Akademik Seyfəddin Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirilib + Foto İyn 11, 2020 | 15:20 / Tədbirlər
11.06.2020-ci il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunda akademik Seyfəddin Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirilib. Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) rəhbəri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova açıq elan edərək, indiki şəraitdə xalqımızın adından dövlət başçımıza yürütdüyü düzgün siyasət, vaxtında verdiyi lazımi qərarlar və pandemiyanın təsirinin minimum səviyyəyə endirilməsinə yönəldilmiş qabaqlayıcı tədbirlərə görə minnətdarlığını bildirib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin böyük uzaqgörənliklə söylədiyi "Biz birlikdə güclüyük!” çağırışı real həyatda, ən çətin proseslərdə taleyüklü məsələlərin həllində özünün real gücünü və əhəmiyyətini isbat etmişdir.
İ.Hüseynova qeyd edib ki, bugünkü tədbir akademik Seyfəddin Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunub. Seyfəddin Əliyev 168 elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiyanın, kənd təsərrüfatı işçilərinə kömək məqsədilə yazılmış 4 kitabın, 3 elmi-kütləvi kitabçanın müəllifidir.  O, orta məktəbin 7-8-ci sinifləri üçün “Zoologiya” dərsliyinin, 10 cildlik “Azərbaycan ensiklopediyası”nın müəlliflərindən və V.A. Dogelin universitetlər üçün rus dilində yazdığı “Onurğasızlar zoologiyası” dərsliyini Azərbaycan dilinə tərcümə edən müəlliflərdən biridir. O, Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş 3 cilddən ibarət olan rus və azərbaycan dillərində çap olunmuş “Azərbaycanın heyvanlar aləmi” monoqrafiyasının II cildinin əsas tərtibçisi və məsul redaktorudur. Bundan başqa ali məktəblər üçün yazılmış 9 dərsliyin, 2 dərs vəsaitinin, 6 monoqrafiyanın, 4 kitabçanın redaktoru, həmçinin Azərbaycan dilinin izahlı lüğətinin IV cildində verilən zoologiya və entomologiya terminlərinin tərtibçisidir. İ.Hüseynova Seyfəddin Əliyevi həm bir insan, həm də alim kimi tanıdan keyfiyyətlərindən bəhs edib və alimin Biologiya və Tibb Emləri Bölməsinin fəxri fərmanına layiq göyüldüyünü qeyd edib.
Daha sonra Zoologiya İnstitutunun direktoru  biologiya üzrə elmlər doktoru, dosent  Elşad Əhmədov çıxış edərək Seyfəddin Əliyevin Azərbaycan elminə verdiyi töhfələrdən bəhs etdi. Tədbirdə həmçinin prof, b.ü.е.d. Canbaxış Nəcəfov, AMEA-nın müxbir üzvi prof. İlham Ələkbərov, b.ü.f.d. Qara Fətəliyev  və başqaları çıxış ediblər. Tədbirin sonunda Seyfəddin Əliyevə həsr olunmuş film nümayiş etdirilib.

An online event dedicated to the 90th anniversary of academician Seyfeddin Aliyev was held + Photo Jun 11, 2020 | 15:20 / Events
On June 11, 2020, an online event dedicated to the 90th anniversary of academician Seyfeddin Aliyev was held at the Institute of Zoology. Opening the event Vice-president of ANAS, head of the Division of Biological and Medical Sciences, director of IMBB academician Irada Huseynova,  on behalf of our people expressed her gratitude to the President for his correct policy, timely decisions and preventive measures aimed at minimizing the impact of the pandemic. "We are strong together!" said the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev with great foresight. The call has proved its real power and importance in solving fateful issues in real life, in the most difficult processes.
I.Huseynova noted that this event dedicated to the 90th anniversary of academician Seyfeddin Aliyev. S.Aliyev is an author of 168 scientific works, including 3 monographs, 4 books written to help agricultural workers, 3 popular-scientific books. He is one of the authors of the textbook "Zoology" for 7-8 grades of secondary school, 10-volume "Encyclopedia of Azerbaijan" and one of the authors who translated Dogel's textbook "Invertebrate Zoology" for universities from Russian into Azerbaijani. He is the main compiler and managing editor of the 2nd volume of monography “Animal world of Azerbaijan” published in Azerbaijani and Russian. Moreover, he is an editor of 9 textbooks written for high schools, 2 lesson reference books, 6 monographs, 4 booklets, as well as he is a compiler of zoology and entomology given in the IV  volume of the Explanatory dictionary of the Azerbaijani language. I.Huseynova spoke about the qualities that make Seyfaddin Aliyev both a person and a scientist and noted that the scientist was awarded an honorary degree in the Division of Biological and Medical Sciences.
Later director of the Institute of Zoology, doctor of biological sciences, associate professor Elshad Ahmadov spoke about the contributions  Seyfeddin Aliyev gave to Azerbaijani science. At the event prof., doctor of biological sciences Canbakhish Najafov, correspondent member of ANAS prof. Ilham Alakbarov, Ph.D. Gara Fataliyev, and others made a speech. At the end of the event, a film dedicated to Seyfeddin Aliyev was demonstrated.