ustad dərsi keçib.
Dərsə videobağlantı vasitəsilə qoşulan universitetin rektoru Elçin Babayev alimin fəaliyyətindən danışıb. O, Qərib Mürşüdovun araşdırmalarının dünya elminə verdiyi töhfələrdən söz açaraq, professorun elmi tədqiqatlarına 46 mindən çox istinad olduğunu qeyd edib.
Daha sonra Qərib Mürşüdov məzunu olduğu BDU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələri qarşısında çıxış etməkdən məmnun olduğunu deyib.
O, koronavirus pandemiyasının yaratdığı qlobal problemlər, infeksiyanın geniş yayılmasının səbəbləri, virusla mübarizədə qarşıya çıxan çətinliklər, COVID-19-un diaqnostika və müalicə üsulları, vaksinlərin hazırlanması, yeni epidemiya təhlükələrinin qarşısının alınmasında innovativ texnologiyaların tətbiqi, milli biotəhlükəsizlik çağırışları kimi məsələlərə aydınlıq gətirib. Alim artıq dünyada sosial məsafənin vacib davranış qaydası hesab edildiyini deyib və insanları bu qaydalara riayət etməyə çağırıb.
“Microsoft Teams” platforması üzərindən təşkil edilmiş dərs tələbələrin böyük marağına səbəb olub. BDU-nun Biologiya fakültəsinin dekanı Çingiz Məmmədovun moderatorluğu ilə keçirilən ustad dərsi iştirakçıların suallarının cavablandırılması ilə başa çatıb.

An online workshop was held on the topic “Viruses and pandemics: current situation and future or hopes and reality” Jun 02, 2020 | 11:05 / Conferences, assemblies
On June 1, Professor Garib Murshudov, head of the Computational Crystallography Group at the Institute for Molecular Biology of the Institute for Molecular Biology of the Medical Research Council of Great Britain, head of the Laboratory for Computational Structural Biology at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, has conducted an online workshop on “Viruses and Pandemics: Current Situation and Future or Hopes and Hopes reality” for students of Baku State University.
University rector Elchin Babayev, who joined the lesson in video communications, spoke about the scientist’s activities, the contribution of Garib Murshudov’s research to world science, noting that the professor’s research has been cited more than 46,000 times.
Then Garib Murshudov spoke on global issues related to the coronavirus pandemic, the causes of the spread of the virus, the problems of the fight against the virus, the diagnosis and treatment of COVID-19, the development of vaccines, the use of innovative technologies to prevent new epidemic threats, etc. The scientist said that social distance is already considered an important rule of behavior in the world, and encouraged people to follow these rules.
The lesson, organized on the Microsoft Teams platform, aroused great interest among students. The master class, which was conducted with the moderation of the Dean of the Faculty of Biology of BSU Chingiz Mammadov, ended with answers to questions from participants.