Akademik İ.Həbibbəyli: “Prezident İlham Əliyev Paşinyana növbəti dəfə tarix dərsi keçdi” İyn 23, 2020 | 12:06 / Nəşrlər
“Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin videokonfrans formatında keçirilən Sammitində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan növbəti dəfə özünü ifşa etdi”. Bunu SİA-ya açıqlamasında AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, millət vəkili, akademik İsa Həbibbəyli deyib.
Onun sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyev Paşinyana növbəti dəfə tarix dərsi keçdi: “Azərbaycan öz milli maraqları çərçivəsində Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığa böyük önəm verir və Avropa İttifaqı da ölkəmizlə münasibətlərin inkişafında maraqlı tərəf kimi çıxış edir. İyunun 18-də Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin videokonfrans formatında keçirilən Sammitində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev çıxışı zamanı bunu bir daha vurğuladı. Azərbaycan Şərq Tərəfdaşlığının fəal tərəfdaş ölkəsidir. Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindəndir. Bizim Avropa İttifaqının bir çox üzv ölkəsi ilə sıx əməkdaşlığımız mövcuddur”.
İsa Həbibbəyli onu da bildirib ki, Prezident İlham Əliyev əvvəlki sammitdə olduğu kimi, bu sammitdə də Ermənistan baş nazirinin yalanlarını ifşa edib və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı Azərbaycanın prinsipial mövqeyini, eləcə də tarixi faktlar və reallıqları qətiyyətlə bəyan edib: “Daha dəqiq desək, Prezident İlham Əliyev Paşinyana növbəti dəfə tarix dərsi keçdi. Dövlətimizin başçısı Ermənistanın Azərbaycan ərazisinin 20 faizini işğal etdiyini torpaqlarda mülki azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə apardığını, ermənilərin işğal altındakı torpaqlarımızda mədəni irsimizi məhv etdiklərini, Dağlıq Qarabağda Ermənistanın heç bir tarixi irsinin olmadığını bir daha səsləndirdi. Prezident İlham Əliyev sammitdə vurğulayıb ki, Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın tərkib hissəsidir. BMT Təhlükəsizlik Şurası Ermənistan qoşunlarının işğal edilmiş ərazilərdən çıxarılmasını tələb edən 4 qətnamə qəbul edib. Bu qətnamələrin tələbləri şəksiz yerinə yetirilməlidir. Azərbaycanın qəti və birmənalı mövqeyi ondan ibarətdir ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi yalnız Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri əsasında öz həllini tapmalıdır. Çünki Dağlıq Qarabağ həm tarixi, həm də məhz hüquqi baxımdan Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsidir”.
Akademik İ.Həbibbəylinin sözlərinə görə, növbəti dəfə Paşinyan Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən səsləndirilən tarixi həqiqətlər və təqdim edilən faktlar qarşısında aciz durumda qaldı: “Ən gülünc məqam Paşinyanın irqçilik məsələsinə toxunması və dövlət başçısının ona tutarlı cavabı oldu. Sammitdə Prezident İlham Əliyevin cavabı olduqca sərt və tutarlı idi. Çıxışımda dediklərim beynəlxalq təşkilatların qətnamələrinə əsaslanan tarixi həqiqətdir. Birincisi, bu, hər kəsə bəlli olan bir faktdır ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazisini işğal edib. İkincisi isə Ermənistanın baş nazirinə irqçilik haqqında danışmağı məsləhət görməzdim, çünki erməni terrorçuları dünyaca məşhurdurlar. Parisin Orli hava limanında terror hadisəsi törədən Karapetyan soyadlı şəxs sonradan Ermənistana ekstradisiya edilib və Ermənistan prezidenti tərəfindən əfv olunub. Məhz buna görə belə məsələlər ətrafında müzakirə gedəndə ona sakit oturmağı tövsiyə edərdim".
İ.Həbibbəylinin sözlərinə görə, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin çıxışına cavab verməyə çalışan N.Paşinyan Aşqabadda MDB Zirvə görüşündə və Münhen Təhlükəsizlik Konfransında olduğu kimi tam iflasa uğradı: “Prezident İlham Əliyev sammitdə səlis və mükəmməl ingilis dilində faktlara əsaslanaraq N.Paşinyanın yalanlarını ifşa etməsi iki ölkə rəhbərinin müqayisəyə gəlmədiyini sübuta yetirdi və Paşinyanın aciz duruma düşməsi bir daha onun “küçə ritorikası”na əsaslandığını nümayiş etdirdi. N.Paşinyan göstərdi ki, mitinqlərdə çıxış etməklə belə səviyyəli konfranslarda çıxış etmək, dövlət idarəçiliyi tamamilə ayrı-ayrı anlayışlardır. Azərbaycan Prezidentinin Ermənistan baş nazirini növbəti dəfə siyasi iflasa uğratması faktını hətta Ermənistan mətbuatı və ictimaiyyəti də etiraf etmək məcburiyyətindədir. Bütün bunlar bir daha sübut etdi ki, Paşinyan beynəlxalq səviyyəli tədbirdə Azərbaycan Prezidentinin tarixi həqiqətə əsaslanan tutarlı faktları qarşısında növbəti dəfə mat vəziyyətinə düşdü və özünü biabır etdi".

“At the Summit of the Eastern Partnership countries, which was held in the form of a videoconference, the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan exposed himself again.” This was stated in an interview with SİA by the first vice-president of ANAS, MP Milli Majlis, academician Isa Habibbayli.
According to him, President Ilham Aliyev once again taught Pashinyan a history lesson: “Following its national interests, Azerbaijan attaches great importance to cooperation with the European Union. The European Union also expresses its interest in developing relations with our country. In his speech at the Summit of the Eastern Partnership Countries, which was held on June 18 in the form of a video conference, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev emphasized this again: “Azerbaijan is an active partner country of the Eastern Partnership. Cooperation with the European Union is one of the main priorities of Azerbaijan’s foreign policy. We maintain close cooperation with many member countries of the European Union.”
Isa Habibbeyli also noted that, like at the previous summit, President Ilham Aliyev at this summit exposed the lies of the Prime Minister of Armenia and expressed Azerbaijan’s principled position in connection with the resolution of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, and also resolutely voiced historical facts and realities: “To be more precise, President Ilham Aliyev once again taught Pashinyan a lesson in history. The head of our state once again stated that Armenia occupied 20 percent of the territory of Azerbaijan, conducted ethnic cleansing on civilians of Azerbaijani nationality in the occupied lands, the Armenians destroyed our cultural heritage, the Armenians in Nagorno-Karabakh have no historical heritage. President Ilham Aliyev emphasized at the Summit that Nagorno-Karabakh is an integral part of Azerbaijan. 4 UN Security Council resolutions require a complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from all occupied territories of Azerbaijan. These resolutions must be unconditionally implemented. The final and unambiguous position
of Azerbaijan is that the Nagorno-Karabakh conflict should be resolved only if the territorial integrity of Azerbaijan is respected and on the basis of relevant UN Security Council resolutions. Because Nagorno-Karabakh is an integral part of Azerbaijan both from a historical and legal point of view.”
According to academician Isa Habibbayli, the historical truth, once again voiced by the President of the Republic of Azerbaijan, and the facts cited by him put Pashinyan in a very difficult position: “The most ridiculous moment was how Pashinyan raised the question of racism and received a significant response from the head of our state. The response of President Ilham Aliyev at the summit was very tough and significant: “What I said in my speech is a historical truth based on resolutions of international organizations. First of all, everyone knows the fact that Armenia occupied the territory of Azerbaijan. Secondly, I would not advise the Prime Minister of Armenia to talk about racism, since Armenian terrorists are known all over the world. A man named Karapetyan who committed a terrorist act at Orly Airport in Paris was subsequently extradited to Armenia and pardoned by the President of Armenia. That is why I would recommend that he sit quietly when discussions are underway on such issues.”
According to Isa Habibbayli, N. Pashinyan, trying to respond to the speech of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, failed completely, as during the CIS Summit in Ashgabad and the Munich Security Conference: “Exposing the lies of N. Pashinyan by President Ilham Aliyev, who spoke to the summit in impeccable English and relied on historical facts, once again testifies that the leaders of these two countries can not even be compared. The helpless situation in which Pashinyan found himself has once again demonstrated that he relies on "street rhetoric." N. Pashinyan proved that the ability to speak at rallies is fundamentally different from the ability to speak at conferences of this level and, moreover, the ability to run a state. Even the press and the public of Armenia itself have to admit that the Prime Minister of Armenia failed. All this testifies to the fact that at this international event Pashinyan once again found himself in a dull position in front of the weighty historical facts voiced by the President of the Republic of Azerbaijan and disgraced himself.”