Səhiyyə nazirinin müavini R.Əliyev: “Yoluxmaların sayının azalması həyata keçirilən strategiyanın düzgün seçildiyini göstərir” Avg 06, 2020 | 10:50 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə nazirinin müavini Rahim Əliyev avqustun 4-də “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda keçirilən beynəlxalq onlayn konfransda çıxış edib.
R.Əliyev COVID-19 pandemiyasının tibbi-sosial problem olmaqla yanaşı, həm də iqtisadi və beynəlxalq əlaqələrə təsir edən qlobal problem kimi xarakterizə edildiyini deyib. O, uzun illər dünyanın ayrı-ayrı ölkələri tərəfindən formalaşdırılmış iqtisadiyyatın qısa bir vaxt ərzində pandemiyanın təsirindən böyük zərərə uğradığını, milyonlarla insanın bu virusa yoluxduğunu, yüz minlərlə insanın bu mübarizədə həyatını itirdiyini qeyd edib.
Azərbaycanda pandemiyanın ilk günlərdən ölkə rəhbərliyinin nəzarətində olduğunu bildirən nazir müavini diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyev və ölkənin Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyeva öz çıxışlarında dəfələrlə bu virusla mübarizəyə dair çağırışlar edib, ölkəmizdə pandemiyanın müxtəlif sahələrə təsirinin qarşısının alınması istiqamətində vacib tədbirlər həyata keçirilib.
Onun sözlərinə görə, son günlərdə yoluxmaların sayının azalması, sağalanların sayında artımın müşahidə olunması, eləcə də xəstəliyin ağır formalarına rast gəlinmə tezliyinin aşağı düşməsi hökumət tərəfindən həyata keçirilən strategiyanın düzgün seçildiyini göstərir. Epidemioloji tədqiqatların nəticələri də yoluxma sayının azalmasına təsir edib.
COVID-19 virusunun profilaktikası, müalicəsi, klinik gedişatı ilə bağlı dünyanın nüfuzlu elmi bazalarında dərc olunmuş elmi araşdırmalardan bəhs edən R.Əliyev bu istiqamətdə aparılan tədqiqatların geniş oxucu kütləsinə malik olduğunu vurğulayıb.
Nazir müavini çıxışının sonunda bu kimi beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsinin önəmini qeyd edərək, konfransın alimləri bir araya gətirərək onlara əldə etdikləri elmi nəticələrini bölüşmək üçün geniş imkanlar yaratdığını nəzərə çatdırıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.

Заместитель министра здравоохранения Рагим Алиев: «Уменьшение случаев заражения свидетельствует о том, что выбранная стратегия является правильной» Авг 06, 2020 | 10:50 / Конференции, встречи
4 августа заместитель министра здравоохранения Азербайджанской Республики Рагим Алиев выступил на проходящей в НАНА международной онлайн-конференции на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего».
Отметив, что COVID-19 является как медико-социальной, так и большой экономической проблемой, Рагим Алиев добавил, что под воздействием пандемии экономики многих стран мира понесли большой ущерб, вирусом заразились миллионы людей, сотни тысяч из которых потеряли свои жизни.
Заместитель министра сообщил, что с самых первых дней пандемия находится под контролем руководства страны, в своих выступлениях Президент Ильхам Алиев и Первый вице-президент республики Мехрибан Алиева неоднократно призывали население соблюдать все меры по борьбе с вирусом, в Азербайджане осуществлялись важные мероприятия, нацеленные на предотвращение воздействия пандемии на различные сферы.
По его словам, уменьшение случаев заражения и увеличение числа выздоровевших людей, которое наблюдается в последние дни, а также сокращение случаев тяжелого течения болезни свидетельствует о том, что выбранная правительством стратегия является правильной. Этому также способствовали результаты эпидемиологических исследований.
Говоря о результатах научных исследований в связи с профилактикой, лечением и клиническим течением COVID-19, опубликованных в авторитетных международных журналах, Рагим Алиев подчеркнул, что исследования в данной сфере встречают большой интерес у широкой читательской аудитории.
В заключение своего выступления заместитель министра подчеркнул необходимость в проведении подобных международных мероприятий, отметил, что конференция создает широкие возможности для обмена опытом и знаниями между учеными и пожелал успехов в работе конференции.