AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti birgə doktorantura proqramı elan edir
AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında çərçivə sazişi əsasında növbəti birgə doktorantura proqramı elan olunur.
Namizədlər həm AMEA, həm də Monpelye Universitetinin doktorantı kimi qeydiyyatdan keçiriləcək və hər iki təşkilatdan elmi rəhbərlə təmin ediləcəklər. Proqramın şərtlərinə görə, doktorantlar təhsil müddətinin 2 ilini Monpelye Universitetində, 1 ilini AMEA-da tamamladıqdan sonra həm Azərbaycan, həm də Fransa tərəfindən fəlsəfə doktoru diplomlarına layiq görüləcəklər.
Müsabiqə üçün elan edilən mövzuların siyahısı:
˗ Combining IMGT/2D/3D structure-DB with AI methodologies to unravel the secrets of paratope & epitope complementarity;
˗ Improving food safety with Brucella vaccine strains that do not survive in milk;
˗ Increase the shelf life and safety of packed fresh food thanks to innovative packaging solutions.
Müraciətlər mayın 15-dək AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsi tərəfindən qəbul edilir. Təqdim olunacaq sənədlər haqqında ətraflı məlumat və ərizə formaları üçün Xarici əlaqələr idarəsinə müraciət edilməlidir.

HomeAnnouncements sa sa 4157
ANAS and the University of Montpellier (France) announce a joint doctoral program May 03, 2020 | 13:33
On the basis of the Framework Agreement on Cooperation signed between ANAS and the University of Montpellier (France), the next joint doctoral program is announced.
Candidates will be registered as doctoral students of both ANAS and the University of Montpellier, and will be provided with supervisors from both organizations. According to the program, 2 years of study will be held at the University of Montpellier by doctoral students, and 1 year - at ANAS. After completing the training, they will be awarded with PhD diplomas from both Azerbaijan and France.
The list of topics of the competition:
˗ Combining IMGT / 2D / 3D structure-DB with AI methodologies to unravel the secrets of paratope & epitope complementarity;
˗ Improving food safety with Brucella vaccine strains that do not survive in milk;
˗ Increase the shelf life and safety of packed fresh food thanks to innovative packaging solutions.
Document submission is until May 15 at the Office of External Relations of the ANAS Presidium. For detailed information on the documents that need to be submitted, and application forms, you should contact the Office of External Relations.