“Elm” qəzetinin yeni sayı çap olunub Okt 16, 2020 | 16:46 / Nəşrlər
AMEA Rəyasət Heyətinin həftəlik mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı ilə cari ildə 17-ci nömrəsi işıq üzü görüb.
Qəzetin ilk səhifəsində Prezident İlham Əliyevin “Kiber Kosmos buraxılışı” mövzusunda virtual 71-ci Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin açılış mərasimindəki müraciəti yer alıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifələrində akademik Ramiz Mehdiyevlə müsahibə, AMEA prezidentinin Azərbaycanın elmi ictimaiyyəti adından dünya birliyinə, aparıcı beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinə müraciəti, həmçinin dünyanın bir sıra elmlər akademiyalarının və elmi mərkəzlərinin rəhbərlərinə ünvanladığı məktublar, eləcə də akademiya rəhbərliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun maddi-texniki bazası və burada yaradılan şəraitlə tanışlığı öz əksini tapıb.
Bundan əlavə, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Silahlı Qüvvələrin Yardım Fonduna köçürdüyü vəsait, akademiklər İsmayıl Hacıyev, Fuad Əliyev, Nazim Məmmədov və AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədovun ölkə başçısına ünvanladığı məktublar, rusiyalı alimlər Nəbiyula Qiçiev, Sergey Kirsanov və çinli alim Yang Jinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyən və Ermənistanın işğalçılıq siyasətini pisləyən açıqlamaları ilə tanış ola bilərsiniz.
Eyni zamanda, “XIX əsrin axırlarında İrəvan şəhərinin Azərbaycan mühiti və məhəllə adları”, “Azərbaycan arxeologiyasının fəaliyyət istiqamətlərinin təkmilləşdirilməsinə yeni baxış”, “Xocalının əsir abidələri” sərlövhəli məqalələr, Biofizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımovla müsahibə, yeni nəşrlər və digər xəbərlər də oxuculara təqdim olunur.

A new edition of "Elm" newspaper has been released Oct 16, 2020 | 16:46 / Publications
Under the slogan "Karabakh is Azerbaijan!" the 17th edition of the "Elm" newspaper, which is the weekly printed organ of the Presidium of ANAS, was released.
The front page of the newspaper contains the speech of President Ilham Aliyev at the opening ceremony of the 71st Virtual International Astronautical Congress "Launching Cyberspace".
The next page reflects an interview with academician Ramiz Mehdiyev, an address of the President of ANAS on behalf of the scientific community of Azerbaijan to the world community, heads of leading international organizations, as well as letters to the heads of a number of world academies and scientific centers, as well as an article on getting acquainted with the material the technical base of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology and with the conditions created here.
Further, articles were published on the support of scientific institutions and organizations of ANAS of the Fund for Assistance to the Armed Forces, letters of academicians Ismail Hajiyev, Fuad Aliyev, Nazim Mammadov and corresponding member of ANAS Bakhtiyar Mammadov addressed to the President of the country, as well as statements by Russian scientists Nabiyula Gichiev, Sergey Kirsanov and Chinese scientist Yang Zhinin in support of the territorial integrity of Azerbaijan and condemnation of the aggressive policy of Armenia.
Readers can also familiarize with the articles “Azerbaijani environment and the names of the environs of Yerevan at the end of the 19th century”, “A new look at improving the activities of Azerbaijani archeology”, “Captured monuments of Khojaly”, interviews with the director of the Institute of Biophysics, corresponding member of ANAS Oktay Gasimov, and others.